ՀՀ արտաքին գործերի նախարար Արարատ Միրզոյանը հեռախոսազրույց է ունեցել Ֆրանսիայի Եվրոպայի և արտաքին գործերի նախարար Ժան-Նոել Բարոյի հետ։
Նախարար Միրզոյանը հանգամանալից անդրադարձ է կատարել օգոստոսի 8-ի համաձայնություններին, ի թիվս մյուսների՝ ընդգծելով Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև խաղաղության պայմանագրի նախաստորագրումը՝ որպես գործընթացում այս պահին կարևորագույն հանգրվան:
ՀՀ ԱԳ նախարարը նշել է, որ այսօր ԵԱՀԿ մասնակից պետություններին է շրջանառվել ԵԱՀԿ Մինսկի գործընթացի և առնչվող կառույցների լուծարման վերաբերյալ Հայաստանի և Ադրբեջանի համատեղ դիմումը և առաջարկվող համապատասխան որոշման նախագիծը:
Արարատ Միրզոյանն ու Ժան-Նոել Բարոն մտքեր են փոխանակել տարածաշրջանային հաղորդակցությունների ապաշրջափակման պայմանավորվածության կյանքի կոչման արդյունքում տարածաշրջանի երկրների և դրանից անդին գործընկերների համար փոխկապակցվածության ավելացման աննախադեպ հնարավորությունների շուրջ:
Արարատ Միրզոյանը շնորհակալություն է հայտնել Ֆրանսիայի կողմից շնորհավորանքի և գործընթացում շարունակական աջակցության համար:

Ararat Mirzoyan had a telephone conversation with the French Foreign Minister
RA Foreign Minister Ararat Mirzoyan had a telephone conversation with French Minister for Europe and Foreign Affairs Jean-Noël Barrot.
Minister Mirzoyan elaborated on the August 8 agreements, among others, highlighting the initialing of the peace treaty between Armenia and Azerbaijan as a key milestone in the process at this point.
The RA Foreign Minister noted that today, the joint application of Armenia and Azerbaijan on the dissolution of the OSCE Minsk process and related structures and the proposed draft decision were circulated to the OSCE participating states.
Ararat Mirzoyan and Jean-Noël Barrot exchanged views on the unprecedented opportunities for increased connectivity for the countries of the region and partners beyond as a result of the implementation of the agreement to unblock regional communications.
Ararat Mirzoyan expressed gratitude for France’s congratulations and continued support in the process.