Սամվել Կարապետյանի պաշտպանության խորհուրդն այսօր հայտարարել է, թե գործարարը ՀԷՑ-ը պետականացնելու գործով միջազգային դատարանում հաղթել է ՀՀ կառավարությանը։
Ըստ նրանց. « 2025 թվականի հուլիսի 22-ին Ստոկհոլմի առևտրային պալատի արբիտրաժային ինստիտուտի նշանակած հրատապ արբիտրաժը պարտավորեցրել է Հայաստանի Հանրապետությանը ձեռնպահ մնալ «Հայաստանի էլեկտրական ցանցեր» փակ բաժնետիրական ընկերության նկատմամբ վերջերս ընդունված «էներգետիկայի մասին» և «Հանրային ծառայությունները կարգավորող մարմնի մասին» ՀՀ օրենքներով սահմանած դրույթների կիրառումից, ինչպես նաև «ՀԷՑ» փակ բաժնետիրական ընկերության բռնագրավման հետագա քայլերից»»։
Արձագանքելով կատարվածին, ՀՀ կառավարությունից հայտնել են.
«Ստոկհոլմի առևտրային պալատի արբիտրաժային ինստիտուտի 22.07.2025թ. թիվ EA 2025/121 վճռի վերաբերյալ հայտնում ենք, որ հրատապ գործով քննված հարցերի (վեճի) շրջանակն այլ է, քան ժամանակավոր կառավարիչ նշանակելու որոշման նպատակները և վերջինիս կողմից իրականացվելիք գործողությունների շրջանակը: Մասնավորապես, ժամանակավոր կառավարչի նշանակմամբ հետապնդվող նպատակն է, ի թիվս այլնի,
· միտումնավոր եղանակով էներգետիկ ճգնաժամի ստեղծման ռիսկերի կանխարգելումը,
· հանրային կարգի ապահովումը, պետական անվտանգությանը սպառնացող հնարավոր ռիսկերի վերացումը,
· ՀԷՑ-ում տեղի ունեցած չարաշահումների քողարկման բացառումը և հետագա չարաշահումների կանխարգելումը:
Հարգանքով վերաբերվելով օտարերկրյա արբիտրաժների որոշումներով կիրառվող ապահովման միջոցներին, միևնույն ժամանակ բոլորը պարտավոր են առաջնորդվել նաև ՀՀ օրենսդրությամբ և միջազգային պայմանագրերով, որոնցով սահմանված են արբիտրաժային որոշումների ճանաչման և կատարման կարգերը և ընթացակարգերը»:

Правительство прокомментировало решение арбитражного суда по делу ЭСА
Совет по защите Самвела Карапетяна сегодня заявил, что бизнесмен одержал победу над правительством Армении в международном арбитражном суде по делу о национализации компании «Электрические сети Армении» (ЭСА).
По их заявлению:
«22 июля 2025 года срочный арбитраж, назначенный Арбитражным институтом Торговой палаты Стокгольма, обязал Республику Армения воздержаться от применения недавно принятых положений законов "Об энергетике" и "О регулирующем органе общественных услуг" в отношении ЗАО "ЭСА", а также от дальнейших шагов, связанных с экспроприацией компании».
В ответ на это правительство Армении заявило следующее:
«Относительно решения № EA 2025/121 от 22.07.2025 года, вынесенного Арбитражным институтом Торговой палаты Стокгольма, отмечаем, что вопросы, рассмотренные в срочном порядке, касаются другого предмета, чем цели назначения временного управляющего и его будущие действия. В частности, среди целей назначения временного управляющего можно выделить:
предотвращение рисков преднамеренного создания энергетического кризиса,
обеспечение общественного порядка и устранение потенциальных угроз государственной безопасности,
исключение сокрытия злоупотреблений, имевших место в ЭСА, и предотвращение новых злоупотреблений.
С уважением относясь к обеспечительным мерам, принятым арбитражами, в то же время все стороны обязаны руководствоваться законодательством Республики Армения и международными договорами, определяющими порядок признания и исполнения арбитражных решений».