«Հետևում ենք ԵՄ-ում առկա անվտանգային դիլեմաներին և քննարկումներին». Միրզոյան
Մայիսի 20-ին ՀՀ ԱԳ նախարար Արարատ Միրզոյանը ելույթով հանդես է եկել Եվրոպական միության Արևելյան Եվրոպայի և Կենտրոնական Ասիայի դեսպանների տարածաշրջանային հավաքի մեկնարկին:
ՀՀ արտաքին քաղաքական գերատեսչության ղեկավարը նաև պատասխանել է ԵՄ պաշտոնյաներին հետաքրքրող հարցերի:
Նախարար Միրզոյանի ելույթը ներկայացված է ստորև:
«Հայաստան ԵՄ. կառուցելով ընդհանուր ապագա»
Ուրախ եմ բոլորիդ ողջունել Երևանում։ Այս սեմինարի անցկացումը Հայաստանում վկայում է Հայաստան-ԵՄ գործընկերության շարունակական խորացման մասին։ Վստահ եմ, որ ձեր քննարկումներն այստեղ լինելու են խորաթափանց և նպաստավոր՝ ուղղորդելու մեր համատեղ ճանապարհը, որով գնալու մեր հանձնառությունը շարունակաբար ավելանում է։
Այս քննարկումը տեղի է ունենում մի ժամանակաշրջանում, որը բնորոշվում է հետաքրքիր զարգացումներով և փոփոխություններով, ինչպես նաև բազմաթիվ անորոշություններով։ Ես սա ասում եմ ոչ միայն Հայաստան-ԵՄ երկկողմ գործընկերության դինամիկ զարգացման մասով, այլ նաև հաշվի առնելով գլոբալ և տարածաշրջանային միտումները, ինչպես նաև ԵՄ ներսում առկա անվտանգության դիլեմաները։
Այստեղ ես շատ պարզ հարց ունեմ, որի պատասխանը նույնպես պարզ է, բայց այն հետևանքները, որոնք այն առաջացնում է, ուղղակի ազդեցություն ունեն  մեր բոլորի վրա՝ թե՛ ԵՄ-ի, թե՛ մեր տարածաշրջանի։ Արդյո՞ք ապրում ենք այն նույն աշխարհում, որում ապրում էինք անցյալ տարի։ Նույնիսկ չեմ խոսում 4-5 տարի առաջվա իրավիճակի մասին։ Անշուշտ՝ ոչ։ Արդյո՞ք առկա անվտանգության ճարտարապետությունն ու միջազգային կարգն արդյունավետ են եղել առկա և զարգացող մարտահրավերներին արձագանքելու գործում։ Վստահ եմ՝ ոչ։ Կան արդյո՞ք արագ և հեշտ լուծումներ բացերը լրացնելու և ալեկոծությունները հաղթահարելու համար։ Կարծում եմ՝ պարզ լուծումներ չկան, բայց ժամանակակից մարտահրավերների վերագնահատման և խորքային ըմբռնման միջոցով, և, հետևաբար, առաջնահերթությունների վերարժևորմամբ, անհրաժեշտ է ապահովել ավելի ամուր սիներգիա հիմնական արժեքների, ժողովրդավարական սկզբունքների և միաժամանակ համարձակ լուծումների միջև։
Մենք հետևում ենք ԵՄ-ում առկա անվտանգային դիլեմաներին և քննարկումներին, ուշադիր հետևում ենք այն ընտրություններին, որոնց առջև կանգնած է ԵՄ-ն։
Ժողովրդավարություն
Չորս տարի առաջ, հիբրիդային պատերազմի պայմաններում, Հայաստանին հաջողվեց անցկացնել լիովին ազատ և ժողովրդավարական ընտրություններ։ Ասելով սա՝ ես անգամ վստահ չեմ, որ այն ժամանակ բոլորս ամբողջապես պատկերացնում էինք, թե հիբրիդային պատերազմը տեղում իրականում ինչ ձև կարող է ստանալ և որքան լայնածավալ կարող է լինել ոչ կանոնավոր միջամտությունը ժողովրդավարական գործընթացներին։ Այժմ, երբ հետևում ենք Եվրոպայում ընտրական գործընթացներին, նկատում ենք, որ հիբրիդային պատերազմների երևույթն առավել տեսանելի է դարձել։
