Միրզոյանն ընդունել է ՀՀ-ում Չինաստանի նորանշանակ դեսպանին
2025 թ. մայիսի 12-ին ՀՀ ԱԳ նախարար Արարատ Միրզոյանն ընդունել է Հայաստանի Հանրապետությունում Չինաստանի Ժողովրդական Հանրապետության նորանշանակ դեսպան Լի Սինվեյին։
Հանդիպման ընթացքում քննարկվել են Հայաստանի և Չինաստանի միջև երկկողմ գործընկերության ընդլայնմանն ուղղված քայլերն ու առաջիկա ծրագրերը: «Հայաստանը և Չինաստանն այս պահին գտնվում են հարաբերությունների էական զարգացման փուլում՝ թե՛ բարձր մակարդակում քաղաքական երկխոսության, թե՛ տնտեսական ու այլ ոլորտներում փոխգործակցության առումով, և ես մեծապես կարևորում եմ առկա հնարավորությունների առավելագույնս իրացումը», - ընդգծել է նախարար Միրզոյանը:
Անդրադարձ է կատարվել միջազգային տարբեր հարթակներում փոխգործակցության հարցերի։
Զրուցակիցները մտքեր են փոխանակել նաև միջազգային և տարածաշրջանային զարգազումների շուրջ։ Երկուստեք ընդգծվել է ներկայիս՝ անորոշություններով, բայց և միաժամանակ հնարավորություններով լի ժամանակաշրջանում փոխշահավետ գործընկերությունների զարգացման կարևորությունը:
Արարատ Միրզոյանը և Լի Սինվեյը քննարկել են տարածաշրջանային հաղորդակցությունների ցանցի զարգացմանն առնչվող հարցեր, ինչի համատեքստում նշվել է ՀՀ կառավարության կողմից մշակված «Խաղաղության խաչմերուկ» ծրագրի նկատմամբ ձևավորված հետաքրքրությունը:

Mirzoyan received the newly appointed Chinese Ambassador to Armenia
On May 12, 2025, RA Foreign Minister Ararat Mirzoyan received the newly appointed People's Republic of China Ambassador to the Republic of Armenia, Li Xinwei.
The meeting discussed steps and upcoming programs to expand the bilateral partnership between Armenia and China. "Armenia and China are currently at a stage of significant development of relations, both in terms of high-level political dialogue and cooperation in economic and other areas. I attach great importance to the maximum realization of existing opportunities," Minister Mirzoyan emphasized.
Issues of cooperation on various international platforms were discussed.
The interlocutors also exchanged views on international and regional developments. Both sides emphasized the importance of developing mutually beneficial partnerships in the current period of uncertainty and opportunities.
Ararat Mirzoyan and Li Xinwei discussed issues related to the development of a regional communications network, in which the interest in the Armenian government's "Crossroads of Peace" program was noted.