«Պետք է այն երկրները գնաս և այն երկրների հետ խոսես, որոնց հետ խնդիր ունես։ Այն երկրների հետ, որ բարեկամական լավ հարաբերություններ են, ամեն ինչ պարզ է. դու արդեն իրենց հետ բարեկամ ես, և այդ հարցերը շատ հանգիստ կարելի է լուծել հեռախոսազանգով»,- ասել է ԱԺ նախագահ Ալեն Սիմոնյանը.
«ՌԴ-ից ՀՀ իշխանությունների նկատմամբ բազմաթիվ մեղադրանքներ են գալիս ամենաբարձր մակարդակով։ Բայց մենք պատրաստվում ենք ԱԳՆ նախարարի այցին ՌԴ, դաշնային խորհրդի ղեկավարի այցին։ Բա ինչի՞ են գալիս Հայաստան»,- ասել է նա։
Նա նշել է, թե կան խնդիրներ, և քաղաքական գործիչները պետք է ձգտեն դրանք լուծել. «Նեղանալ, դեմարշ անելը նույնպես իր տեղն ունի, բայց չես կարող երկրի մակարդակով կտրուկ ինչ-որ բաներ անել, ինչպես նաև՝ դու քո շահը պետք է հետապնդես»։
Սիմոնյանը չի բացառել, որ վարչապետը մայիսի 9-ին չմեկնի Մոսկվա՝ Հաղթանակի շքերթին մասնակցելու. «Մի քիչ ճիշտ չէ, որ ես ասեմ․ կարող է վարչապետը որոշել՝ չգնալ վերջին րոպեին կամ գնալ։ Չգիտեմ, հնարավոր է՝ քովիդով հիվանդանա, հնարավոր է՝ բոլորը քովիդով հիվանդանան։ Տեսնում եք՝ շատ երկրների ղեկավարներ հիվանդացան և չեն գնում, օրինակ, Հնդկաստանի ղեկավարը»։
Նա գտնում է, որ ՀՀ-ն պետք է մասնակցի այդ հանդիպմանը, քանի որ 1945թ․ հաղթանակի հարցում նաև Հայաստանը դերակատարություն ունի։ Ըստ Սիմոնյանի, այդ այցերը նաև միջազգային գործընկերների հետ հանդիպումների հնարավորություն են։

"You have to go and talk to the countries you have problems with." Alen Simonyan (VIDEO)
"You need to go to those countries and talk to those countries with which you have problems. With countries with good friendly relations, everything is clear: you are already friends with them, and these issues can be resolved easily with a phone call," said NA Speaker Alen Simonyan.
"Many accusations are coming from the Russian Federation against the Armenian authorities at the highest level. But we are preparing for the visit of the Minister of Foreign Affairs to Russia and the visit of the head of the Federation Council. Why are they coming to Armenia?" he said.
He noted that there are problems, and politicians should strive to solve them. "Being offended and making demarches also has its place, but you cannot do anything drastic at the country level, and you must also pursue your interests."
Simonyan did not rule out that the Prime Minister may not leave for Moscow on May 9 to participate in the Victory Parade. "It is a bit wrong for me to say that the Prime Minister may decide not to go at the last minute or to go. I don't know; maybe he'll get sick with COVID-19, or maybe everyone will get sick with COVID-19. You see, many countries' leaders got sick and are not going, for example, the leader of India."
He believed that Armenia should have participated in that meeting since Armenia also played a role in the victory in 1945. According to Simonyan, these visits also provide an opportunity to meet with international partners.