Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը հայտարարել է, որ ոչ թե եկեղեցու դեմ են պայքարում, այլ կանգնել են եկեղեցու նվիրապետությունը պաշտպանելու դիրքերում։
«Մենք այսօր այլ բան չենք անում, քան եկեղեցու՝ 356թ. Աշտիշատի ժողովով հաստատված նվիրապետությունը պաշտպանելը»,- ասել է նա՝ հիշեցնելով, որ այդ ժողովում սահմանվել է եկեղեցու վերնախավի կուսակրոնության նորմը։ Մեկնաբանելով 356 թվականին ընդունված որոշումը՝ վարչապետն ասել է՝ այսօր հակառակ պատկերն է. «Մոմի գործը նայողը կաթողիկոսի եղբոր տղան է»։
Ըստ նրա՝ Հայ առաքելական եկեղեցին բռնազավթված է մի կլանի կողմից։ Անդրադառնալով մեղադրանքներին, թե միջամտում են եկեղեցու գործերին, վարչապետն ասել է. «Դա հավատավոր մարդկանց եկեղեցին է։ Իրենք դա պատկերացնում են մի կլանի սեփականություն, դրա համար են ասում»։
Նա նաև նշել է. «Դուք պղծել եք եկեղեցին, պղծել։ Դարձրել եք ՍՊԸ (չնայած՝ ՍՊԸ-ն հարգելի գործունեություն է)։ Ավազակների տեղ եք սարքել, ինչպես Հիսուս Քրիստոսն է ասում Նոր կտակարանում»։

«Вы осквернили церковь, превратили в разбойничье место». Премьер-министр (ВИДЕО)
Премьер-министр Никол Пашинян заявил, что они не борются против церкви, а стоят на позициях защиты её посвящённости.
«Мы сегодня не делаем ничего иного, кроме как защищаем посвящённость церкви, утверждённую собором в Аштишате в 356 году», — сказал он, напоминая, что на этом соборе была установлена норма безбрачия для высшего духовенства. Комментируя решение, принятого в 356 году, премьер-министр сказал, что сегодня наблюдается противоположная картина: «Смотрящий за бизнесом свечей, — племянник католикоса».
По его словам, Армянская апостольская церковь захвачена одним кланом. Отвечая на обвинения в том, что вмешиваются в дела церкви, премьер-министр сказал: «Это церковь верующих людей. Они представляют её как собственность одного клана, поэтому так и говорят».
Он также отметил: «Вы осквернили церковь, осквернили. Превратили в ООО (хотя ООО — это уважаемая деятельность). Сделали разбойничье место, как говорит Иисус Христос в Новом Завете».