Հայաստանի ի՞նչ ուկրաինացամն մասին կարող է խոսք գնալ․ Հայաստանը քաղաքակիրթ երկիր է․ ասել է Սերգեյ Լավրովն՝ անդրադառնալով լրագրողի հարցին, թե ռուս բարձրաստիճան պաշտոնյաներ կան, որոնք ԵՄ-ին անդամակցության հարցում սպառնում են Հայաստանին։
«Հայաստանում ռուսաց լեզուն և ռուսական մշակույթը անօրինական չի հռչակվում, օրինական իրավունքներից չի զրկում էթնիկ ռուսներին, որոնք ուզում են ռուսերեն խոսել։ Հայաստանում ընդունված չեն օրենքներ, որոնք արգելում են այդ ամենն՝ ի տարբերություն Ուկրաինայի»,- ասել է ՌԴ ԱԳ նախարարը։
Ռուս նախարարը ընդգծեց, որ նույն շրջանակում Հայաստանում արգելված չէ ադրբեջաներենը, կամ Ադրբեջանում, այդ թվում՝ նաև Ղարաբաղում, սահմանադրությամբ արգելված չէ հայերենը, բայց, այ, Ուկրաինայում ռուսերենն արգելված է։
«Հայաստանի ի՞նչ ուկրաինացման մասին կարող է խոսք գնալ։ Հայաստանը քաղաքակիրթ երկիր է»,- ասել է Լավրովը։

«О какой украинизации Армении может идти речь?» Лавров
«О какой украинизации Армении может идти речь? Армения — цивилизованная страна», — заявил Сергей Лавров, отвечая на вопрос журналиста о том, что некоторые высокопоставленные российские чиновники угрожают Армении в связи с вопросом вступления в ЕС.
«Русский язык и русская культура в Армении не объявлены вне закона, этнические русские, желающие говорить на русском языке, не лишены законных прав. В Армении не принимаются законы, запрещающие это, в отличие от Украины», — сказал министр иностранных дел РФ.
Российский министр подчеркнул, что в этом же контексте в Армении не запрещен азербайджанский язык, а в Азербайджане, включая Карабах, армянский язык не запрещен конституцией, тогда как в Украине русский язык находится под запретом.