Քննարկվել են Հայաստան-Ալբանիա հարաբերությունների օրակարգային հարցեր
‏Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանն աշխատանքային այցով ժամանել է Ալբանիա` մասնակցելու Եվրոպական քաղաքական համայնքի 6-րդ գագաթնաժողովին: Այցը մեկնարկել է Հայաստանի և Ալբանիայի վարչապետեր Նիկոլ Փաշինյանի և Էդի Ռամայի հանդիպմամբ:
Ալբանիայի վարչապետ Էդի Ռաման ողջունել է ՀՀ վարչապետի այցը Տիրանա և նշել, որ չնայած նրան, որ այցը միջազգային գագաթնաժողովի շրջանակում է` այսօրվա հանդիպումը կնպաստի երկու երկրների միջև հարաբերությունների հետագա զարգացմանն ու համագործակցության հեռանկարային ուղղությունները նախանշելուն:
Նիկոլ Փաշինյանը շնորհակալություն է հայտնել ջերմ հյուրընկալության համար և համոզմունք հայտնել, որ հանդիպումը նոր ազդակ կհաղորդի փոխադարձ հետաքրքրություն ներկայացնող ոլորտներում հետագա համագործակցությանը, այդ թվում` քաղաքական երկխոսության ամրապնդմանը:
Հանդիպման ընթացքում երկու երկրների ղեկավարները քննարկել են Հայաստան-Ալբանիա հարաբերությունների օրակարգային հարցեր՝ անդրադառնալով տարբեր ոլորտներում համագործակցության հեռանկարներին։
Մտքեր են փոխանակել նաև տարածաշրջանային խնդիրների շուրջ։ Մասնավորապես, անդրադարձ է կատարվել Հայաստան-Ադրբեջան հարաբերությունների կարգավորման գործընթացին։ Երկուստեք ընդգծվել է խաղաղության համաձայնագրի ստորագրման կարևորությունը՝ ի նպաստ տարածաշրջանում կայունության և երկարատև խաղաղության ապահովման։

Agenda issues of Armenia-Albania relations were discussed
Prime Minister Nikol Pashinyan arrived in Albania on a working visit to participate in the 6th Summit of the European Political Community. The visit started with a meeting between the Prime Ministers of Armenia and Albania, Nikol Pashinyan and Edi Rama.
Albanian Prime Minister Edi Rama welcomed the Prime Minister of Armenia's visit to Tirana and noted that, even though the visit is within the framework of an international summit, today's meeting will contribute to the further development of relations between the two countries and the outline of promising directions of cooperation.
Nikol Pashinyan expressed gratitude for the warm hospitality and confidence that the meeting will give a new impetus to further cooperation in areas of mutual interest, including strengthening political dialogue.
During the meeting, the two countries' leaders discussed agenda issues of Armenia-Albania relations, touching upon the prospects for cooperation in various fields.
They also exchanged views on regional issues. In particular, they touched upon normalizing relations between Armenia and Azerbaijan. Both sides emphasized the importance of signing a peace agreement to ensure regional stability and lasting peace.