ՀՀ ԱԺ նախագահի տեղակալ Հակոբ Արշակյանը հանդիպել է Հունգարիայի Ազգային ժողովի՝ ազգային փոքրամասնությունները ներկայացնող պատգամավորների հետ:
ՀՀ ԱԺ փոխնախագահն արձանագրել է, որ Հայաստանի և Հունգարիայի հարաբերությունների ամրապնդումը կարևոր նպատակ է ՀՀ արտաքին քաղաքական օրակարգում: Նշելով, որ մոտ ապագայում Բուդապեշտում կբացվի Հայաստանի առաջին ռեզիդենտ դեսպանությունը՝ Հակոբ Արշակյանը հույս է հայտնել, որ Հունգարիան ևս ռեզիդենտ դիվանագիտական ներկայացուցչություն կհիմնի Երևանում:
Ընդգծվել է երկկողմ հարաբերությունների դրական դինամիկան, փոխշահավետ համագործակցության տեսանկյունից՝ խորհրդարանական դիվանագիտության ներուժի արդյունավետ օգտագործումը: Այս համատեքստում ԱԺ փոխխոսնակը բարձր է գնահատել երկու երկրների խորհրդարաններում բարեկամական խմբերի ստեղծումը:
ԱԺ նախագահի տեղակալը նշել է, որ Հայաստանի 4 ամենամեծ ազգային փոքրամասնություններն իրենց ներկայացուցիչներն ունեն Ազգային ժողովում, ինչը նրանց հուզող համայնքային խնդիրները բարձրացնելու և լուծելու հնարավորություն է տալիս:
«Վստահ եմ, որ համատեղ պատմության, քրիստոնեական արժեքների և միջազգային իրավունքի նկատմամբ հարգանքի հիման վրա մենք կարող ենք ավելի խոր ուսումնասիրել ու իրացնել քաղաքական երկխոսության, տնտեսական և էներգետիկ ոլորտներում առկա ներուժը՝ թե՛ երկկողմ, թե՛ բազմակողմ հարթակներում»,- փաստել է Հակոբ Արշակյանը:
ՀՀ ԱԺ փոխնախագահը հյուրերին ներկայացրել է նաև տարածաշրջանային զարգացումները, մանրամասնել ՀՀ կառավարության նախաձեռնած «Խաղաղության խաչմերուկ» նախագծի էությունը: Անդրադարձ է եղել Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև խաղաղության համաձայնագրի շուրջ ընթացող բանակցություններին, կարևորվել է Բաքվում պահվող հայ պատանդների անհապաղ և անվտանգ վերադարձը:
Հունգարիայի խորհրդարանի հայ ինքնավարության խոսնակ Նիկողոս Ակոպյանը և սերբ ինքնավարության խոսնակ Ալեքսով Լյուբոմիրը ներկայացրել են իրենց գործունեության շրջանակը, ազգային փոքրամասնություններին հուզող խնդիրները:

Armenia's first resident embassy to open in Budapest
Deputy Speaker of the National Assembly of the Republic of Armenia Hakob Arshakyan met with the Hungarian National Assembly deputies representing national minorities.
The Deputy Speaker of the National Assembly of the Republic of Armenia noted that strengthening relations between Armenia and Hungary is an important goal on the country's foreign policy agenda. Noting that the first resident embassy of Armenia will be opened in Budapest soon, Hakob Arshakyan expressed hope that Hungary will also establish a resident diplomatic representation in Yerevan.
The positive dynamics of bilateral relations were emphasized, as well as the effective use of the potential of parliamentary diplomacy from the perspective of mutually beneficial cooperation. In this context, the Deputy Speaker of the National Assembly highly appreciated the creation of friendship groups in the two countries' parliaments.
The Deputy Speaker of the National Assembly noted that Armenia's four largest national minorities have representatives in the National Assembly, which allows them to raise and resolve community issues of concern.
"I am confident that based on shared history, Christian values, and respect for international law, we can achieve deeper to study and realize the potential in political dialogue, economic and energy sectors, both on bilateral and multilateral platforms," stated Hakob Arshakyan.
The RA NA Vice-President also presented the guests with regional developments and detailed the essence of the "Crossroads of Peace" project initiated by the RA Government. The ongoing negotiations on a peace agreement between Armenia and Azerbaijan were touched upon, and the immediate and safe return of Armenian hostages held in Baku was emphasized.
Nikoghos Akopyan, Speaker of the Armenian Autonomy of the Hungarian Parliament, and Aleksov Lyubomir, Speaker of the Serbian Autonomy, presented the scope of their activities and the issues of concern to national minorities.