Պետք է ապահովել, որ այս երթուղին իսկապես խաղաղության և զարգացման ուղի լինի. Փեզեշքյան
Իրանական կողմը հրապարակել է ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի և Իրանի նախագահ Մասուդ Փեզեշքյանի հեռախոսազրույցի հաղորդագրությունը։
Ըստ հաղորդագրության՝ Փեզեշքյանը ընդգծել է, որ անհրաժեշտ է ապահովել, որ Կովկասյան միջանցքն իսկապես դառնա խաղաղության և զարգացման ուղի, ոչ թե օտար տերությունների հեգեմոն նպատակներին հասնելու գործիք:
Իրանի նախագահը ընդգծել է զգոնության և հատուկ զգուշության անհրաժեշտությունը ԱՄՆ կողմից հնարավոր գործողությունների նկատմամբ, որոնք կարող են Կովկասում հեգեմոնիայի նպատակներ հետապնդել տնտեսական ներդրումների և խաղաղություն ապահովելու պնդումների «քողի տակ»։
Նա նաև նշել է, որ Իրանի և Հայաստանի հարաբերությունները ռազմավարական են, իսկ երկու երկրների փոխգործակցությունը կառուցողական՝ հիմնված բարիդրացիության և միմյանց տարածքային ամբողջականության նկատմամբ փոխադարձ հարգանքի վրա։
«Սկզբունքային և տրամաբանական մոտեցումների ընդունումը միշտ եղել է Թեհրանի և Երևանի բարեկամական կապերի ամուր հիմքը, և այդ պատմական և խոր հարաբերությունները խաթարելու ցանկացած փորձ կտրականապես կմերժվի և կհամարվի անընդունելի»,- ընդգծել է նա։
Ըստ Իրանի նախագահի՝ Իրանը, որպես տարածաշրջանում խաղաղության, կայունության և անվտանգության բաստիոն, ողջունում է ցանկացած համաձայնագիր, որը հանգեցնում է խաղաղության ամրապնդմանը, հատկապես՝ տարածաշրջանի երկրների միջև։
Նա նաև ընդգծել է բարիդրացիական հարաբերությունների արժեքը, մասնավորապես, Իրանի, Ադրբեջանի և Հայաստանի միջև, նշելով, որ այդ հարաբերությունների շարունակությունն ու ամրապնդումը կախված են զգոնությունից, համակարգումից, կարեկցանքից և ցանկացած արտաքին միջամտությունից խուսափելուց։
Ըստ իրանական կողմի հաղորդագրության՝ վարչապետ Փաշինյանը ընդգծել է, որ Թեհրանի հետ հարաբերություններն ու համագործակցությունը առանձնահատուկ տեղ են զբաղեցնում Երևանի համար։
«Հայաստանը Իրանի հետ իր հարաբերությունները համարում է ռազմավարական, և բոլոր կարևոր որոշումներն ու գործողությունները կկայացվեն փոխադարձ խորհրդակցությունների և համակարգման միջոցով։ Մենք թափանցիկությունն ու ազնվությունը սահմանել ենք որպես հիմնարար սկզբունքներ այս հարաբերություններում, և այս մոտեցումը միշտ կմնա անսասան»»,- ասել է ՀՀ վարչապետը։

Иранская сторона опубликовала сообщение о телефонном разговоре премьер-министра Армении Николa Пашиняна с президентом Ирана Масудом Пезешкяном.
Согласно сообщению, Пезешкян подчеркнул необходимость обеспечить, чтобы Кавказский коридор действительно стал путем мира и развития, а не инструментом для достижения гегемонистских целей иностранных держав.
Президент Ирана отметил необходимость бдительности и особой осторожности в отношении возможных действий США, которые под прикрытием экономических инвестиций и заявлений о содействии миру могут преследовать гегемонистские цели в Кавказском регионе.
Он также подчеркнул, что отношения Ирана и Армении являются стратегическими, а взаимодействие двух стран — конструктивным, основанным на добрососедстве и взаимном уважении территориальной целостности друг друга.
«Принятие принципиальных и логичных подходов всегда было прочной основой дружественных связей Тегерана и Еревана, и любая попытка подорвать эти исторические и глубокие отношения будет решительно отвергнута и признана недопустимой», — заявил он.
По словам президента Ирана, Иран как бастион мира, стабильности и безопасности в регионе приветствует любые соглашения, которые способствуют укреплению мира, особенно между странами региона.
Он также подчеркнул ценность добрососедских отношений, в частности между Ираном, Азербайджаном и Арменией, отметив, что продолжение и укрепление этих отношений зависит от бдительности, координации, сочувствия и избегания любого внешнего вмешательства.
Согласно сообщению иранской стороны, премьер-министр Пашинян подчеркнул, что отношения и сотрудничество с Тегераном занимают особое место для Еревана.
«Армения рассматривает свои отношения с Ираном как стратегические, и все важные решения и действия будут приниматься посредством взаимных консультаций и координации. Мы установили прозрачность и честность в качестве фундаментальных принципов этих отношений, и этот подход всегда останется непоколебимым», — сказал премьер-министр Армении.