ԵՄ-ն պատրաստ է կանգնել Հայաստանի կողքին
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանն ընդունել է Եվրոպական միության արտաքին գործերի և անվտանգության քաղաքականության հարցերով բարձր ներկայացուցիչ Կայա Կալլասին:
Հանդիպման ընթացքում քննարկվել են Հայաստան-Եվրոպական միություն հարաբերությունների օրակարգին, ժողովրդավարական ինստիտուտների ամրապնդմանը, իրավունքի գերակայության և կառավարման բարեփոխումների ուղղությամբ համագործակցության խորացման հնարավորություններին վերաբերող հարցեր:
Վարչապետ Փաշինյանը շնորհակալություն է հայտնել ԵՄ-ին՝ Հայաստանին ցուցաբերվող շարունակական աջակցության համար և ընդգծել ՀՀ Կառավարության հանձնառությունը ժողովրդավարության և խաղաղության ամրապնդման ճանապարհին:
ԵՄ բարձր ներկայացուցիչը նշել է, որ Հայաստանը և Եվրոպական միությունը երբեք այսքան մերձ չեն եղել միմյանց, որքան այժմ։ Նրա խոսքով՝ Եվրամիությունը պատրաստ է առավել խորացնել գործընկերությունը բոլոր ուղղություններով։
Կայա Կալլասը կարևորել է 2024 թվականի ապրիլի 5-ին Բրյուսելում ստորագրված Հայաստան-ԵՄ-ԱՄՆ եռակողմ հայտարարությունը՝ որպես Հայաստանի և եվրոպական ու արևմտյան գործընկերների միջև ռազմավարական համագործակցության ամրապնդման կարևոր հանգրվան: Նրա խոսքով՝ այն հանդիսացել է նոր մակարդակի քաղաքական երկխոսության հենք։
Կալլասը բարձր է գնահատել ՀՀ կառավարության հանձնառությունը ժողովրդավարական բարեփոխումներին՝ դրանք համարելով կենսական նշանակություն ունեցող ոչ միայն երկրի ներսում, այլև որպես արտաքին գործընկերության հենք։ Նա շեշտել է, որ այդ արժեքները պետք է պաշտպանվեն՝ հատկապես հիբրիդային սպառնալիքների, ապատեղեկատվության և երկրի ներքին գործերին միջամտելու փորձերի պայմաններում։ Կայա Կալլասն ընդգծել է, որ ԵՄ-ն պատրաստ է կանգնել Հայաստանի կողքին՝ աջակցելով երկրի դիմադրողականության բարձրացմանը։
Հանդիպման ընթացքում մտքեր են փոխանակել նաև վիզաների ազատականացման գործընթացի շուրջ: Երկուստեք ընդգծվել է, որ վերջին շրջանում այդ ուղղությամբ արձանագրվել է զգալի առաջընթաց։
Զրուցակիցներն անդրադարձել են տարածաշրջանային իրավիճակին և խաղաղության գործընթացին։ ԵՄ բարձր ներկայացուցիչը նշել է, որ Բրյուսելում գոհունակությամբ են արձանագրում Հայաստան-Ադրբեջան երկկողմ բանակցությունների ընթացքում գրանցված դրական առաջընթացը, ինչը կարող է հիմք հանդիսանալ տարածաշրջանում կայունության և խաղաղության հաստատման համար։

The EU is ready to stand by Armenia
Prime Minister Nikol Pashinyan received Kaja Kallas, High Representative of the European Union for Foreign Affairs and Security Policy.
During the meeting, issues related to Armenia-European Union relations, strengthening democratic institutions, the rule of law, and opportunities for deepening cooperation in governance reforms were discussed.
Prime Minister Pashinyan thanked the EU for its continuous support of Armenia and emphasized the Armenian government's commitment to strengthening democracy and peace.
The EU High Representative noted that Armenia and the European Union have never been closer to each other than now. According to her, the European Union is ready to deepen its partnership in all directions further.
Kaja Kallas highlighted the Armenia-EU-US trilateral statement signed in Brussels on April 5, 2024, as an important milestone in strengthening strategic cooperation between Armenia and its European and Western partners. According to her, it has served as the basis for a new level of political dialogue.
Kallas highly appreciated the Armenian government's commitment to democratic reforms, considering them of vital importance not only within the country but also as a basis for external partnerships. She emphasized that these values must be protected, especially in the face of hybrid threats, disinformation, and attempts to interfere in the country's internal affairs. Kaja Kallas emphasized that the EU is ready to stand by Armenia, supporting the country's resilience and stability.
During the meeting, they also exchanged views on the visa liberalization process. Both sides emphasized that significant progress has been made in this direction recently.
The interlocutors touched upon the regional situation and the peace process. The EU High Representative noted that Brussels is pleased to note the positive progress recorded during the Armenia-Azerbaijan bilateral negotiations, which can serve as a basis for establishing stability and peace in the region.