«Անվտանգության հարցերում կա ԵՄ ներգրավվածություն». Միրզոյան
Ֆինլանդիա այցի շրջանակներում ՀՀ ԱԳ նախարար Արարատ Միրզոյանը հարցազրույց է տվել տեղական «Lännen Media» լրատվական գործակալությանը, որի արդյունքում նախարարի հարցազրույցը ներառող՝ «Մենք ցանկանում ենք ավելի մոտենալ Ֆինլանդիային և մյուս ժողովրդավար երկրներին» վերտառությամբ հոդվածը հրապարակվել է ֆիննական չորս օրաթերթերում։
Հոդվածի սկզբում լրագրողը նշում է, որ Եվրոպան այսօր շատերին է գրավում։ Ժողովրդավարական երկրների համայնքը աննախադեպ հետաքրքրություն է ցուցաբերում Հայաստանի հանդեպ: Հարցազրույցում նախարարից մեջբերումները ներկայացված են ստորև։
Հարցազրույցի մեկնարկին նախարար Արարատ Միրզոյանն ընդգծում է, որ Հայաստանը ժողովրդավարության արժեքները կիսում է այնպիսի երկրների հետ, ինչպիսին է, օրինակ՝ Ֆինլանդիան: Նա ընդգծել է, որ իր երկիրը «համագործակցության հավակնոտ օրակարգ» է հետապնդում Ֆինլանդիայի և ԵՄ-ի հետ։ «Դուք գիտեք մեր քաղաքականությունը, որը նպատակ ունի Հայաստանին ավելի ու ավելի մոտեցնել Եվրոպական միությանը։ ՀՀ վարչապետը Եվրոպական խորհրդարանում իր ելույթում նշեց, որ Հայաստանը պատրաստ է մոտենալ Եվրոպական միությանն այնքան, որքան դա հնարավոր կդիտվի ԵՄ կողմից:»
Նրա խոսքով՝ Հայաստանը ներկայումս իրականացնում է մի քաղաքականություն, որն ուղղված է ԵՄ-ի հետ հարաբերությունների էական խորացմանը։ Այժմ բանակցություններ են ընթանում «Նոր գործընկերության օրակարգ» կոչվող փաստաթղթի շուրջ, որը նախարար Միրզոյանը բնութագրել է որպես համագործակցության տարբեր ոլորտներ ընդգրկող համապարփակ փաստաթուղթ:
«Ապրիլին տեղի ունեցավ բարձր մակարդակի եռակողմ հանդիպում Հայաստանի, ԵՄ-ի և ԱՄՆ-ի մասնակցությամբ: Հանդիպման հիմնական նպատակն էր ամրապնդել Հայաստանի դիմակայությունը, հատկապես՝ տնտեսական՝ հաշվի առնելով, որ Հայաստանը տարբեր ուղղություններից բախվում է բազմաթիվ սպառնալիքների, այդ թվում՝ հիբրիդային սպառնալիքների, ես կասեի:
Ինչպես գիտեք, Հայաստանը ժողովրդական երկիր է: Մենք ունեցել ենք ժողովրդավարական ոչ բռնի հեղափոխություն: Մենք նախաձեռնել ենք ընդարձակ ժողովրդավարական բարեփոխումներ՝ կոռուպցիան արմատախիլ անելու և ժողովրդավարական ինստիտուտներն ամրապնդելու համար: Արդեն ունեցել ենք երկու խորհրդարանական ընտրություններ, որոնք ճանաչվել են լիովին ժողովրդավարական, ազատ և թափանցիկ:
Ժողովրդավարական հասարակություն կառուցելիս, իհարկե, մենք փնտրում ենք հնարավորություններ՝ ամրապնդելու կապերը այլ ժողովրդավարական հասարակությունների հետ:  Միանգամայն բնական է, որ մենք մեր հայացքը ուղղում ենք Եվրոպական միության ուղղությամբ, որն իր կազմում ունի բազմաթիվ զարգացած ժողովրդավարական երկրներ»:
Նախարար Միրզոյանը վստահությամբ նշել է, որ Հայաստանում տեղի ունեցող ժողովրդավարական փոփոխություններն անշրջելի են: «Կարևոր չէ, թե ժողովրդավարական ազատ ընտրությունների միջոցով ինչ կառավարություն կգա իշխանության, ժողովրդավարական արժեքները մեր հասարակության հիմքն են»:
Հաջորդիվ լրագրողը տալիս է հետևյալ հարցը. որքանո՞վ է Ռուսաստանի հետ ռազմական դաշինքը համատեղելի եվրոպական նպատակների հետ: Կարո՞ղ է արդյոք Հայաստանը ենթարկվել ճնշման՝ մասնակցելու Ռուսաստանի պատերազմին Ուկրաինայի դեմ:
Նախարար Միրզոյանի պատասխանը՝ «Անկեղծ ասած, մեզ երբեք չեն առաջարկել, չեն ճնշել և չեն ակնկալել որևէ ձևով մասնակցել Ուկրաինայում պատերազմին: Նման փորձ չի եղել:»:
ՀԱՊԿ-ի շրջանակներում ՀՀ ներգրավածության վերաբերյալ հարցին նախարար Միրզոյանը պատասխանել է. «Ֆորմալ առումով, մենք դեռևս ՀԱՊԿ-ի մաս ենք կազմում, բայց հայտարարել ենք, որ սառեցրել ենք մեր մասնակցությունը կազմակերպության գործունեությանը: Տասնամյակներ շարունակ մտածել եք, որ ռազմական առումով պետք է լինենք այս ռազմական դաշինքում, քանի որ ունեցել ենք ընդհանուր սպառնալիքներ, որոշ մտահոգություններ՝ կապված Հայաստանի Հանրապետության տարածքային ամբողջականության և անկախության դեմ հնարավոր ագրեսիայի հետ: Մենք կարծում էինք, որ այս կազմակերպությունը կօգնի մեզ պաշտպանել մեր ինքնիշխանությունն ու տարածքային ամբողջականությունը:
Ցավոք, վերջին տարիներին մենք ականատես ենք եղել մի քանի հարձակումների և խախտվել են մեր միջազգայնորեն ճանաչված սահմանները: Երբ դա տեղի է ունեցել, մենք երբեք իրական աջակցություն չենք ստացել: Այդպիսի պարտավորություններ ունեցող դաշնակիցները պետք է օգնեն միմյանց, ռազմական դաշինքի իմաստը հենց դա է։
Այս անտարբեր վերաբերմունքը հանգեցրեց հսկայական հիասթափության: Դա, հիրավի, փոխեց Հայաստանում հասարակական կարծիքը: Դա յուրահատուկ վիճակ է ստեղծել: Մենք գտնվում ենք մի մեծ գործընթացի մեջ: Թե ուր կտանի մեզ այս գործընթացը, չեմ կարող կանխատեսել, բայց կարող եմ ասել, որ մենք խորացնում ենք մեր հարաբերությունները  եվրոպացի գործընկերների հետ տարբեր ոլորտներում: Խոսքը գնում է տնտեսության, տնտեսական դիմակայունության, ինչպես նաև քաղաքական երկխոսության և փոխըմբռնման մասին: Կա ԵՄ ներգրավվածություն անվտանգության հարցերում, Հայաստանի անվտանգության միջավայրում: Մենք ԵՄ-ի հետ ունենք քաղաքական և անվտանգության երկխոսության ձևաչափ: Հայաստանում տեղակայված է ԵՄ առաքելությունը, որը մշտադիտարկում է իրականացնում Հայաստանի և Ադրբեջանի սահմանին: Այս զարգացումները մի քանի տարի առաջ անհնար էր պատկերացնել»:
Անդրադառնալով Ադրբեջանի հետ հարաբերությունների կարգավորման գործընթացին՝ որպես դրական նորություն նախարար Միրզոյանը նշել է սահմանազատման գործընթացում առաջընթացը. «Ընդհանուր առմամբ, մենք ունենք սահման և մենք գիտենք, թե որտեղ է այն. այն հիմնված է 1991թ. Ալմա-Աթայի հռչակագրի վրա, որը ստորագրվել է նախկին խորհրդային հանրապետությունների կողմից և վարչական սահմանները վերածել պետական սահմանների: Իհարկե, երկու երկրների հանձնաժողովները պետք է միասին աշխատեն հետագա սահմանազատման ու հստակ սահմանագծման ուղղությամբ»:
Նախարար Միրզոյանը, սահմանազատումը բնուգագրելով որպես ապագա կայունության երաշխիք՝ նշել է. «Որքանով որ այս օրերին հնարավոր են որևէ երաշխիքներ, հստակ սահմանազատված սահման ունենալը շատ ուժեղ մեխանիզմ է»:
Հաղորդակցությունների բացման վերաբերյալ հարցի համատեքստում նախարար Միրզոյանը նշել է, որ Հայաստանը և Ադրբեջանը կարող են գալ այնպիսի լուծումների, որոնք ընդունելի կլինեն երկու կողմերի համար: «Մենք կարող ենք կազմակերպել հայկական ապրանքների անցումն Ադրբեջանի տարածքով և հակառակը՝ ադրբեջանական ապրանքներինը՝ Հայաստանի տարածքով: Առաջին փուլում կարող ենք վերսկսել երկաթուղային տարանցումը և աստիճանաբար ընդլայնել այն:»
Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև հարաբերությունների կարգավորման երրորդ բաղադրիչի՝ խաղաղության համաձայնագրի կնքման առնչությամբ նախարար Միրզոյանը նշել է. «Այժմ 17 հոդվածից 15-ի շուրջ արդեն համաձայնություն կա: Ես կարծում եմ, որ մենք կարող էինք վերջնական տեսքի բերել և ստորագրել պայմանագիրը նույնիսկ մինչև Բաքվում կայացած COP29 կլիմայական գագաթաժողովը: Ցավոք, դա տեղի չունեցավ, բայց հիմա մենք պատրաստ ենք դա անել սեղմ ժամկետներում: Կարելի է ասել, որ սա հույսի պահ է: Ես կասեի, որ շատ մոտ ենք: Բայց չնայած մեր երկու պետությունների և հասարակությունների ողբերգական անցյալին, կա թշնամանքի էջը շրջելու հնարավորություն: Անցյալը դժվարին է եղել։ Այն դժվար է ըմբռնել, մոռանալ, ներել, բայց մեր տարածաշրջանում բավարար չափով արյուն է թափվել, և հիմա մենք ունենք հնարավորություն նայելու դեպի ապագա։»
2020թ. Լեռնային Ղարաբաղում պատերազմից հետո Հայաստանում ներքին քաղաքական  ճգնաժամի առնչությամբ նախարար Միրզոյանը նշել է. «Երկրի վարչապետը, կառավարությունը և քաղաքական թիմը որոշեց անցկացնել արտահերթ խորհրդարանական ընտրություններ: Մենք դիմեցինք ժողովրդին և հարցրեցինք երկու բան՝ արդյո՞ք նրանք աջակցում են ավելի խորը ժողովրդավարական բարեփոխումներին և խաղաղության օրակարգին, այսինքն՝ կառավարության քաղաքականությանը: Մենք նորից ստացանք ձայների մեծամասնությունը: 2026 թվականի ընտրությունների ժամանակ մենք կրկին կտանք այդ հարցը, չնայած, որ հարցումները նույնպես ցույց են տալիս կառավարության քաղաքականության նկատմամբ աջակցությունը:
Ներկայումս մենք կենտրոնացած ենք մեր երկրի անվտանգության, ինքնիշխանության և տարածքային ամբողջականության ամրապնդման վրա: Մյուս կողմից՝ մենք կենտրոնացած ենք մեր երկրի բարգավաճման, շարունակական արդիականացման և ժողովրդավարացման վրա: Եվ սա, բնականաբար, մեզ ավելի է մոտեցնում Եվրոպային և ձեր արժեքային ընտրության նման ընտրություններին:
Միաժամանակ, ընթացակարգերի և կանոնների նկատմամբ ամենայն հարգանքով հանդերձ՝ գուցե ժամանակն է գործել այլ կերպ, քան «սովորական ընթացքի» (business as usual) ռեժիմով։ Սա կարող է վերաբերել թե՛ աշխարհաքաղաքական որոշումներին, թե՛ ներքին նշանակության որոշումներին։ Աշխարհը փոխվում է։ Թերևս, ժամանակն է կայացնել համարձակ քաղաքական որոշումներ:»
Հարցազրույցի ավարտին նախարար Միրզոյանը ժպիտով պատասխանում է ՀՀ ԱԳ նախարարի աշխատանքի բնույթի վերաբերյալ հարցին.
