ՀՀ-ն երբևէ որեւէ մեկի հետ չի քննարկել, չի քննարկում և չի քննարկելու Ադրբեջանի նախագահի նշած անվանաբանությունը. Բաղդասարյան
Վարչապետի մամուլի խոսնակ Նազելի Բաղդասարյանը «Արմենպրես»-ի խնդրանքով մեկնաբանել է Ադրբեջանի նախագահի վերջին հայտարարությունները։
-Տիկին Բաղդասարյան, Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևը միջազգային մեդիաֆորումի ընթացքում, զարգացնելով «Զանգեզուրի միջանցքի» խոսույթը, հայտարարել է, թե «ադրբեջանական բեռները և Ադրբեջանի քաղաքացիները չպետք է հանդիպեն հայկական սահմանապահ ծառայությանը կամ որևէ այլ մեկին», ու հաղորդակցության այդ ուղին ադրբեջանական կողմը դիտարկում է որպես անարգել և անվտանգ կապ Ադրբեջանի տարածքների միջև։ Այդ հարցն, ըստ նրա, արծարծվել է նաև Աբու Դաբիում ՀՀ վարչապետի հետ կայացած հանդիպմանը։ Նաև հավելել է, որ իրենց տարածքում չեն լինի «օպերատոր, տարածքի վարձակալություն կամ վարձույթ»։ Ինչպե՞ս կմեկնաբանեք նրա հայտարարությունը։ Ո՞րն է Հայաստանի դիրքորոշումն այս հարցում։
-Հայաստանի Հանրապետությունը երբեւէ որեւէ մեկի հետ չի քննարկել, չի քննարկում եւ չի քննարկելու Ադրբեջանի նախագահի նշած անվանաբանությունը եւ դրանից բխող տրամաբանությունը։ Հայաստանի Հանրապետությունը թե Ադրբեջանի, թե միջազգային մյուս գործընկերների հետ քննարկում է «Խաղաղության խաչմերուկ» նախագիծը։ Հայաստանի Հանրապետությունը նաեւ ակնկալում է Ադրբեջանի Հանրապետության տարածքով Հայաստանի Հանրապետության Սյունիքի մարզի եւ ՀՀ մնացած մասի միջեւ, ինչպես նաեւ երրորդ երկրներից եւ դեպի երրորդ երկրներ տրանսպորտային հաղորդակցության ապաշրջափակում։ Իր հերթին Հայաստանի Հանրապետությունը պատրաստ է իր տարածքով ապահովել Ադրբեջանի արեւմտյան շրջանների եւ Նախիջեւանի Ինքնավար Հանրապետության միջեւ, ինչպես նաեւ Ադրբեջանից դեպի երրորդ երկրներ եւ երրորդ երկրներից տրանսպորտային հաղորդակցությունը։ Այս ամենը պետք է տեղի ունենա երկու երկրների տարածքային ամբողջականության, ինքնիշխանության, իրավազորության լիարժեք հարգման եւ փոխադարձության սկզբունքով։ Ս/թ հուլիսի 10-ին Աբու Դաբիում եւ դրանից առաջ կամ դրանից հետո որեւէ այլ տարբերակ Հայաստանի Հանրապետությունը չի քննարկել եւ չի քննարկելու։ Ադրբեջանի նախագահի ասածը, թե Ադրբեջանի քաղաքացիները չպետք է հանդիպեն հայկական սահմանապահ ծառայությանը, դուրս է տեղի ունեցած քննարկումների տրամաբանությունից։ Դա, ըստ էության, թաքնված տարածքային պահանջ է Հայաստանի Հանրապետության նկատմամբ, ինչը ընդունելի չի կարող լինել եւ հակասում է մինչեւ այս տեղի ունեցած բանակցությունների, համաձայնությունների ոգուն եւ տառին։ Ինչպես վարչապետ Փաշինյանը նշել է ս/թ հուլիսի 16-ի իր ասուլիսում, Հայաստանի տարածք մուտք գործող, այդ թվում՝ տարանցիկ բեռները եւ քաղաքացիները պետք է անցնեն պարտադիր մաքսային եւ սահմանային հսկողություն՝ միջազգայնորեն ընդունված չափանիշներով։ Հայաստանի Հանրապետությունը չի կարող չտիրապետել տեղեկատվությանը, թե ով մուտք գործեց իր տարածք, մուտք գործելուց հետո արդյո՞ք դուրս եկավ, թե ոչ։
