«Հստակ է, որ իրանական կողմը փորձելու է Հայաստանի հետ ակտիվ աշխատել, որպեսզի, իրենց տեսանկյունից, ավելի անվտանգ, կայուն և կանխատեսելի իրավիճակ ունենան»,- Radar Armenia-ի հետ զրույցում ասաց «Օրբելի» կենտրոնի փորձագետՋոնի Մելիքյանը՝ անդրադառնալով Իրանի նախագահ Մասուդ Փեզեշքիանի հայտարարությանը, ըստ որի՝ Թեհրանը պետք է շտապ բարելավի հարաբերությունները հարևան երկրների հետ։
Մելիքյանի խոսքով՝ Իրանը տասնյակից ավելի հարևաններ ունի, և Հայաստանը, որպես բարեկամ երկիր, Իրանի համար կարևոր է․ «Ուստի այս պարագայում, վերջին զարգացումների ֆոնին, երբ անգամ մեդիայում քննարկումներ եղան ամերիկյան այսպես կոչված առաջարկի շուրջ, տեղի ունեցան հայ-իրանական ակտիվ բանակցություններ․ թե՛ Փեզեշքիանն էր զանգել, թե՛ Արմեն Գրիգորյանը իր կոլեգային։ Դա ցույց էր տալիս, որ իրանական կողմում կա որոշակի մտահոգություն՝ տարածաշրջանում իրանական ճանապարհի ապագայի հետ կապված», – ասաց նա։
Փեզեշքիանը նշել է մի շարք երկրներ, այդ թվում՝ Հայաստանը, որպես «մեծ ներուժ» ունեցող երկրներ, որոնց հետ պետք է ակտիվացնել փոխադարձ համագործակցությունը՝ ընդհանուր շահերը ապահովելու համար։ Ջ. Մելիքյանը, անդրադառնալով այս ձևակերպման նշանակությանը, նշեց․ «Հայաստանը կարող է այն, ինչը մեր իրավասության տակ է գտնվում հիմա․ մենք տասնյակ տարիներ բարդ Արևմուտք–Իրան հարաբերությունների ֆոնին կարողացել ենք գոնե ինչ-որ նվազագույն հարաբերություններ ապահովել և առևտրատնտեսական համագործակցություն», – ասաց նա և հավելեց․ «Լավ է, եթե այսօր իրենք ցանկություն ունեն ինչ-որ չափով ավելի ակտիվացնել հարաբերությունները»։
Նրա դիտարկմամբ՝ եթե Արևմուտք–Իրան հարաբերություններում, ՄԱԳԱՏԷ-ի, ԱՄՆ-ի կամ եվրոպական երկրների հետ իրավիճակը փոխվի և նոր բանակցությունների փուլ սկսվի, նոր զարգացումներ լինեն, ապա Հայաստանը հնարավորություն կունենա էլ ավելի խորացնելու հարաբերությունները․ «Գիտենք, որ ճգնաժամը և պատժամիջոցները, որոնք Արևմուտքը կիրառում է Իրանի նկատմամբ, ինչ-որ չափով սահմանափակում են մեր հարաբերությունները, և որքան ճնշումները դրսից պակասեն, այնքան ավելի դրական ֆոն կստեղծվի հարաբերությունների համար»։

Armenia, as a friendly country, is essential for Iran. Johnny Melikyan
“It is clear that the Iranian side will try to actively work with Armenia to have a more secure, stable, and predictable situation from their point of view,” Johnny Melikyan, an expert at the Orbeli Center, said in an interview with Radar Armenia, referring to the statement of Iranian President Masoud Pezeshkian, according to which Tehran should urgently improve relations with neighboring countries.
According to Melikyan, Iran has more than a dozen neighbors, and Armenia, as a friendly country, is essential for Iran. “Therefore, in this case, against the background of recent developments, when even the media discussed the so-called American proposal, active Armenian-Iranian negotiations took place. Both Pezeshkian and Armen Grigoryan called his colleague. This showed that there is some concern on the Iranian side regarding the future of the Iranian path in the region,” he said.
Pezeshkian mentioned several countries, including Armenia, as countries with “great potential” with which cooperation should be activated to ensure common interests. J. Melikyan, referring to the significance of this formulation, noted: “Armenia can do what is under our jurisdiction now; we have been able to ensure at least some minimal relations and trade and economic cooperation against the backdrop of decades of difficult West-Iran relations,” he said and added: “It is good if today they have a desire to activate relations somewhat.”
According to his observation, if the situation in West-Iran relations, with the IAEA, the US, or European countries, changes and a new round of negotiations begins, and latest developments occur, then Armenia will have the opportunity to deepen relations further. “We know that the crisis and the sanctions that the West is applying to Iran are somewhat limiting our relations, and the less pressure from outside, the more positive the background for relations will be.”