«Շնորհակալ եմ հետաքրքիր հարցի համար: Շատ հրապուրիչ էր մեր ժողովրդավարական հեղափոխությունից հետո դառնալ առաջին փոխվարչապետ, ապա խորհրդարանի նախագահ, բոլորս այդ գործընթացով անցած գործիչներ էինք: Բայց երբ ես վարչապետից ստացա առաջարկ՝ ստանձնելու արտաքին քաղաքական ուղղությամբ պատասխանատվությունը, դա ստիպեց ինձ մտածել: Ոչ բոլորը կհամաձայնեին ստանձնել այս դերը` հաշվի առնելով յուրահատուկ հանգամանքները»:
Հոդվածի ավարտին լրագրողն ավելացնում է, որ մարտահրավերների քանակը կարելի է ընդամենը նայելով մոտ 3 միլիոն բնակիչ ունեցող երկրի դիրքին քարտեզի վրա՝ Թուրքիայի, Վրաստանի, Ադրբեջանի և Իրանի մեջտեղում, Ռուսաստանի հարևանությամբ՝ Հարավային Կովկասում:

"There is EU involvement in security issues." Mirzoyan
Within the framework of his visit to Finland, RA Minister of Foreign Affairs Ararat Mirzoyan gave an interview to the local "Lännen Media" news agency, as a result of which the article including the minister's interview with the caption "We want to get closer to Finland and other democratic countries" was published in four Finnish dailies.
At the beginning of the article, the journalist notes that Europe attracts many people today. The community of democratic countries shows an unprecedented interest in Armenia. The quotes from the minister in the interview are presented below.
At the beginning of the interview, Minister Ararat Mirzoyan emphasized that Armenia shares the values ​​of democracy with countries such as Finland. He noted that his country pursues an "ambitious cooperation agenda" with Finland and the EU. "You know our policy, which aims to bring Armenia closer and closer to the European Union. In his speech at the European Parliament, the RA Prime Minister stated that Armenia is ready to get closer to the European Union as much as the EU considers possible.
According to him, Armenia is implementing a policy to significantly deepen relations with the EU. Negotiations are underway on the document called "New Partnership Agenda," which Minister Mirzoyan described as a comprehensive document covering various areas of cooperation.
"In April, a high-level trilateral meeting was held with the participation of Armenia, the EU, and the United States. The primary purpose of the meeting was to strengthen Armenia's confrontation, especially the economic one, considering that Armenia faces many threats from different directions, including hybrid threats. I would say.
As you know, Armenia is a people's country. We have had a democratic revolution. We have initiated extensive democratic reforms to eradicate corruption and strengthen democratic institutions. We already had two parliamentary elections recognized as fully democratic, free, and transparent.
In building a democratic society, we seek opportunities to strengthen ties with other democratic institutions. Naturally, we turn our eyes toward the European Union, which has many developed democracies in its composition."
Minister Mirzoyan stated with confidence that the democratic changes taking place in Armenia are irreversible. "It doesn't matter what government will come to power through free democratic elections; democratic values ​​are the basis of our society."