Քաղաքացիների եւ նրանց ներկայացված փաստաթղթերի համապատասխանությունը չի կարող չստուգվել, իսկ անհամապատասխանության դեպքում նրանց մուտքը ՀՀ տարածք չի կարող թույլատրվել։ Հայաստանի Հանրապետությունը չի կարող չտիրապետել տեղեկատվությանը, թե տարանցիկ նպատակով իր տարածք մուտք գործած բեռը կամ իրը դուրս եկա՞վ ՀՀ տարածքից, թե ոչ, հակառակ դեպքում կարող է մաքսանենգության  եւ արգելված ապրանքների շրջանառության  անվերահսկելի աղբյուր բացվել։ Հայաստանի Հանրապետությունը չի կարող չտիրապետել տեղեկատվության, թե իր տարածքով ի՞նչ բեռներ են անցնում, որովհետեւ, օրինակ, եթե քիմիական նյութերով բեռնված վագոն կամ բեռնատար վթարվի, դրա հետեւանքները կրելու է մեր երկիրը եւ այդ հետեւանքների վերացմամբ զբաղվելու են ՀՀ համապատասխան ծառայությունները։ Հայաստանի Հանրապետության տարածքը հատելիս մեր երկրի համապատասխան ծառայություններին չհանդիպելու որեւէ տարբերակ չկա։ Ինչպես Հայաստանը, այնպես էլ Ադրբեջանն ունեն միջազգային մի շարք պարտավորություններ, օրինակ, սեփական տարածքում միջազգային հանցավորության տարբեր դրսևորումները կանխարգելելու և հակազդելու վերաբերյալ, իսկ նման պարտավորությունները պետություններն իրացնում են ի թիվս այլնի, իրենց մաքսային ու սահմանային ծառայությունների միջոցով։ Հետևաբար, Հայաստանի համար նաև այս առումով հասկանալի չէ Ադրբեջանի հայտարարությունը։ Այլ բան, եւ դրա մասին վարչապետ Փաշինյանը հայտարարել է հուլիսի 16-ի իր ասուլիսում․ այդ հանդիպումները Հայաստանի Հանրապետության սահմանային եւ մաքսային կետերում կարող են տեղի ունենալ ժամանակակից տեխնոլոգիաների կիրառմամբ, երբեմն առանց կոնտակտի, կենսաչափական անձնագրերով ու բեռների   առցանց հայտարարագրմամբ ու սքանավորմամբ։ Հիմա սա ընդունված ձեւաչափ է աշխարհի բազմաթիվ երկրներում։ Ամեն դեպքում, ՀՀ տարածքով անցնող վագոնները պետք է նաեւ կապարակնքվեն, դրանցից մաքսանենգ ապրանքների արտանետումը բացառելու համար։ Նաեւ տարանցման համար գոյություն ունեն միջազգայնորեն ընդունված վճարներ։ Երկաթուղու դեպքում դրանք այլ են, խողովակաշարերի դեպքում՝ այլ, ավտոճանապարհներին՝ բեռնատար մեքենաների համար՝ այլ, մարդատար մեքենաների համար՝ այլ, եւ երբեմն երկրները փոխադարձության սկզբունքով համաձայնության են գալիս տարիֆների մասին։ Բոլոր դեպքերում համապատասխան համաձայնեցված վճարներ պետք է վճարվեն, եւ ՀՀ պետական բյուջեն պետք է եկամուտներ ստանա տրանսպորտային հաղորդակցությունների վերագործարկումից։
Ինչ վերաբերվում է անվտանգությանը, Հայաստանի Հանրապետությունն ինքն է ապահովում իր տարածքով անցնող ճանապարհների, բեռների, տրանսպորտային միջոցների եւ ուղեւորների անվտանգությունը։ «Խաղաղության խաչմերուկ» նախագծով նախատեսված հաղորդուղիների համար անվտանգության լրացուցիչ մեխանիզմներ են նախատեսվել, ներառյալ ՀՀ ԱԱԾ կազմում այդ նպատակով հատուկ ստորաբաժանման ստեղծումը։ Հայաստանի Հանրապետությունը պատրաստ է ապահովել տարանցման անվտանգությունը՝ թե բեռների, թե տրանսպորտային միջոցների, թե խողովակաշարերի, թե