ՀՀ վարչապետը խաղաղության համաձայնագրի ստորագրման հույս է հայտնել
Պաշտոնական այցի շրջանակում տեղի է ունեցել Հայաստանի և Էստոնիայի վարչապետներ Նիկոլ Փաշինյանի և Քրիստեն Միխալի հանդիպումը: Նախ կայացել է երկու երկրների վարչապետների առանձնազրույցը, այնուհետև հանդիպումը շարունակվել է ընդլայնված ձևաչափով:
Քրիստեն Միխալը շնորհակալություն է հայտնել վարչապետին Էստոնիա պաշտոնական այցով ժամանելու համար և նշել, որ այցը նոր ազդակ կհաղորդի երկու երկրների միջև բազմակողմ հարաբերությունների հետագա զարգացմանն ու ամրապնդմանը: Էստոնիայի վարչապետը նշել է, որ իր գլխավորած կառավարությունը պատրաստ է քայլեր ձեռնարկել երկկողմ առևտրատնտեսական կապերի զարգացման, տարբեր ուղղություններով համատեղ ծրագրերի իրականացման ուղղություններով: Քրիստեն Միխալը ողջունել է ՀՀ կառավարության բարեփոխումների լայն օրակարգը և դրանց արդյունավետ իրականացման գործում հայտնել Էստոնիայի կառավարության պատրաստակամությունը:
Վարչապետ Փաշինյանը շնորհակալություն է հայտնել ջերմ հյուրընկալության համար և նշել, որ Հայաստանի և Էստոնիայի միջև ընդհանուր արժեքների և շահերի վրա հիմնված հարաբերությունները դինամիկ զարգանում են՝ ոչ միայն երկկողմ մակարդակում, այլև Հայաստան-ԵՄ գործընկերության շրջանակներում: ՀՀ վարչապետը ևս ընդգծել է, որ Հայաստանը պատրաստ է խորացնել համագործակցությունն Էստոնիայի հետ փոխադարձ հետաքրքրություն ներկայացնող բոլոր ոլորտներում։ Միաժամանակ, Նիկոլ Փաշինյանը շնորհակալություն է հայտնել Հայաստանի ժողովրդավարական ինստիտուտների զարգացման գործում Էստոնիայի շարունակական աջակցության համար:
Զրուցակիցները կարևորել են երկկողմ առևտրատնտեսական կապերի ընդլայնումը, գործարարների միջև համագործակցության խթանումը, բիզնես համաժողովների կազմակերպումը։ Նիկոլ Փաշինյանը և Քրիստեն Միխալն անդրադարձ են կատարել Հայաստան-Եվրոպական միություն հարաբերություններին, այդ թվում` վիզաների ազատականացման գործողությունների ծրագրի իրականացման գործընթացին, պետական կառավարման համակարգում թվային լուծումների ներդրմանը:
Կողմերը մտքեր են փոխանակել Հայաստան-Ադրբեջան խաղաղության գործընթացի շուրջ: Վարչապետ Փաշինյանը շեշտել է ՀՀ կառավարության հավատարմությունը խաղաղության օրակարգին և արդեն իսկ համաձայնեցված խաղաղության համաձայնագրի ստորագրման հույս հայտնել: Էստոնիայի վարչապետը ողջունել է խաղաղությանը միտված քայլերը և նշել, որ համաձայնագրի ստորագրմամբ Հարավային Կովկասի տարածաշրջանում կհաստատվի երկարատև և կայուն խաղաղություն: Հաջորդիվ, ի պատիվ ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի` Էստոնիայի վարչապետի անունից տրվել է պաշտոնական ընթրիք:

Armenian Prime Minister expresses hope for signing of peace agreement
Within the framework of the official visit, the Prime Ministers of Armenia and Estonia, Nikol Pashinyan and Kristen Michal, met. First, they held a private meeting, which was then expanded.
Kristen Michal thanked the Prime Minister for arriving in Estonia on an official visit. She noted that the visit would give new impetus to further developing and strengthening multilateral relations between the two countries. The Estonian Prime Minister said that his Government was ready to expand bilateral trade and economic ties and implement joint programs in various directions. Kristen Michal welcomed the broad agenda of the Armenian Government's reforms and expressed the readiness of the Estonian Government to implement them effectively.
Prime Minister Pashinyan thanked for the warm hospitality and noted that relations between Armenia and Estonia based on shared values ​​and interests are dynamically developing, both at the bilateral level and within the framework of the Armenia-EU partnership. The Armenian Prime Minister also emphasized that Armenia is ready to deepen cooperation with Estonia in all areas of mutual interest. At the same time, Nikol Pashinyan expressed gratitude for Estonia's continued support for the development of democratic institutions in Armenia.
The interlocutors emphasized the expansion of bilateral trade and economic ties, the promotion of cooperation between businessmen, and the organization of business forums. Nikol Pashinyan and Kristen Michal touched upon Armenia-European Union relations, including the implementation of the Visa Liberalization Action Plan and the introduction of digital solutions in the public administration system.
The parties exchanged views on the Armenia-Azerbaijan peace process. Prime Minister Pashinyan emphasized the commitment of the Armenian Government to the peace agenda and expressed hope for the signing of the already agreed peace agreement. The Estonian Prime Minister welcomed the steps toward peace and noted that signing the agreement would establish a long-term and stable peace in the South Caucasus region. Subsequently, an official dinner was held in honor of the Armenian Prime Minister Nikol Pashinyan on behalf of the Estonian Prime Minister.