Համապատասխանաբար, Հայաստանում ժողովրդավարությունը պաշտպանելու համար մենք ապավինել ենք հենց ժողովրդավարությանը և դրա կողմից ապահովվող մեխանիզմներին, առաջին հերթին՝ ազատ ընտրություններին և իրավունքի գերակայությանը։ Այդ պահից ի վեր մենք չենք շեղվել այս ճանապարհից։ Նույնիսկ գոյաբանական մարտահրավերների պայմաններում Հայաստանը հետևողականորեն պահպանել է իր ժողովրդավարական ուղին։ Այս ուղին արտացոլվել է Կառավարության քաղաքականության մեջ՝ հիմք հանդիսանալով լայնածավալ բարեփոխումների իրականացման համար՝ ուղղված դատական համակարգի անկախության ապահովմանը, կոռուպցիայի դեմ պայքարին, մարդու իրավունքների ավելի ամուր պաշտպանությանը։ Եվ մենք արդեն ունենք կոնկրետ արդյունքներ։ Պարզապես նշեմ ամենավերջին օրինակներից մեկը. «Լրագրողներ առանց սահմանների» վարկանիշում Հայաստանը գրանցել է էական առաջընթաց՝ ցուցանիշը բարելավելով 9 հորիզոնականով, և այժմ գտնվում է 34-րդ հորիզոնականում՝ նույնիսկ մի շարք ԵՄ անդամ պետություններից առաջ։
Բացի այդ, որոշ իմաստով ժողովրդավարությունը մեզ համար դարձել է ոչ միայն պետության կառավարման ձև, այլ նաև երկրի անկախության և ինքնիշխանության ամրապնդման հիմնասյուներից մեկը։
Դիվերսիֆիկացիա
Մենք նաև համարձակ քայլեր ենք ձեռնարկել մեր գործընկերությունները դիվերսիֆիկացնելու ուղղությամբ։
Այս համատեքստում, Հայաստանն ակտիվորեն ամրապնդում է իր ռազմավարական հարաբերությունները Միացյալ Նահանգների հետ։ Հունվարին մենք ստորագրեցինք ԱՄՆ հետ համապարփակ Ռազմավարական գործընկերության կանոնակարգը, ինչը նշանավորեց պատմական հանգրվան մեր համագործակցության մեջ։ Մենք նպատակ ունենք զարգացնելու այս հարաբերությունները նաև ԱՄՆ նոր վարչակազմի օրոք, ինչի մասին են վկայում բարձր մակարդակի պաշտոնյաների շարունակական կառուցողական շփումները։
Նշանակալից է, որ մենք նաև ակտիվ քայլեր ենք ձեռնարկում ԵՄ անդամ պետությունների հետ ռազմավարական գործընկերությունն ընդլայնելու  ուղղությամբ։ Հպարտությամբ կարող եմ նշել Նիդերլանդների հետ ունեցած արդյունքները՝ երկու երկրների միջև Ռազմավարական գործընկերության հռչակագրի ստորագրումը։
Մենք ձևավորել ենք Ռազմավարական երկխոսություն Միացյալ Թագավորության հետ, ինչը հանդիսանում է մեր երկու ժողովրդավարությունների միջև ամուր համագործակցության և բարեկամության նշան:
Ինչպես վկայում են վերջին շրջանում տեղի ունեցած բարձր մակարդակի փոխայցելությունները, մենք հսկայական ներուժ ենք տեսնում Հայաստան-Նորդիկ-բալթյան (NB8) երկրների համագործակցության խորացման ուղղությամբ՝ որպես կայացած ժողովրդավարությունների և տարածաշրջանային համագործակցության լավագույն օրինակ։
Մինչ մենք արդեն կառուցել ենք ամուր գործընկերություն մեր երկկողմ համագործակցության հիմնաքարային փաստաթուղթի՝ «Համապարփակ և ընդլայնված գործընկերության համաձայնագրի» (ՀԸԳՀ) ինստիտուցիոնալ ճարտարապետության միջոցով, այժմ մենք ավարտին ենք հասցնում Հայաստան-ԵՄ գործընկերության նոր օրակարգը՝ հեռանկարային մի փաստաթուղթ, որը, ռազմավարական առաջնահերթությունների և իրականացվելիք ծրագրերի միջոցով, նոր մակարդակի կբարձրացնի մեր համագործակցությունը։ Այն հիմնված է վերջին տարիներին մեր ձևավորած ամուր գործընկերության վրա՝ ընդգրկելով տարբեր ոլորտներ՝ արդարադատության բարեփոխումներից մինչև տնտեսական զարգացում, կապուղիներ և էներգետիկա:
2024 թվականին մենք հասանք ևս մեկ կարևոր հանգրվանի. Հայաստանը դարձավ ԵՄ անդամակցության թեկնածու չհանդիսացող միակ երկիրը, որն աջակցություն ստացավ «Դիմակայունություն և աճ» ծրագրի շրջանակներում։ Մինչ մենք շարունակում ենք քննարկումներն այս ծրագրի շրջանակում իրականացվող բարեփոխումների արդյունավետությունն ավելացնելու ուղիների շուրջ, մենք ապավինում ենք ԵՄ առաջնորդության և աջակցության վրա՝ դրա ներուժը լիարժեք իրացնելու համար։
