Եվրոպայի խորհրդի նախարարների կոմիտեի շրջանակներում նախարար Արարատ Միրզոյանը հանդես է եկել ելույթով։
ՀՀ ԱԳ նախարար Արարատ Միրզոյան. «Այսօր մենք կանգնած ենք լուրջ մարտահրավերների առաջ։ Բազմակողմանիության քայքայումը, մարդու իրավունքների համակարգի թուլացումը, ժողովրդավարական արժեքների նահանջի մտահոգիչ միտումը և ժողովրդավարական հաստատությունների հանդեպ հասարակության աճող հիասթափությունն, ինչպես նաև հիբրիդային սպառնալիքները կազմում են այդ մարտահրավերների մի մասը։ Այս համատեքստում, ժողովրդավարական կառավարման հանդեպ վստահության վերականգնումը, դրա հիմնարար սկզբունքների ամրապնդումը և իմաստալից հարմարեցումն էական նշանակություն ունեն մեր ընդհանուր արժեքների պաշտպանության և առաջմղման համար։
Այստեղ կցանկանայի ընդգծել Գլխավոր քարտուղարի և նրա թիմի կողմից իրականացված արժեքավոր աշխատանքն՝ ուղղված Եվրոպայի համար «Նոր Ժողովրդավարական պակտի» մշակման և ներկայացման ուղղությամբ։
Հայաստանը վերահաստատում է իր ամուր աջակցությունն այս նախաձեռնությանը և պատրաստ է ակտիվորեն նպաստել նրա նպատակների իրագործմանը՝ ժողովրդավարությունը դարձնելու ավելի դիմակայուն, ներառական և ապագային պատրաստ։ Այս համատեքստում, ուրախ եմ նշել, որ իմ երկիրն առաջընթաց է գրանցել ժողովրդավարության հենասյուների ամրապնդման և տարբեր ինդեքսներում դիրքերի բարելավման ուղղությամբ, վերջերս՝ մամուլի ազատության հարցերում՝ իր ցուցանիշներով առաջատարը լինելով տարածաշրջանում:
Ժողովրդավարական հաշվետվողականության և իրավունքի գերակայության ապահովման համատեքստում մենք հատուկ ուշադրություն ենք դարձնում Մարդու իրավունքների եվրոպական դատարանի առանցքային դերակատարությանը, Դատարանի վճիռների, ինչպես նաև միջանկյալ միջոցների արդյունավետ կատարմանը՝ վերջինը հումանիտար հարցերի հասցեագրման իմաստով։ Դատարանի վերջնական վճիռների կատարման գործում շոշափելի առաջընթացի ապահովման միջոցով Հայաստանը հավատարիմ է մնում համապատասխան որոշումների հետևողական իրականացմանը:
Իմ երկիրը նաև ակտիվորեն ներգրավված է շրջակա միջավայրի խնդիրների արդյունավետ հաղթահարմանն ուղղված ջանքերում և կրկնապատկելու է իր ջանքերը՝ որպես ՄԱԿ-ի Կենսաբանական բազմազանության մասին կոնվենցիայի կողմերի 17-րդ համաժողովը (COP-17) նախագահող երկիր:
Աշխարհաքաղաքական լարվածության և անորոշության ներկա միջավայրում Հայաստանի Հանրապետությունը շարունակում է հաստատակամորեն նվիրված լինել Հարավային Կովկասում կայուն խաղաղության և բարօրության առաջմղմանը։ Ինչպես գիտեք, Հայաստանը և Ադրբեջանը հայտարարել են, որ Խաղաղության պայմանագրի նախագիծը համաձայնեցվել և վերջնականացվել է։ Ուշագրավ է, որ այսօրվա Նախարարական որոշումներից մեկով կրկին արձանագրվում է այս կարևոր հանգրվանը, և պայմանագրի շուտափույթ ստորագրման և վավերացման կոչ է արվում։ Վերահաստատում եմ Հայաստանի պատրաստակամությունն ընթանալու այս ճանապարհով առանց որևէ հապաղման»։

«Министерские решения призывают к подписанию договора». Мирзоян
Министр иностранных дел Армении Арарат Мирзоян: «Сегодня мы сталкиваемся с серьезными вызовами. Эрозия многосторонности, ослабление системы прав человека, тревожная тенденция отступления демократических ценностей, нарастающее разочарование общества в демократических институтах, а также гибридные угрозы составляют часть этих вызовов. В этом контексте восстановление доверия к демократическому управлению, укрепление его фундаментальных принципов и значимая адаптация имеют ключевое значение для защиты и продвижения наших общих ценностей.
Хочу подчеркнуть ценную работу, проделанную Генеральным секретарем и его командой, направленную на разработку и представление «Нового демократического пакта» для Европы.
Армения подтверждает свою твердую поддержку этой инициативы и готова активно способствовать реализации ее целей, делая демократию более устойчивой, инклюзивной и готовой к будущему. В этом контексте я рад отметить, что моя страна добилась прогресса в укреплении основ демократии и улучшении позиций в различных индексах, недавно став лидером в регионе по показателям свободы прессы.
В контексте обеспечения демократической подотчетности и верховенства закона мы уделяем особое внимание ключевой роли Европейского суда по правам человека, эффективному исполнению решений Суда, а также промежуточных мер, особенно в плане решения гуманитарных вопросов. Обеспечивая ощутимый прогресс в исполнении окончательных решений Суда, Армения остается приверженной последовательной реализации соответствующих решений.
Моя страна также активно участвует в усилиях, направленных на эффективное преодоление экологических проблем, и удвоит свои усилия как председатель 17-й Конференции сторон Конвенции ООН о биологическом разнообразии (COP-17).
В условиях нынешней геополитической напряженности и неопределенности Республика Армения продолжает твердо приверженно продвигать устойчивый мир и процветание в Южном Кавказе. Как известно, Армения и Азербайджан заявили, что проект Мирного договора согласован и финализирован. Примечательно, что одно из сегодняшних министерских решений вновь фиксирует этот важный этап и призывает к скорейшему подписанию и ратификации договора. Подтверждаю готовность Армении идти по этому пути без каких-либо задержек».