մալուխների եւ թե, իհարկե, ուղևորների համար։ Ինչ վերաբերում է երկու երկրներում տրանսպորտային հաղորդուղիների ապաշրջափակման համար անհրաժեշտ ներդրումներին, ամեն երկիր ինքն է որոշում իրեն հարմար ներդրումային սխեմաները։ Վարչապետ Փաշինյանը հուլիսի 16-ի ասուլիսում հստակ ասել է, որ ՀՀ տարածքում ներդրումային որեւէ սխեմա չի կարող լինել ՀՀ տարածքային ամբողջականությունից, ինքնիշխանությունից եւ իրավազորությունից անդին։
-Խոսելով ադրբեջանական կողմում՝ մինչև Հայաստանի և Իրանի սահման, երկաթուղու կառուցման մասին՝ Իլհամ Ալիևը նշել է, որ իրենք գրեթե ավարտում են երկաթուղու շինարարությունը, և, հավանաբար, մեկ տարուց էլ պակաս ժամանակում, գուցե նույնիսկ հաջորդ տարվա գարնանը, երկաթուղու ադրբեջանական հատվածը կառուցված կլինի։ Նա նշել է, թե վերջին հինգ տարիներին հայկական կողմից որևէ աշխատանք չի տարվել, այդ հարցը իբր դիտավորյալ հանվում է օրակարգից։ Ալիևի խոսքով՝ այս դեպքում «Հայաստանի՝ երբևէ տարանցիկ երկիր դառնալու հնարավորությունները գրեթե զրոյի են հավասար և եթե Հայաստանը շարունակի խոչընդոտել գործընթացը, կհայտնվի ոչ միայն տրանսպորտային, այլև՝ քաղաքական մեկուսացման մեջ»։ Ինչպե՞ս կմեկնաբանեք ադրբեջանական կողմի նման պնդումները։
-Տարածաշրջանի տրանսպորտային հաղորդուղիները ապաշրջափակելու վերը շարադրված առաջարկները Հայաստանի Հանրապետության կառավարությունը Ադրբեջանին արել է շարունակաբար։ Ավելին, նախորդ տարի նոր առաջարկ է արվել Ադրբեջանին, ըստ որի՝ Հայաստանի լոկոմոտիվները հայաստանցի մեքենավարներով եւ վերը նշված սկզբունքների իրագործմամբ կարող են ապահովել երկաթուղային բեռնափոխադրումները Ադրբեջանի Արեւմտյան շրջանների եւ Նախիջեւանի Ինքնավար Հանրապետության, ինչպես նաեւ Սյունիքի մարզի եւ Հայաստանի Հանրապետության մյուս հատվածների միջեւ։ Այս առաջարկի մասին վարչապետ Փաշինյանը հրապարակային խոսել է «Երեւանյան երկխոսություն» համաժողովի ընթացքում։ Ադրբեջանը, սակայն, այդ առաջարկները կամ լռության է մատնում կամ մերժում է։ Լիազորված եմ վերահաստատել Հայաստանի Հանրապետության կողմից վերը շարադրված բոլոր լուծումները իրագործելու պատրաստակամությունը։ Ինչ վերաբերում է երկաթուղու շինարարությանը, Ադրբեջանում կառուցվող երկաթուղին ունի նաեւ ներքին նշանակություն (Բաքուն եւ Ադրբեջանի Արեւմտյան շրջաններ կապում է իրար)։ Հայաստանի Հանրապետությունը Սյունիքի մարզում 42 կմ երկարությամբ երկաթուղի կառուցելու շարժառիթ կունենա միայն Ադրբեջանի հետ համաձայնության պարագայում, քանի որ այդ երկաթուղին առանց Ադրբեջանի հետ համաձայնության չի կարող օգտագործվել նույնիսկ Հայաստանի ներքին բեռնափոխադրումների համար։ Այնպես որ, տարածաշրջանային հաղորդակցության ապաշրջափակումը օրակարգից հանելու՝ Հայաստանին ուղղված մեղադրանքը հիմնավոր չէ։ Ադրբեջանի հետ համաձայնությունների ձեռքբերումից անմիջապես հետո նշված երկաթուղու շինարարությունը կմեկնարկի, իսկ նախապատրաստական աշխատանքներ արդեն տարվում են, օրինակ՝ Նռնաձոր գյուղի համար նոր ճանապարհի կառուցումը, որի հետ ավտոմոբիլային հաղորդակցությունը այժմ տեղի է ունենում նախկին երկաթուղու շերտով։ Հայաստանի Հանրապետությունը շահագրգռված է հարեւանների հետ բոլոր տրանսպորտային ուղիների ապաշրջափակմամբ, եւ դրա ապացույցը ՀՀ կառավարության ստեղծած «Խաղաղության խաչմերուկ» նախագիծն է, որը Հայաստանի պաշտոնական ներկայացուցիչները ներկայացնում են գրեթե ամենուր։