Անցյալ տարի մենք հասանք Վիզայի ազատականացման երկխոսության (VLD) մեկնարկին, իսկ այժմ արդեն աշխատում ենք Վիզայի ազատականացման գործողությունների ծրագրի շուրջ, որը կսահմանի հստակ չափորոշիչներ: Երբ դրանք բավարարվեն, մեր քաղաքացիները կկարողանան օգտվել առանց վիզայի ճանապարհորդելու հնարավորությունից. սա վաղուց սպասված մի զարգացում է, որը կխթանի շարժունակությունը և փոխըմբռնումը։ Այստեղ ես ուզում եմ շատ անկեղծ լինել. սա, անկասկած, այն ոլորտներից մեկն է, որի միջոցով մեր քաղաքացիները կարող են մոտենալ ԵՄ-ին, զգալ եվրոպական ընտանիքի մաս լինելու առավելությունները, և հակառակը։
Անցյալ շաբաթ Տիրանայում կայացած բարձր մակարդակի հանդիպման ժամանակ Եվրոպական խորհրդի նախագահ Անտոնիու Կոշտան և Հանձնաժողովի նախագահ Ուրսուլա ֆոն դեր Լայենը հրավիրեցին վարչապետ Փաշինյանին այցելել Բրյուսել՝ քննարկելու, թե ինչպես կարող ենք ավելի հարստացնել օրակարգը։ Անհրաժեշտ են  ստեղծարար լուծումներ՝ դուրս գալով ավանդական մոտեցումների շրջանակներից։ Դրանք, օրինակ, կարող են ներառել Ինքնավար առևտրային միջոցների կիրառման հնարավորություն, Հայաստանին օտարերկրյա տեղեկատվական մանիպուլյացիաների և միջամտությունների դեմ պայքարի գործիքներով օժտելը, ինչպես նաև ուժեղացնել մեր ընդհանուր դիմակայունությունը հիբրիդային սպառնալիքների դեմ և այլ գործնական քայլեր։
Սա լիովին համահունչ է Հայաստանի վարչապետի 2023 թվականի հոկտեմբերին Եվրոպական խորհրդարանում հնչեցրած հայտարարության հետ. «Հայաստանի Հանրապետությունը պատրաստ է մոտ լինել Եվրամիությանն այնքան, որքան Եվրամիությունը դա հնարավոր կհամարի»: Այս մոտեցումն ամբողջությամբ համապատասխանում է Հայաստանի քաղաքացիների ձգտումներին, որոնք արտացոլվել են Հայաստանի Ազգային ժողովի կողմից ընդամենը երկու ամիս առաջ ընդունված «Եվրոպական միությանը Հայաստանի Հանրապետության անդամակցելու գործընթացի մեկնարկի մասին» օրենքում։ Սա պարզապես քաղաքականության ընտրություն չէ, այլ ազգային ձգտում, Հայաստանի քաղաքացիների՝ եվրոպական ապագայի նկատմամբ վստահության վկայություն և մեր կառավարության համար ուղղորդող սկզբունք։
Անդրադառնալով Հայաստան-ԵՄ համագործակցության մյուս հենասյուներին՝ մենք գիտակցում ենք անվտանգության հետ կապված հարցերում ներգրավվածության կարևորությունն, ինչը մի քանի տարի առաջ անհավանական կհամարվեր։ Ներկայումս Եվրոպական միությունը ներգրավված է Հայաստանի անվտանգային օրակարգում՝ ԵՄ մշտադիտարկման առաքելության տեղակայումից ի վեր, և մենք ողջունում ենք առաքելության մանդատի երկարաձգումը։ Չնայած անցյալ տարի Ադրբեջանի հետ սահմանազատման գործընթացում արձանագրված շոշափելի արդյունքներին, հրադադարի խախտումները, ցավոք, դեռ շարունակվում են, ինչը ևս մեկ անգամ ընդգծում է առաքելության կենսական դերը՝ կեղծ մեղադրանքների հերքման, տեղում կանխատեսելիության և կայունության պահպանման գործում։ Հետևաբար, հրադադարի խախտումներին հասցեական և սկզբունքային արձագանքը չափազանց կարևոր է ներկա փխրուն իրավիճակում։
