Վարչապետին անվստահություն ներկայացնելու գործընթացի հիմքեր այսօր չկան. Օհանյան
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանին անվստահություն ներկայացնելու գործընթացը հիմքեր պետք է ունենա․ այդ հիմքերն այսօր առկա չեն․ լրագրողների հետ զրույցում նշեց «Հայաստան» խմբակցության ղեկավար Սեյրան Օհանյանը։
«Այս պայմաններում դա նշանակում է նախորոք գնալ ձախողման, և կարծում եմ՝ այդ քայլերը հենց այն քայլերն են, որ հենց Նիկոլ Փաշինյանին են պետք»,- ասաց «Հայաստան» խմբակցության ղեկավարը:
Նրա խոսքով՝ իմպիչմենտի մասին առաջին անգամ հենց «Հայաստան» դաշինքը և նրա մաս կազմող ուժերն են արտահայտվել․ «Մեր գործունեության հիմնական նպատակներից մեկը Նիկոլ Փաշինյանին իշխանությունից հեռացնելն է»:
«Նախաձեռնողները գիտեն, որ մեզ պետք է 36 ձայն՝ այդ գործընթացը սկսելու, և նաև 54 պատգամավորների աջակցություն ՝ այն հաջողությամբ ավարտելու համար։ Այս նախաձեռնության հեղինակները որևէ քաղաքական ուժ չեն ներկայացնում և նաև պատասխանատվություն չեն կրում: Այս տարիների ընթացքում նաև փողոցային պայքարն է ցույց տվել, որ նրանք նաև դրսում ընդվզող ժողովրդի աջակցություն չեն կարող առանձին ապահովել: Այս տարիների աշխատանքը ցույց է տալիս, որ նույնիսկ եթե ընդվզող աջակցություն լինի, դեռևս մենք չգիտենք՝ հաջողություն կունենանք, թե չէ։ Այս առումով, թիրախավորել միայն «Հայաստան» խմբակցության պատգամավորներին, անընդունելի է։ Մեզ հետ շանտաժի լեզվով չի կարելի խոսել»,- նշեց Օհանյանը:

Оснований для инициирования процесса выражения недоверия премьер-министру на сегодня нет, — Оганян
Процесс выражения недоверия премьер-министру Николу Пашиняну должен иметь основания, которых на данный момент нет, заявил в беседе с журналистами руководитель фракции «Айастан» Сейран Оганян.
«При таких условиях это означает заранее идти на провал, и я считаю, что такие шаги — именно то, что нужно Николу Пашиняну», — сказал лидер фракции «Айастан».
По его словам, о процедуре импичмента впервые заговорили именно альянс «Айастан» и входящие в него силы: «Одна из главных целей нашей деятельности — отстранение Никола Пашиняна от власти».
«Инициаторы знают, что нам нужно 36 голосов, чтобы начать этот процесс, и поддержка 54 депутатов, чтобы успешно его завершить. Авторы этой инициативы не представляют какую-либо политическую силу и не несут ответственности. Уличная борьба за эти годы показала, что они не могут самостоятельно обеспечить поддержку протестующего народа на улице. Работа этих лет показывает, что даже при наличии протестной поддержки мы пока не знаем, добьёмся ли успеха. В этом смысле недопустимо нацеливаться только на депутатов фракции «Айастан». С нами нельзя говорить языком шантажа», — подчеркнул Оганян.