Next, the journalist asks the following question. To what extent is a military alliance with Russia compatible with European goals? Can Armenia be pressured to participate in Russia's war against Ukraine?
Minister Mirzoyan's answer: "Honestly, we were never offered, pressured, or expected to participate in the war in Ukraine in any way. There was no such experience."
Minister Mirzoyan answered the question regarding the involvement of RA within CSTO. "Formally, we are still part of the CSTO, but we have announced that we have frozen our participation in the organization's activities. For decades, you have thought that militarily, we should be in this military alliance because we had common threats and some concerns related to the possible aggression against the territorial integrity and independence of the Republic of Armenia. We believed that this organization would help us protect our sovereignty and territorial integrity.
Unfortunately, we have seen several attacks in recent years, and our internationally recognized borders have been violated. When this happened, we never received any real support. Allies with such commitments should help each other; that is what a military alliance is about.
This indifferent attitude led to a huge disappointment. It changed the public opinion. We are in a significant process. I can't predict where this process will lead us, but I can say that we are deepening our relations with European partners in various fields. We discuss the economy, economic resistance, political dialogue, and mutual understanding. EU involvement is in the security environment of Armenia's security dialogue format. The EU mission is located in Armenia and monitors the border between Armenia and Azerbaijan. These developments were unimaginable a few years ago."
Regarding the normalization process of relations with Azerbaijan, Minister Mirzoyan noted the progress in the border demarcation process as positive news. "Generally, we have a limit and know where it is. It is based on the 1991 Alma-Ata Declaration that was signed
By the former Soviet republics and turning administrative borders into state borders. Of course, the commissions of the two countries should work together toward further demarcation and clear distinction."
Minister Mirzoyan, characterizing demarcation as a guarantee of future stability, noted. "As far as any safeguards are possible, having a demarcated border is a powerful mechanism."
In the context of the opening of communications, Minister Mirzoyan noted that Armenia and Azerbaijan can come up with solutions that will be acceptable to both sides, such as resuming rail transit and gradually expanding it."
Regarding the conclusion of the peace agreement, the third component of the settlement of relations between Armenia and Azerbaijan, Minister Mirzoyan noted. "Now, there is agreement on 15 of the 17 articles. We could have finalized and signed the agreement even before the COP29 climate summit in Baku. Unfortunately, it did not happen, but now we are ready to do it quickly. It can be said that this is a moment of hope. I would say that we are very close. But despite the tragic past of our two states and societies, there is hatred—a chance to turn the page. The past has been difficult. It is difficult to understand, forget, and forgive, but enough blood has been spilled in our region, and now we can look to the future."
Regarding the internal political crisis in Armenia after the war in Nagorno-Karabakh in 2020, Minister Mirzoyan said, "The country's prime minister, government and political team decided to hold early parliamentary elections. We asked the people two things: do they support deeper democratic reforms and the peace agenda?" that is, to the government's policy. We got the majority of the votes again. We will ask that question again in the 2026 election, even though the polls also show the government's policy support.
We are focused on strengthening our country's security, sovereignty, and territorial integrity. On the other hand, we are focused on our country's prosperity, continuous modernization, and democratization. And this naturally brings us closer to Europe and your value choices.
At the same time, with all due respect to procedures and rules, it may be time to act differently from "business as usual" mode. This can refer to both geopolitical decisions and decisions of internal importance. The world is changing. Perhaps it is time to make bold political decisions."
At the end of the interview, Minister Mirzoyan answers the question about the nature of the RA Foreign Minister's work with a smile.
"Thank you for the interesting question. Becoming the first deputy prime minister and then the parliament president was very tempting. But when I received an offer from the prime minister, it made me think of taking on this role given the unique circumstances."
At the end of the article, the journalist adds that the number of challenges can be seen just by looking at the location of the country with about 3 million inhabitants on the map, in the middle of Turkey, Georgia, Azerbaijan, and Iran, next to Russia in the South Caucasus.