Շեշտվել է Հայաստանի ներգրավվածության անհրաժեշտությունը
Բրյուսել կատարած աշխատանքային այցի շրջանակներում փոխվարչապետ Մհեր Գրիգորյանը հանդիպում է ունեցել Եվրոպական հանձնաժողովի համախմբվածության և բարեփոխումների հարցերով գործադիր փոխնախագահ Ռաֆայել Ֆիտոյի հետ:
Հանդիպման սկզբում երկուստեք գոհունակությամբ ընդգծվել է Հայաստան-ԵՄ նոր առավել ինտենսիվ փուլ մտած քաղաքական երկխոսության կարևորությունը:
Զրուցակիցները շեշտել են տարածաշրջանային նախաձեռնություններում Հայաստանի ներգրավվածության անհրաժեշտությունը՝ մասնավորապես քննարկելով Սևծովյան տարածաշրջանի վերաբերյալ ԵՄ նոր ռազմավարական մոտեցումը։
Մհեր Գրիգորյանն անդրադարձել է ՀՀ կառավարության «Խաղաղության խաչմերուկ» նախաձեռնությանը՝ ընդգծելով դրա դերը տարածաշրջանում հարատև խաղաղության և կայունության հաստատման տեսանկյունից: Կարևորվել է նախաձեռնության կապը ԵՄ Global Gateway ռազմավարության հետ:
Մհեր Գրիգորյանը և Ռաֆայել Ֆիտոն մտքեր են փոխանակել նաև Հայաստան-ԵՄ առևտրատնտեսական հարաբերությունների զարգացման հնարավորությունների շուրջ:

The need for Armenia's involvement was emphasized
Within the framework of his working visit to Brussels, Deputy Prime Minister Mher Grigoryan met with Rafael Fito, Executive Vice-President of the European Commission for Cohesion and Reforms.
At the beginning of the meeting, the importance of the Armenia-EU political dialogue, which has entered a new, more intensive phase, was emphasized with mutual satisfaction.
The interlocutors emphasized the importance of Armenia’s involvement in regional initiatives, particularly in discussions about the EU’s new strategic approach to the Black Sea region.
Mher Grigoryan discussed the Armenian government’s “Crossroads of Peace” initiative, highlighting its role in promoting lasting peace and stability in the region. The initiative’s connection with the EU Global Gateway strategy was emphasized.
Mher Grigoryan and Rafael Fito also exchanged views on the opportunities for developing Armenia-EU trade and economic relations.