Հալեպում Թուրքիայի հյուպատոսն այցելել է Հայաստանի հյուպատոսություն
Մարտի 26-ին Հալեպում ՀՀ գլխավոր հյուպատոսություն է այցելել Հալեպում Թուրքիայի գլխավոր հյուպատոս Մուամմեր Հաքան Ջենքիզը և փոխհյուպատոս Էրինը. հայտնում են Հալեպում ՀՀ գլխավոր հյուպատեսությունից։
«Ողջունելով հյուրերին Հալեպում ՀՀ գլխավոր հյուպատոս Արա Ավետիսյանը շնորհավորել է Մ. Ջենքիզին՝ նախ երկարաժամկետ դադարից հետո Թուրքիայի հյուպատոսության վերաբացման. ապա այդ պաշտոնում իր նշանակման և Ռամադան ամսվա կապակցությամբ: Նա տեղեկացրել է, որ ՀՀ գլխավոր հյուպատոսությունը գործում է Հալեպում ավելի քան 30 տարի և իր հիմնադրման օրվանից երբևէ չի դադարեցրել իր գործունեությունը, նույնիսկ Հալեպի պաշարման և պատերազմի օրերին: Ա. Ավետիսյանը շնորհակալություն է հայտնել վերջերս ՀՀ-ից Սիրիա մարդասիրական օգնության տեղափոխման հարցում թուրքական կողմի աջակցության և այդ երկրով ավտոշարասյան անարգել անցման կապակցությամբ:
Շնորհակալություն հայտնելով ընդունելության համար Մ. Ջենքիզը նշել է, որ ելնելով դիվանագիտական էթիկայի կանոններից՝ իր պարտքն է համարել այցելելու Հալեպում գործող միակ դիվանագիտական ներկայացուցչություն և ծանոթանալու իր հայ գործընկերոջը:
ՀՀ գլխավոր հյուպատոսը հաջողություն է մաղթել թուրք գործընկերոջը իր դժվարին առաքելությունում է: Հանդիպման ավարտին Մ. Ջենքիզը ջերմ շնորհակալություն է հայտնել ընդունելության համար և հրավիրել է Ա. Ավետիսյանին Թուրքիայի գլխավոր հյուպատոսության բացմանը, ինչպես նաև հարմարության դեպքում այցելելու ԹՀ հյուպատոսության ժամանակավոր գրասենյակ՝ հրավերն ընդունվել է: Կողմերը պայմանավորվել են շարունակել գործակցությունը»,- հայտնում են հյուպատոսությունից:

The Consulate General of the Republic of Armenia in Aleppo reports that on March 26, the Consulate General of the Republic of Armenia in Aleppo was visited by the Consul General of Turkey in Aleppo, Muammer Hakan Cengiz, and Vice Consul Erin.
“Welcoming the guests, the Consul General of the Republic of Armenia in Aleppo Ara Avetisyan congratulated M. Cengiz, first on the reopening of the Consulate General of Turkey after a long break, then on his appointment to that position and on the occasion of the month of Ramadan. He informed that the Consulate General of the Republic of Armenia has been operating in Aleppo for more than 30 years and has never stopped its activities since its establishment, even during the siege and war in Aleppo. A. Avetisyan expressed gratitude for the recent support of the Turkish side in the transportation of humanitarian aid from the Republic of Armenia to Syria and the unhindered passage of the convoy through that country.
Thanking M. for the reception, Cengiz noted that, based on the rules of diplomatic ethics, he considered it his duty to visit the only diplomatic representation operating in Aleppo and get to know his Armenian counterpart.
The Consul General of the Republic of Armenia wished his Turkish counterpart success in his difficult mission. At the end of the meeting, M. Cengiz expressed warm gratitude for the reception and invited A. Avetisyan to the opening of the Consulate General of Turkey and to visit the temporary office of the Consulate General of Turkey, if convenient. The invitation was accepted. The parties agreed to continue cooperation, ”the consulate reports.