Մինչ ԵՄ-ի կողմից Հայաստանին Եվրոպական խաղաղության հիմնադրամի միջոցով աջակցելու որոշումն անցյալ տարի նշանակալի նվաճում էր, մենք արդեն խնդրել ենք շարունակել հիմնադրամի միջոցով աջակցությունը 2025 թվականին։ Ուզում եմ հավաստիացնել ձեզ, որ այս օգնությունը ոչ միայն ԵՄ-ի քաղաքական կամքի հստակ դրսևորումն է՝ ընդլայնելու և խորացնելու մեր գործընկերությունը, այլև ամրապնդում է Հայաստանի դիմակայունությունը դժվարին ժամանակներում։ Շարունակելով աշխատանքն բոլոր անդամ պետությունների հետ՝ մենք ակնկալում ենք, որ մեր գործընկերները կապահովեն այս աջակցությունն՝ այն դարձնելով կանխատեսելի և զերծ չկապակցված նկատառումներից։
Շարունակելով անվտանգության ոլորտում դիվերսիֆիկացման թեման՝ ցանկանում եմ ձեր ուշադրությունը հրավիրել այն փաստին, որ Հայաստանը մինչև 95% նվազեցրել է պաշտպանական ներկրումներիկախվածությունը մեկ աղբյուրից: Զուգահեռաբար, մեր կառավարությունը կարողացել է ավելի ինքնուրույն իրականացնել սահմանային վերահսկողություն, ինչպես նաև դիտարկելէներգետիկ անկախությունն ապահովող այլընտրանքային ուղիներ՝ ներառյալ ատոմային և վերականգնվող էներգիայի ոլորտներում։
Ելնելով երկրի համար ավելի անվտանգ և կանխատեսելի միջավայր ապահովելու նպատակից՝ Հայաստանի կառավարությունը որոշում է կայացրել միջազգային իրավական մեխանիզմներում ավելի սերտ ներգրավվածության օգտին։ Ինչպես տեղյակ եք, Հայաստանը վավերացրել է Միջազգային քրեական դատարանի Հռոմի կանոնադրությունը։
Խաղաղություն, հարևանություն
Մինչ մենք շարունակում ենք գործադրել ջանքեր՝ կառուցելու և ամրապնդելու համախոհ գործընկերությունները լայն աշխարհագրությամբ, մեր առաջնահերթությունը մնում է Հայաստանի շուրջ՝ մեր անմիջական հարևանությամբ, խաղաղ և բարգավաճ միջավայրի ձևավորումն ու խթանումը։
Խաղաղությունն այլընտրանք չունի մեր երկրի համար։ Մեր կառավարությունը հաստատակամորեն նվիրված է Հարավային Կովկասում կայուն խաղաղության և բարօրության առաջմղման գործին։
Մենք հետևողականորեն ձգտում ենք Ադրբեջանի հետ համապարփակ և ինստիտուցիոնալացված խաղաղության հաստատման։ Ինչպես գիտեք, Հայաստանը և Ադրբեջանը հայտարարել են, որ Խաղաղության պայմանագրի տեքստի նախագիծը համաձայնեցված է, և Հայաստանը պատրաստ է անհապաղ ստորագրել և վավերացնել այս փաստաթուղթը։ Թեև դեռևս պարզ չէ՝՛ արդյո՞ք Ադրբեջանն ունի անկեղծ մտահոգություններ, թե՞ արհեստականորեն ձգձգում է գործընթացը, բայց փաստն այն է, որ երկու երկրների միջև համաձայնեցված Խաղաղության պայմանագիրը դեռ չի ստորագրվել։ Եթե մտահոգություններն անկեղծ են, օրինակ՝ սահմանադրական հարցի վերաբերյալ, ապա առանց մանրամասների մեջ խորանալու, կարող եմ հավաստիացնել, որ կողմերի բոլոր մտահոգությունները հասցեագրելու ամենահստակ և ուղիղ ճանապարհը պայմանագրի ստորագրումն ու դրա վավերացումն է Խորհրդարանի կողմից՝ Հայաստանի Սահմանադրական դատարանի դրական եզրակացությունից հետո։
Ամեն դեպքում, մենք կոչ ենք անում մեր եվրոպացի գործընկերներին ակտիվացնել իրենց աջակցությունն այս գործընթացին։ Հետևաբար, մենք ակնկալում ենք, որ մեր ԵՄ գործընկերները հետևողականորեն ընդգծեն Հայաստանի հետ խաղաղության համաձայնագրի անհապաղ ստորագրման անհրաժեշտությունը՝ թե՛ Բաքվի հետ իրենց ուղղակի շփումներում, թե՛ իրենց հրապարակային հայտարարություններում և հաղորդակցություններում։
