Եվրոպական խորհրդի նախագահ Անտոնիու Կոշտն կարևոր է որակել վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի և Ուրսուլա ֆոն դեր Լայենի միջև հանդիպումը։ Այս մասին Կոշտան գչառում է կատարել «X»-ի իր էջում։
«ԵՄ-ն վճռականորեն աջակցում է Հայաստանի հավակնոտ բարեփոխումների օրակարգին։ Մենք բարձր ենք գնահատում Հարավային Կովկասում կայունություն ապահովելու Հայաստանի ջանքերը, մասնավորապես՝ Ադրբեջանի հետ խաղաղության բանակցություններում շարունակական ներգրավվածությունը և Թուրքիայի հետ հարաբերությունների կարգավորմանն ուղղված քայլերը։
Վերջերս համաձայնեցված ԵՄ-ՀՀ գործընկերության օրակարգը նոր գլուխ է բացում մեր հարաբերություններում՝ խթանելով տարածաշրջանային և տնտեսական ավելի սերտ կապերը։
Մենք անհամբեր սպասում ենք, որ Հայաստանը հյուրընկալի Եվրոպական քաղաքական համայնքի գագաթնաժողովը 2026 թվականին»,- ասվում է Անտոնիու Կոշտայի գրառման մեջ։

European Council President Antonio Costa described the meeting between Prime Minister Nikol Pashinyan and European Commission President Ursula von der Leyen as important. Costa wrote about this on his “X” page.
“The EU strongly supports Armenia’s ambitious reform agenda. We highly appreciate Armenia’s efforts to ensure stability in the South Caucasus, particularly its continued engagement in peace negotiations with Azerbaijan and its steps towards normalizing relations with Turkey.
The recently agreed EU-Armenia Partnership Agenda opens a new chapter in our relations, promoting closer regional and economic ties.
We look forward to Armenia hosting the European Political Community Summit in 2026,” Costa wrote in his post.