-Ադրբեջանի նախագահը խոսել է նաև խաղաղության համաձայնագրի մասին՝ նշելով, որ Երևանն ու Բաքուն ավելի քան մոտ են դրա ստորագրմանը։ Միևնույն ժամանակ, նա համաձայնագրի նախաստորագրման կոնտեքստում շարունակել է որպես նախապայման ներկայացնել Հայաստանի Սահմանադրության փոփոխությունն ու Մինսկի խմբի լուծարումը։ Արդյոք հայկական կողմի համար ընդունելի՞ տարբերակ է այս փուլում համաձայնագրի նախաստորագրումը։
-Հայաստանի Հանրապետության վարչապետը նույնպես հայտարարել է, որ Հայաստանն ու Ադրբեջանը շատ մոտ են Խաղաղության համաձայնագրի ստորագրմանը։ Ինչ վերաբերում է Մինսկի խմբի մեխանիզմների լուծարմանը եւ Խաղաղության համաձայնագրի հնարավոր նախաստորագրմանը, Հայաստանի Հանրապետության համար դա հասկանալի օրակարգ է, եւ հիմա ակտիվ քննարկումներ են գնում, թե ինչ պայմաններում դա կարող է տեղի ունենալ։ Ինչ վերաբերվում է Սահմանադրության հետ կապված հարցին, ՀՀ վարչապետը բազմիցս հայտարարել է, որ եթե Խաղաղության համաձայնագրի ստորագրումից հետո ՀՀ Սահմանադրական դատարանը այն Սահմանադրությանը հակասող ճանաչի, վարչապետն ինքը ՀՀ-ում սահմանադրական փոփոխություններ կնախաձեռնի։ Մինչ այդ դրա պատճառ չկա, որովհետեւ ՀՀ Սահմանադրական դատարանը 2024 թվականի սեպտեմբերի որոշմամբ սահմանել է, որ մեր Սահմանադրության մեջ որեւէ երկրի նկատմամբ տարածքային պահանջ չկա։ Այս թեմաներին վարչապետ Փաշինյանն ամենայն մանրամասնությամբ անդրադարձել է Հայաստանի Հանրապետության Կառավարության 2021-2026թթ․ ծրագրի 2024 թվականի կատարման ընթացքի եւ արդյունքների մասին Զեկույցի քննարկման եւ «Երեւանյան երկխոսություն» համաժողովի ժամանակ ունեցած ընդարձակ ելույթներում։
Հայտնի է նաև, որ վարչապետ Փաշինյանը ՀՀ նոր Սահմանադրության ընդունման անհրաժեշտության մասին քննարկումներ է  մեկնարկել դեռևս 2018-2020 թվականներին եւ այժմ այդ հարցն ակտիվ ինստիտուցիոնալ քննարկման փուլում է։ Բայց դա ՀՀ ներքին օրակարգի հարց է եւ կապ չունի Ադրբեջանի հետ բանակցությունների հետ։
-Իսկ արդյոք Խաղաղության համաձայնագրի ստորագրման կամ նախաստորագրման համատեքստում քննարկվում է գերիների ազատ արձակման եւ գտնվելու վայրն անհայտ անձանց հարցը։
-Վարչապետ Փաշինյանը հայտարարել է, որ այդ հարցերին անդրադարձ կատարվում է բոլոր քննարկումներում, եւ ընթացիկ բանակցությունները բացառություն չեն։

Armenia has never discussed, is not discussing, and will not discuss the nomenclature mentioned by the Azerbaijani President with anyone. Baghdasaryan
The Prime Minister's Spokesperson, Nazeli Baghdasaryan, commented on the recent statements of the Azerbaijani President at the request of "Armenpress".