Խաղաղության հաստատմանն ուղղված ջանքերին զուգահեռ մենք ակտիվորեն առաջ ենք մղում մեր տարածաշրջանում հաղորդակցությունների ապաշրջափակման հարցը՝ «Խաղաղության խաչմերուկ» նախաձեռնության մեջ ամրագրված սկզբունքների շրջանակներում։ Այս նախաձեռնությունն առաջարկում է, որ Հարավային Կովկասում բոլոր տրանսպորտային ենթակառուցվածքները և կապուղիները՝ լինեն դրանք ճանապարհներ, երկաթուղիներ, էներգետիկ կամ կապի գծեր, գործեն այն պետությունների ինքնիշխանության և ազգային իրավազորության ներքո, որոնց տարածքով անցնում են, և հիմնված լինեն փոխադարձության ու հավասարության սկզբունքների վրա։
Մենք «Խաղաղության խաչմերուկը» համարում ենք լիովին համադրելի ԵՄ «Համաշխարհային դարպասի» և «Միջին միջանցքի» գաղափարների հետ, որոնք ավելի ու ավելի են ընդգծում թափանցիկ, անվտանգ և ինքնիշխանությունը հարգող փոխկապակցվածությունը։ Հայաստանի ներգրավվածությունն այս ձևաչափերում և՛ ժամանակին է, և՛ անհրաժեշտ։ Հիմա է ճիշտ պահը՝ Հայաստանն առավել խորապես և ռազմավարականորեն խարսխելու Եվրոպայի զարգացող փոխկապակցվածության տեսլականին՝ որպես խորը վերափոխման ենթարկվող տարածաշրջանի սրտում գտնվող հանձնառու, կանխատեսելի, ժողովրդավար և սկզբունքային գործընկեր։
Այս տրամաբանությամբ մենք ակտիվորեն ուսումնասիրում ենք Սև ծովը Կասպից ծովին կապող բազմամոդալ միջանցքները, որոնք ձգվում են դեպի արևելք՝ դեպի Կենտրոնական Ասիայի աճող շուկաներն ու էներգետիկ ռեսուրսները։ Մենք ողջունում ենք ԵՄ-ի ավելացող ներգրավումը Կենտրոնական Ասիայում և խրախուսում ենք ԵՄ հարավկովկասյան և կենտրոնասիական ռազմավարությունների միջև սիներգիան։ Ինչպես իրավացիորեն նշել է Եվրոպական հանձնաժողովի նախագահ Ուրսուլա ֆոն դեր Լայենը. «…Հայաստանի սահմանների բացումը Թուրքիայի և Ադրբեջանի հետ կդառնա խաղի կանոնները փոխող իրադարձություն: Եվ դա Եվրոպան և Կենտրոնական Ասիան կմոտեցնի միմյանց առավել քան երբևէ»։ Հայաստանը պատրաստ է հանդես գալ որպես կառուցողական կապող օղակ այս տարածաշրջանների միջև՝ խթանելով ոչ միայն ենթակառուցվածքային կապերն, այլև թվային, էներգետիկ և նորմատիվ փոխգործելիությունը։
Տարածաշրջանային խաղաղությանն ու կայունությանը Հայաստանի հանձնառության մասին են վկայում նաև Թուրքիայի հետ հարաբերությունների կարգավորման գործընթացում մեր կողմից ձեռնարկված քայլերը։ Բարձր մակարդակի երկխոսությունը շարունակվում է՝ ներառյալ Հայաստանի վարչապետի և Թուրքիայի նախագահի հանդիպումները, ինչպես նաև իմ շփումներն արտաքին գործերի նախարարի հետ։ Մենք խորապես համոզված ենք, որ լիարժեք կարգավորումը՝ դիվանագիտական ​​հարաբերությունների հաստատումը և սահմանների բացումը, զգալի հնարավորություններ կբացի ինչպես մեր երկրների, այնպես էլ ավելի լայն տարածաշրջանի համար։
Ես խոսեցի Ադրբեջանի և Թուրքիայի հետ հարաբերությունների կարգավորման մասին, սակայն ցանկանում եմ նշել, որ մենք արդեն ձևավորված և ինտենսիվ համագործակցություն ունենք մեր մյուս երկու հարևանների՝ Վրաստանի և Իրանի հետ։
Մեր համագործակցությունն Իրանի հետ հավելյալ ռազմավարական խորություն է հաղորդում․ Պարսից ծոց - Սև ծով միջանցքի միջոցով մենք կարող ենք նպաստել տարածաշրջանային լայն փոխկապակցվածությանը՝ կապելով Կենտրոնական Ասիան և Հարավային Կովկասը Ծոցի երկրների հետ և անդին։
Եզրափակիչ ուղերձ
