Քննարկվել են խաղաղության գործընթացին առնչվող զարգացումները
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը հյուրընկալել է Կիպրոսի Ներկայացուցիչների պալատի նախագահ Անիտա Դիմիտրիուի գլխավորած պատվիրակությանը:
Վարչապետ Փաշինյանը ողջունել է տիկին Դիմիտրիուի այցը Հայաստան՝ ընդգծելով, որ Կիպրոսը Հայաստանի համար բարեկամ երկիր է, որի հետ ձևավորվել են խորքային պատմական, մշակութային և արժեքային կապեր։ Այդ համատեքստում վարչապետը կարևորել է երկկողմ քաղաքական երկխոսության շարունակական զարգացումը, ինչպես նաև միջխորհրդարանական համագործակցության խորացումը։
Անիտա Դիմիտրիուն շնորհակալություն է հայտնել ընդունելության և ջերմ վերաբերմունքի համար՝ վերահաստատելով Կիպրոսի աջակցությունը Հայաստանի ինքնիշխանությանը, տարածքային ամբողջականությանը և ժողովրդավարական բարեփոխումներին։
Հանդիպման ընթացքում քննարկվել են Հայաստան-Կիպրոս երկկողմ համագործակցության օրակարգային մի շարք հարցեր՝ ներառյալ տնտեսական կապերի զարգացումը, ներդրումային հնարավորությունները, բազմոլորտ փոխգործակցության ընդլայնումը։
Զրուցակիցները քննարկել են նաև տարածաշրջանային և միջազգային օրակարգի մի շարք հարցեր՝ անդրադառնալով ընդհանուր հետաքրքրություն ներկայացնող զարգացումներին և համագործակցության հնարավորություններին։
Մտքեր են փոխանակվել Հայաստան-Ադրբեջան խաղաղության գործընթացին առնչվող զարգացումների վերաբերյալ, և այս համատեքստում ընդգծվել է խաղաղության հաստատման և կայունության պահպանման կարևորությունը Հարավային Կովկասում։

Prime Minister Nikol Pashinyan hosted a delegation by the House of Representatives of Cyprus Speaker Annita Demetriou.
Prime Minister Pashinyan welcomed Ms. Dimitriou’s visit to Armenia, emphasizing that Cyprus is a friendly country for Armenia, with which deep historical, cultural, and value ties have been formed. In this context, the Prime Minister emphasized the importance of the continuous development of bilateral political dialogue and the deepening of inter-parliamentary cooperation.
Annita Demetriou expressed gratitude for the reception and warm welcome and reaffirmed Cyprus’ support for Armenia’s sovereignty, territorial integrity, and democratic reforms.
During the meeting, several issues on the agenda of Armenia-Cyprus bilateral cooperation were discussed, including developing economic ties, investment opportunities, and expanding multi-sectoral collaboration.
The interlocutors also discussed several issues on the regional and international agenda, touching upon developments of common interest and opportunities for cooperation.
Views were exchanged on developments related to the Armenia-Azerbaijan peace process, and the importance of establishing peace and maintaining stability in the South Caucasus was emphasized.