Տեղի է ունեցել Փաշինյան-Էրդողան հեռախոսազրույց
Տեղի է ունեցել Հայաստանի Հանրապետության վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի հեռախոսազրույցը Թուրքիայի նախագահ Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանի հետ։
Վարչապետը Թուրքիայի նախագահին ներկայացրել է ս/թ օգոստոսի 8-ին ԱՄՆ մայրաքաղաք Վաշինգտոնում տեղի ունեցած բանակցությունների արդյունքները, մասնավորապես, «Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև խաղաղության և միջպետական հարաբերությունների մասին համաձայնագրի» նախաստորագրումը, ԵԱՀԿ ՄԽ մեխանիզմները լուծարելու մասին ԵԱՀԿ-ին ուղղված համատեղ դիմումը, տարածաշրջանային կոմունիկացիաների ապաշրջափակումը երկրների տարածքային ամբողջականության, ինքնիշխանության, իրավազորության սկզբունքների շրջանակում և փոխադարձության հիման վրա, ինչպես նաև «Թրամփի ուղի՝ հանուն միջազգային խաղաղության և բարգավաճման» նախագիծը։
ՀՀ վարչապետը նշել է, որ Հայաստանի և Ադրբեջանի միջեւ խաղաղության հաստատումը տարածաշրջանային նոր որակի համագործակցություն հաստատելու հնարավորություն է ստեղծում։
Քննարկվել են նաև Հայաստան-Թուրքիա երկկողմ օրակարգի հարցեր, մասնավորապես, նախկինում ձեռքբերված պայմանավորվածությունների իրականացման ընթացքը։ Վարչապետը նշել է, որ այդ պայմանավորվածությունների իրագործման համար մթնոլորտն առավել քան երբևէ նպաստավոր է։ Զրուցակիցները պայմանավորվել են շարունակել ակտիվ քաղաքական երկխոսությունը։

Prime Minister of the Republic of Armenia, Nikol Pashinyan, had a telephone conversation with President of Turkey, Recep Tayyip Erdogan.
The Prime Minister presented to the President of Turkey the results of the negotiations held in the US capital Washington on August 8, 2019, in particular, the initialing of the “Agreement on Peace and Interstate Relations between Armenia and Azerbaijan”, the joint application to the OSCE on the dissolution of the OSCE Minsk Group mechanisms, the unblocking of regional communications within the framework of the principles of territorial integrity, sovereignty, and jurisdiction of countries and based on reciprocity, as well as the “Trump Way for International Peace and Prosperity” project.
The Prime Minister of the Republic of Armenia noted that the establishment of peace between Armenia and Azerbaijan creates an opportunity to establish a new quality of regional cooperation.
Issues on the Armenia-Turkey bilateral agenda were also discussed, in particular, the process of implementing previously reached agreements. The Prime Minister noted that the atmosphere for the implementation of these agreements is more favorable than ever. The interlocutors agreed to continue active political dialogue.