Մենք կանգնած ենք վճռական պահի առջև։ Հայաստանը կատարել է անշրջելի ընտրություն՝ դեպի ժողովրդավարություն, դեպի խաղաղություն, դեպի Եվրոպա։ Մենք վստահ ենք, որ այս վճռական քայլերին մեր եվրոպացի գործընկերները կպատասխանեն նույնքան համարձակ և ռազմավարական ներգրավվածությամբ՝ ամրապնդելով իսկապես փոխադարձ և վերափոխող գործընկերությունը։ Այդպիսով, մենք ձգտում ենք ոչ միայն աջակցության, այլև գործընկերության, ոչ միայն խրախուսանքի, այլև կայուն ներգրավվածության: Միասին մենք կարող ենք ցույց տալ, որ ավելի ու ավելի տրոհված աշխարհում սկզբունքային, համախոհ գործընկերությունները դեռևս կարևոր են:
Եկեք կառուցենք մեր համագործակցությունը համատեղ արժեքների հիման վրա և ձեռնարկենք համարձակ ու ստեղծարար քայլեր՝ մեր տարածաշրջանի և դրանից անդին կայունության, դիմացկունության և բարօրության համար։ Շնորհակալ եմ։

"We are following the security dilemmas and discussions in the EU." Mirzoyan
On May 20, RA Foreign Minister Ararat Mirzoyan delivered a speech at the Regional Meeting of the European Union Ambassadors opening to Eastern Europe and Central Asia.
The RA Foreign Minister also answered questions from EU officials.
Minister Mirzoyan's speech is presented below.
"Armenia in the EU: Building a Common Future"
I am pleased to welcome you all to Yerevan. The holding of this seminar in Armenia is a testament to the ongoing deepening of the Armenia-EU partnership. Your discussions here will be insightful and conducive to guiding our joint path, along which our commitment to follow continuously increases.
This discussion takes place at a time characterized by interesting developments, changes, and numerous uncertainties. This is not only in terms of the dynamic growth of the Armenia-EU bilateral partnership but also considering global and regional trends and security dilemmas within the EU.
Here, I have a straightforward question, the answer to which is also simple, but the consequences it causes directly impact all of us, both in the EU and our region. Are we living in the same world that we lived in last year? I am not even talking about the situation 4-5 years ago. Of course not. Has the current security architecture and the international order effectively responded to the current and emerging challenges? I am sure not. Are there quick and easy solutions to fill the gaps and overcome the upheavals? I think there are no simple solutions, but through a reassessment and a deeper understanding of contemporary challenges, and therefore a reassessment of priorities, it is necessary to ensure a more potent synergy between core values, democratic principles, and, at the same time, bold solutions.
We are following the security dilemmas and discussions in the EU; we are closely following the choices that the EU is facing.
Democracy
Four years ago, amid a hybrid war, Armenia held free and democratic elections. I am not even sure that at that time, we all fully imagined what form hybrid war could take on the ground and how widespread irregular interference in democratic processes could be. Now, when we follow the electoral processes in Europe, we notice that hybrid wars have become more visible.
