Այսօր տեղի է ունեցել Հայաստանի և Իրանի ԱԳ նախարարների հեռախոսազրույցը։ Ըստ իրանական լրատվամիջոցների՝ Իրանի արտգործնախարար Աբբաս Արաղչին Հայաստանի արտգործնախարար Միրզոյանի հետ զրույցում, անդրադառնալով Իսրայելի և ԱՄՆ-ի կողմից Իրանի դեմ իրականացված ագրեսիային, ընդգծել է. «Իրանը լրջորեն հետամուտ կլինի միջազգային կառույցներում ագրեսորի բացահայտման և փոխհատուցում ստանալու իր իրավունքին»։
Արաղչին, ներկայացնելով ընթացիկ իրավիճակը, շեշտել է միջազգային հանրության և ՄԱԿ-ի պատասխանատվությունը՝ ԱՄՆ-ին և Իսրայելին պատասխանատվության ենթարկելու համար՝ Իրանի ինքնիշխանության և տարածքային ամբողջականության դեմ ագրեսիայի, ինչպես նաև միջազգային իրավունքի խախտումների համար։
Հայաստանի կառավարության դիրքորոշման համար շնորհակալություն հայտնելով՝ Արաղչին գնահատանք է հայտնել Հայաստանի կողմից Իրանի քաղաքացիների հյուպատոսական հարցերում ցուցաբերած աջակցության և ջանքերի համար՝ Իրանի դեմ պարտադրված 12-օրյա պատերազմի ընթացքում։
Հայաստանի արտգործնախարար Արարատ Միրզոյանը, իր հերթին, կրկին դատապարտել է Իրանի դեմ ագրեսիվ գործողությունները և ողջունել հակամարտության դադարեցումը, որը նպաստում է տարածաշրջանային կայունությանն ու լարվածության մեղմացմանը։

The Foreign Ministers of Armenia and Iran held a telephone conversation today. According to Iranian media, Iranian Foreign Minister Abbas Araghchi, in a conversation with Armenian Foreign Minister Mirzoyan, referring to the aggression carried out by Israel and the US against Iran, emphasized, "Iran will seriously pursue its right to expose the aggressor in international structures and receive compensation."
Araghchi, presenting the current situation, emphasized the responsibility of the international community and the UN to hold the US and Israel accountable for aggression against Iran's sovereignty and territorial integrity, as well as violations of international law.
Thanking the Armenian government for its position, Araghchi expressed appreciation for the support and efforts provided by Armenia in consular matters for Iranian citizens during the 12-day war imposed on Iran.
Armenian Foreign Minister Ararat Mirzoyan, for his part, once again condemned the aggressive actions against Iran and welcomed the cessation of the conflict, which contributes to regional stability and the easing of tensions.