Եվրախորհրդարանի նախագահը ողջունել է ԵՄ-ի հետ հարաբերություններն ընդլայնելու՝ ՀՀ ցանկությունը
Եվրոպական խորհրդարանի նախագահ Ռոբերտա Մեցոլան շնորհակալություն է հայտնել ԱԺ նախագահ Ալեն Սիմոնյանին և ողջունել Հայաստանի՝ ԵՄ հետ հարաբերություններն ընդյալնելու ցանկությունը։
«Հարգելի՛ պարոն Սիմոնյան, շնորհակալ եմ Եվրոպական խորհրդարանի նախագահի պաշտոնում իմ ընտրվելու կապակցությամբ 2024 թվականի հուլիսի 16-ի Ձեր շնորհավորական նամակի համար: Իմ լիազորությունն ու պատասխանատվությունն է շարունակել ղեկավարել եվրոպական այս կառույցը:
Եվրախորհրդարանն ընդունում և ողջունում է այն փաստը, որ Հայաստանը վճռականորեն ընդգծել է Եվրոպական միության հետ հարաբերություններն ընդլայնելու և դրանց առաջնահերթություն տալու իր ցանկությունը: ԵՄ-Հայաստան գործընկերության համաձայնեցված նոր օրակարգը, ինչպես նաև Հայաստանի հետ վիզաների ազատականացման շուրջ երկխոսության մեկնարկը մեր ընդլայնված հարաբերությունների վառ ապացույցն են:
Հուսով եմ, որ Հայաստանի Հանրապետության Ազգային ժողովը հնարավորություն կունենա վերսկսել համագործակցությունը Հարավային Կովկասի երկրների հետ հարաբերությունների հարցերով Եվրոպական խորհրդարանի պատվիրակության հետ` վերջինիս առաջիկա հիմնադիր ժողովից հետո, երբ նորընտիր պատգամավորները կստանձնեն իրենց պաշտոնները: Վստահ եմ, որ սա առանցքային հարթակ կապահովի միջխորհրդարանական համագործակցության հետագա զարգացման համար»,- գրել է Եվրոպական խորհրդարանի նախագահ Ռոբերտա Մեցոլան՝ ԱԺ նախագահ Ալեն Սիմոնյանին ուղղված նամակում։

Председатель Европарламента приветствовала желание РА расширить отношения с ЕС
Председатель Европарламента Роберта Метсола поблагодарила спикера Национального собрания Алена Симоняна и приветствовала желание Армении расширять отношения с ЕС.
«Уважаемый господин Симонян, благодарю Вас за поздравительное письмо от 16 июля 2024 года по случаю моего избрания на должность президента Европейского парламента. Мои полномочия и ответственность – продолжать возглавлять эту европейскую структуру.
Европейский парламент признает и приветствует тот факт, что Армения решительно подчеркнула свое желание расширять и придавать приоритетное значение отношениям с Европейским Союзом. Согласованная новая программа партнерства ЕС-Армения, а также начало диалога о либерализации визового режима с Арменией являются ярким доказательством наших расширенных отношений.
Надеюсь, что Национальное Собрание Республики Армения получит возможность возобновить сотрудничество с делегацией Европарламента по связям со странами Южного Кавказа, после предстоящего учредительного собрания последней, когда новоизбранные депутаты займут свои позиции. Уверена, что это станет ключевой платформой для дальнейшего развития межпарламентского сотрудничества", - написала председатель Европарламента Роберта Метсола в письме на имя спикера Национального собрания Алена Симоняна.