Accordingly, to protect democracy in Armenia, we have relied on democracy itself and the mechanisms it provides, first of all, free elections and the rule of law. Since then, we have not deviated from this path. Even amidst existential challenges, Armenia has consistently maintained its democratic path. This path has been reflected in the government's policy, serving as the basis for implementing large-scale reforms to ensure the independence of the judiciary, combating corruption, and strengthening the protection of human rights. And we already have concrete results. One of the most recent examples is that Armenia has made significant progress in the Reporters Without Borders ranking, improving its index by nine positions. It is now in 34th place, even ahead of several EU member states.
In addition, democracy has become a form of state governance and one of the pillars of strengthening the country's independence and sovereignty.
Diversification
We have also taken bold steps to diversify our partnerships.
Armenia is actively strengthening its strategic relations with the United States in this context. In January, we signed a comprehensive Strategic Partnership Charter with the United States, which marked a historic milestone in our cooperation. As evidenced by the continuous constructive contacts of high-level officials, we aim to develop these relations under the new US administration.
Significantly, we are also actively expanding our strategic partnership with EU Member States. I am proud to note the results achieved with the Netherlands, with the signing of a Strategic Partnership Declaration between the two countries.
We have established a Strategic Dialogue with the United Kingdom, which signifies the strong cooperation and friendship between our two democracies.
As recent high-level visits have shown, we see enormous potential for deepening Armenia-Nordic-Baltic (NB8) cooperation, which is a prime example of established democracies and regional cooperation.
While we have already built a strong partnership through our bilateral cooperation through the institutional architecture of the cornerstone document, the Comprehensive and Enhanced Partnership Agreement (CEPA), we are now finalizing the new Armenia-EU Partnership Agenda. This forward-looking document will take our cooperation to a new level through strategic priorities and action plans. It builds on our strong partnership in recent years, covering various areas, from justice reforms to economic development, transport, and energy.
In 2024, we reached another important milestone: Armenia became the only non-EU candidate country to receive support under the Resilience and Growth Programme. As we continue to discuss ways to increase the effectiveness of reforms under this program, we rely on the EU's guidance and support to fully realize its potential.
Last year, we reached the launch of the Visa Liberalization Dialogue (VLD) and are now working on a Visa Liberalization Action Plan, which will set clear benchmarks. Once these are met, our citizens can enjoy visa-free travel – a long-awaited development that will boost mobility and mutual understanding. I want to be very frank here: this is undoubtedly one of the areas through which our citizens can get closer to the EU and experience the benefits of being part of the European family and vice versa.
At a high-level meeting in Tirana last week, European Council President António Costa and Commission President Ursula von der Leyen invited Prime Minister Pashinyan to visit Brussels to discuss how we can further enrich the agenda. Creative solutions are needed, going beyond traditional approaches. These could include, for example, the possibility of using Autonomous Trade Measures, providing Armenia with tools to combat foreign information manipulation and interference, strengthening our common resilience against hybrid threats, and other practical steps.
This is entirely consistent with the statement made by the Prime Minister of Armenia in the European Parliament in October 2023: "The Republic of Armenia is ready to be as close to the European Union as the European Union deems possible." This approach is entirely consistent with the aspirations of the citizens of Armenia, as reflected in the Law "On the Launch of the Process of the Republic of Armenia's Accession to the European Union" adopted by the National Assembly of Armenia just two months ago. This is not just a policy choice but a national aspiration, a testament to the confidence of the citizens of Armenia in their European future, and a guiding principle for our government.
Turning to the other pillars of Armenia-EU cooperation, we recognize the importance of engagement in security-related issues, which would have been considered unthinkable a few years ago. The European Union has been engaged in Armenia's security agenda since the deployment of the EU Monitoring Mission, and we welcome the extension of the mission's mandate. Despite tangible results recorded in the border demarcation process with Azerbaijan last year, ceasefire violations continue, which once again underlines the mission's vital role in refuting false accusations and maintaining predictability and stability. Therefore, a targeted and principled response to ceasefire violations is paramount in the fragile situation.
While the EU's decision to support Armenia through the European Peace Facility last year was a significant achievement, we have already requested to continue support through the Facility in 2025. This assistance demonstrates the EU's political will to broaden and deepen our partnership and strengthen Armenia's resilience in difficult times. Continuing our work with all Member States, we expect our partners to ensure this support, making it predictable and free from unconnected considerations.
