Պեկին պաշտոնական այցի շրջանակներում նախարար Միրզոյանը հարցազրույց է տվել South China Morning Post-ին։ Հրապարակված հոդվածում նախարար Միրզոյանից մեջբերումները ներկայացված են ստորև։
Հայաստանի և Չինաստանի միջև ռազմավարական գործընկերության զարգացման հեռանկարի վերաբերյալ հարցին ի պատասխան նախարար Միրզոյանը նշել է. «Մեր հարաբերությունների խորացման ճանապարհին ոչ միայն չկա որևէ խոչընդոտ կամ արգելք, այլև մենք բաց ենք և պատրաստակամ՝ խորացնելու այդ հարաբերությունները առանց որևէ սահմանափակումների:
Մենք դա քննարկել ենք Չինաստանի մեր գործընկերների հետ։ Մենք ընդգծել ենք մեր հարաբերությունների ռազմավարական բնույթը, և տեսնում ենք փոխադարձ շահագրգռվածություն, հետաքրքրություն՝ այս հարաբերությունները պաշտոնապես նոր մակարդակի բարձրացնելու հարցում ևս»։
Արարատ Միրզոյանը նշել է, որ Երևանի և Պեկինի միջև քաղաքական երկխոսությունն «ինտենսիվ և ակտիվ» է եղել՝ հավելելով, որ Հայաստանը ձգտում է ամրապնդել կապերը Չինաստանի հետ ոչ միայն առևտրի և ենթակառուցվածքների, այլ նաև մշակույթի և մարդկային փոխգործակցության ոլորտներում:
Հարավային Կովկասում խաղաղության հաստատման հնարավորության առնչությամբ հարցին ի պատասխան նախարար Միրզոյանը նշել է, որ երբ Հայաստանը և Ադրբեջանը ավարտեցին խաղաղության պայմանագրի տեքստի շուրջ բանակցությունները, Չինաստանն այն երկրների թվում էր, որոնք ողջունեցին այդ ձեռքբերումը: Ընդգծելով, որ Հայաստանը ցանկանում է Ադրբեջանի հետ ինստիտուցիոնալ խաղաղության հաստատում, այն է՝ խաղաղության պայմանագրի կնքում, նախարարը հավելել է. «Տեսնում ենք, որ Չինաստանն աջակցում է Հայաստան-Ադրբեջան հարաբերությունների կարգավորմանը»։
Հարևանների, այդ թվում՝ Թուրքիայի հետ հարաբերությունների կարգավորման գործընթացի վերաբերյալ հարցին նախարար Միրզոյանը պատասխանել է, «Նման կարգավորումն առանցքային նշանակություն կունենա Հայաստանի «Խաղաղության խաչմերուկ» ծրագրի համար, որը ներկայացվել է 2023 թվականին՝ նպատակ ունենալով բարելավել Հայաստանի և իր հարևանների, ինչպես նաև դրանից անդին գտնվող տարածաշրջանների, այդ թվում՝ Եվրոպայի, Կենտրոնական Ասիայի և Չինաստանի հետ փոխկապակցվածությունը»։
Նախարար Միրզոյանը հավելել է, որ դա կարող է դուռ բացել Հայաստանի «Խաղաղության խաչմերուկ» նախագիծը Չինաստանի «Մեկ գոտի, մեկ ճանապարհ» միջմայրցամաքային ենթակառուցվածքների և ներդրումների ծրագրի, ինչպես նաև Եվրամիության 300 միլիարդ եվրոյանոց ներդրումային ռազմավարության՝ Global Gateway-ի հետ կապելու համար։ «Պատկերացրեք, Հայաստանի «Խաղաղության խաչմերուկ» նախագիծը մեծ ազդեցություն չէր ունենա առանց Չինաստանի «Մեկ գոտի, մեկ ճանապարհ» ծրագրի. և հակառակը, հավանաբար «Մեկ գոտի, մեկ ճանապարհով» երթուղին այդքան սահուն չէր ընթանա, եթե շրջանցվեր Հայաստանը»:

В рамках официального визита в Пекин министр иностранных дел Армении Арарат Мирзоян дал интервью South China Morning Post. Цитаты из интервью министра, опубликованные в статье, приведены ниже.
Отвечая на вопрос о перспективах развития стратегического партнерства между Арменией и Китаем, министр Мирзоян отметил: «На пути углубления наших отношений нет ни препятствий, ни барьеров, и мы открыты и готовы углублять эти отношения без каких-либо ограничений.
Мы обсуждали это с нашими китайскими коллегами. Мы подчеркнули стратегический характер наших отношений и видим взаимный интерес и желание официально поднять эти отношения на новый уровень».
Арарат Мирзоян отметил, что политический диалог между Ереваном и Пекином был «интенсивным и активным», добавив, что Армения стремится укреплять связи с Китаем не только в сфере торговли и инфраструктуры, но также в области культуры и межчеловеческого взаимодействия.
Отвечая на вопрос о возможности установления мира на Южном Кавказе, министр Мирзоян отметил, что, когда Армения и Азербайджан завершили переговоры по тексту мирного договора, Китай был среди стран, приветствовавших это достижение. Подчеркивая, что Армения стремится к институциональному установлению мира с Азербайджаном, то есть к заключению мирного договора, министр добавил: «Мы видим, что Китай поддерживает нормализацию отношений между Арменией и Азербайджаном».
На вопрос о процессе нормализации отношений с соседями, включая Турцию, министр Мирзоян ответил: «Такая нормализация будет иметь ключевое значение для проекта Армении «Перекресток мира», представленного в 2023 году, который направлен на улучшение взаимосвязанности Армении с ее соседями и регионами за их пределами, включая Европу, Центральную Азию и Китай».
Министр Мирзоян добавил, что это может открыть двери для интеграции проекта Армении «Перекресток мира» с китайской межконтинентальной программой инфраструктуры и инвестиций «Один пояс, один путь», а также с инвестиционной стратегией Европейского союза на 300 миллиардов евро Global Gateway. «Представьте, проект «Перекресток мира» Армении не имел бы большого влияния без программы Китая «Один пояс, один путь», и, наоборот, маршрут «Одного пояса, одного пути», вероятно, не был бы таким эффективным, если бы обошел Армению».