-Ms. Baghdasaryan, during the international media forum, Azerbaijani President Ilham Aliyev, developing the topic of the "Zangezur Corridor", stated that "Azerbaijani cargo and Azerbaijani citizens should not encounter the Armenian border service or anyone else", and the Azerbaijani side considers this communication route as an unhindered and secure connection between the territories of Azerbaijan. According to her, this issue was also raised during the meeting with the Armenian Prime Minister in Abu Dhabi. She also added that there will be no "operator, lease, or rental of territory" on their territory. How would you comment on his statement? What is Armenia's position on this issue?
-The Republic of Armenia has never discussed, does not discuss, and will not discuss with anyone the nomenclature mentioned by the Azerbaijani President and the logic arising from it. The Republic of Armenia is debating the "Crossroads of Peace" project with both Azerbaijan and other international partners. The Republic of Armenia also expects the unblocking of transport communication between the Syunik region of the Republic of Armenia and the rest of the Republic of Armenia, as well as between the Republic of Armenia and third countries, through the territory of the Republic of Azerbaijan. In turn, the Republic of Armenia is ready to ensure transport communication between the western regions of Azerbaijan and the Nakhchivan Autonomous Republic, as well as between Azerbaijan and third countries. All this should take place with full respect for the territorial integrity, sovereignty, and jurisdiction of the two countries, as well as the principle of reciprocity. The Republic of Armenia has neither discussed nor will it discuss any other option in Abu Dhabi on July 10, 2019, nor before or after that date. The statement of the President of Azerbaijan that Azerbaijani citizens should not encounter the Armenian border guard service is beyond the logic of the discussions that took place. This is, in essence, a hidden territorial claim against the Republic of Armenia, which is unacceptable and contradicts the spirit and letter of the negotiations and agreements that have been reached so far. As Prime Minister Pashinyan noted at his press conference on July 16, 2019, cargo and citizens entering Armenia's territory, including transit cargo, must undergo mandatory customs and border control by internationally accepted standards. The Republic of Armenia cannot fail to have information about who entered its territory and whether they left after entering or not.
The compliance of citizens and the documents they present cannot be verified. In the event of inconsistency, their entry into the territory of the Republic of Armenia will not be allowed. The Republic of Armenia cannot fail to have information about whether cargo or goods entering its territory for transit purposes left the territory of the Republic of Armenia; otherwise, an uncontrolled source of smuggling and the circulation of prohibited goods may be opened. The Republic of Armenia cannot fail to possess information about what cargo is passing through its territory, because, for example, if a wagon or truck loaded with chemical substances breaks down, our country will bear the consequences. The relevant services of the Republic of Armenia will address the elimination of these consequences. There is no option not to meet the appropriate services of our country when crossing the territory of the Republic of Armenia. Both Armenia and Azerbaijan have several international obligations, for example, to prevent and counter various manifestations of international crime on their territory. These obligations are implemented by states, among others, through their customs and border services. Therefore, Azerbaijan's statement is also incomprehensible to Armenia in this regard.
Additionally, Prime Minister Pashinyan announced this at his press conference on July 16: these meetings at the border and customs points of the Republic of Armenia can now take place using modern technologies, sometimes without physical contact, with biometric passports, online declaration, and scanning of cargo. This format is widely accepted in many countries worldwide. In any case, wagons passing through the territory of the Republic of Armenia must also be sealed to prevent the release of contraband. There are also internationally accepted transit fees. In the case of railways, the regulations differ; for pipelines, the rules vary; for trucks on highways, the regulations are distinct; and for passenger cars, the regulations are also different. Sometimes, countries agree on tariffs based on the principle of reciprocity. In all cases, the corresponding agreed fees must be paid, and the state budget of the Republic of Armenia must receive revenues from the resumption of transport communications.
As for security, the Republic of Armenia itself ensures the protection of roads, cargo, vehicles, and passengers passing through its territory. With the "Crossroads of Peace" project, additional security measures have been envisioned for the planned routes, including the establishment of a special unit within the National Security Service of the Republic of Armenia for this purpose. The Republic of Armenia is prepared to ensure transit security for cargo, vehicles, pipelines, cables, and, of course, passengers. Regarding the investments required to unblock transport routes in both countries, each country determines the investment schemes that are most convenient for it. Prime Minister Pashinyan clearly stated at the July 16 press conference that no investment scheme in the territory of the Republic of Armenia can be outside the territorial integrity, sovereignty, and jurisdiction of the Republic of Armenia.