Continuing the theme of security diversification, I would like to draw your attention to the fact that Armenia has reduced its dependence on defense imports from a single source by up to 95%. In parallel, our government has been able to exercise more autonomy in border control and consider alternative ways to ensure energy independence, including in the nuclear and renewable energy sectors.
The Government of Armenia has decided to engage more closely in international legal mechanisms to ensure a more secure and predictable environment for the country. As you know, Armenia has ratified the Rome Statute of the International Criminal Court.
Peace, Neighborhood
As we continue to make efforts to build and strengthen like-minded partnerships across a broad geography, our priority remains to create and promote a peaceful and prosperous environment around Armenia in our immediate neighborhood.
Peace is our country's only option. Our government is firmly committed to promoting sustainable peace and prosperity in the South Caucasus.
We consistently strive to establish a comprehensive and institutionalized peace with Azerbaijan. As you know, Armenia and Azerbaijan have announced that the draft text of the Peace Treaty has been agreed upon, and Armenia is ready to sign and ratify this document immediately. While it is not yet clear whether Azerbaijan has genuine concerns or is artificially delaying the process, the fact is that the Peace Treaty agreed upon between the two countries has not yet been signed. If the concerns are genuine, for example, on a constitutional issue, then without going into details, I can assure you that the most straightforward and most direct way to address all the concerns of the parties is the signing of the agreement and its ratification by the Parliament, after a positive conclusion by the Constitutional Court of Armenia.
In any case, we call on our European partners to intensify their support for this process. Therefore, we expect our EU partners to consistently emphasize the need to immediately sign a peace agreement with Armenia, both in their direct contacts with Baku and in their public statements and communications.
In parallel with the efforts to establish peace, we are actively promoting the issue of unblocking communications in our region within the framework of the principles enshrined in the "Crossroads of Peace" initiative. This initiative proposes that all transport infrastructure and links in the South Caucasus, be they roads, railways, energy, or communication lines, operate under the sovereignty and national jurisdiction of the states through whose territory they pass and are based on the principles of reciprocity and equality.
We see the "Crossroads of Peace" as fully compatible with the EU's "Global Gateway" and "Middle Corridor" concepts, which increasingly emphasize transparent, secure, and sovereignty-respecting connectivity. Armenia's engagement in these formats is both timely and necessary. Now is the right time to anchor Armenia more profoundly and strategically in Europe's vision of evolving connectivity as a committed, predictable, democratic, and principled partner at the heart of a region undergoing profound transformation.
In this vein, we are actively exploring multimodal corridors connecting the Black Sea to the Caspian Sea, stretching eastwards to Central Asia's growing markets and energy resources. We welcome the EU's increased engagement in Central Asia and encourage synergies between the EU's South Caucasus and Central Asia strategies. As European Commission President Ursula von der Leyen rightly noted: "…the opening of Armenia's borders with Turkey and Azerbaijan will be a game-changer. And it will bring Europe and Central Asia closer together than ever before." Armenia is ready to act as a constructive bridge between these regions, promoting infrastructure links and digital, energy, and regulatory interoperability.
Our steps demonstrate Armenia's commitment to regional peace and stability to normalize relations with Turkey. High-level dialogue continues, including meetings between the Prime Minister of Armenia and the President of Turkey and my contacts with the Minister of Foreign Affairs. We are deeply convinced that a full normalization – establishing diplomatic relations and opening borders – will open up significant opportunities for both our countries and the wider region.
I spoke about normalizing relations with Azerbaijan and Turkey. Still, I would like to note that we already have well-established and intensive cooperation with our other two neighbors, Georgia and Iran.
Our cooperation with Iran provides additional strategic depth. We can contribute to broader regional connectivity through the Persian Gulf-Black Sea corridor, connecting Central Asia and the South Caucasus with the Gulf states and beyond.
Closing message
We are facing a decisive moment. Armenia has made an irreversible choice: toward democracy, peace, and Europe. We are confident that our European partners will respond to these decisive steps with equally bold and strategic engagement, strengthening a genuinely reciprocal and transformative partnership. Thus, we seek not only support but also partnership, not only encouragement but also sustained engagement. Together, we can show that principled, like-minded partnerships still matter in an increasingly divided world.
Let us build our cooperation on shared values ​​and take bold and creative steps for stability, resilience, and prosperity in our region and beyond. Thank you.