- Speaking about the construction of the railway on the Azerbaijani side, up to the border of Armenia and Iran, Ilham Aliyev noted that they are almost completing the construction of the railway, and, probably, in less than a year, maybe even in the spring of next year, the Azerbaijani section of the railway will be built. He noted that no work has been carried out on the Armenian side in the last five years, and this issue is allegedly being deliberately removed from the agenda. According to Aliyev, in this case, "Armenia's chances of ever becoming a transit country are almost zero, and if Armenia continues to hinder the process, it will find itself in not only transport but also political isolation." What are your thoughts on such claims made by the Azerbaijani side?
-The proposals mentioned above to unblock the region's transport routes have been made to Azerbaijan by the government of the Republic of Armenia continuously. Moreover, last year, a new proposal was made to Azerbaijan, according to which Armenian locomotives with Armenian drivers and the implementation of the principles mentioned above could ensure railway freight transportation between the Western regions of Azerbaijan and the Nakhichevan Autonomous Republic, as well as the Syunik region and other parts of the Republic of Armenia. Prime Minister Pashinyan spoke publicly about this proposal during the "Yerevan Dialogue" conference. However, Azerbaijan is either silent or rejects these proposals. I am authorized to reaffirm the Republic of Armenia's readiness to implement all the solutions outlined above. As for the construction of the railway, the railway being built in Azerbaijan also has domestic significance (it connects Baku and the Western regions of Azerbaijan). The Republic of Armenia will have an incentive to construct a 42-km-long railway in the Syunik region only if an agreement is reached with Azerbaijan, as this railway cannot be used for domestic cargo transportation in Armenia without such an agreement. Therefore, the accusation that Armenia's request to remove the unblocking of regional communication from the agenda is unfounded. The construction of the railway above will begin immediately after agreements are reached with Azerbaijan, and preparatory work is already underway. For example, the construction of a new road for the village of Nrnadzor is already underway, which will replace the current automobile communication along the former railway line. The Republic of Armenia is interested in the unblocking of all transport routes with its neighbors, as evidenced by the "Crossroads of Peace" project, which is presented by official representatives of Armenia almost everywhere.
-The President of Azerbaijan also spoke about the peace agreement, noting that Yerevan and Baku are more than close to signing it. At the same time, in the context of initialing the contract, he continued to present the amendment of the Constitution of Armenia and the dissolution of the Minsk Group as a precondition. Is the initialing of the agreement an acceptable option for the Armenian side at this stage?
-The Prime Minister of the Republic of Armenia also stated that Armenia and Azerbaijan are very close to signing the Peace Agreement. Regarding the dissolution of the Minsk Group mechanisms and the possible initialing of the Peace Agreement, this is a reasonable agenda for the Republic of Armenia, and active discussions are now underway on the conditions under which this can occur. As for the issue related to the Constitution, the Prime Minister of the Republic of Armenia has repeatedly stated that if, after the signing of the Peace Agreement, the Constitutional Court of the Republic of Armenia recognizes it as contradicting the Constitution, the Prime Minister himself will initiate constitutional amendments in the Republic of Armenia. Until then, there is no reason for this, because the Constitutional Court of the Republic of Armenia, by its decision of September 2024, determined that our Constitution does not contain any territorial claims against any country. Prime Minister Pashinyan addressed these topics in detail during the discussion of the Report on the Implementation of the 2021-2026 Program of the Government of the Republic of Armenia in 2024, as well as in his extensive speeches during the "Yerevan Dialogue" conference.
It is also known that Prime Minister Pashinyan initiated discussions on the need to adopt a new Constitution for the Republic of Armenia between 2018 and 2020, and this issue is now being actively pursued and is being discussed institutionally. But it is a matter of the internal agenda of the Republic of Armenia and has nothing to do with the negotiations with Azerbaijan.
-And is the issue of the release of prisoners and the issue of unknown whereabouts being discussed in the context of the signing or initialing of the Peace Agreement?
-Prime Minister Pashinyan has stated that these issues are addressed in all discussions, and the current negotiations are no exception.