Նիկոլ Փաշինյանն ընդունել է ԱՄՆ փոխպետքարտուղարին
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանն ընդունել է ԱՄՆ Եվրոպայի և Եվրասիայի հարցերով փոխպետքարտուղար Ջեյմս Օ՛Բրայենին:
Վարչապետը կարևորել է ՀՀ-ԱՄՆ ռազմավարական երկխոսության ամփոփիչ նիստի անցկացումը Երևանում և համոզմունք հայտնել, որ այն նոր ազդակ կհաղորդի բազմաոլորտ փոխգործակցության հետագա զարգացմանն ու ամրապնդմանը: Նիկոլ Փաշինյանն ընդգծել է ԱՄՆ-ի հետևողական աջակցությունն ուղղված Հայաստանում իրականացվող ժողովրդավարական բարեփոխումներին: Վարչապետը նշել է, որ կարևոր է մայիսի 5-ին Բրյուսում անցկացված ՀՀ-ԵՄ-ԱՄՆ բարձր մակարդակի հանդիպման ընթացքում ձեռք բերված պայմանավորվածությունների արդյունավետ կյանքի կոչումը:
Ջեյմս Օ՛Բրայենը գոհունակությամբ շեշտել է, որ նիստն անցկացվել է արդյունավետ՝ ավելացնելով, որ ԱՄՆ վարչակազմը շարունակելու է աջակցությունը ՀՀ կառավարությանը՝ տարբեր ուղղություններով բարեփոխումներն առաջ մղելու նպատակով:
Զրուցակիցներն անդրադարձել են Հայաստան-Ադրբեջան խաղաղության պայմանագրի շուրջ քննարկումներին, Ալմա-Աթայի հռչակագրի հիման վրա սահմանազատման գործընթացին, ՀՀ կառավարության «Խաղաղության խաչմերուկ» նախագծին ու դրա սկզբունքներին:
Վարչապետ Փաշինյանը տեղեկացրել է, որ կառավարությունը հաստատել է Լեռնային Ղարաբաղից բռնի տեղահանված անձանց բնակարանային ապահովման ծրագիրը և դրա իրականացման գործում ընդգծել միջազգային գործընկերների աջակցության անհրաժեշտությունը:

Nikol Pashinyan received the US Deputy Secretary of State
Prime Minister Nikol Pashinyan received James O'Brien, US Deputy Secretary of State for European and Eurasian Affairs.
The Prime Minister highlighted the importance of holding the concluding session of the RA-US strategic dialogue in Yerevan and expressed his belief that it will give a new impetus to further developing and strengthening multi-sectoral cooperation. Nikol Pashinyan emphasized the USA's consistent support for the democratic reforms implemented in Armenia. The Prime Minister noted that it is essential to effectively implement the agreements reached during the RA-EU-US high-level meeting held in Bruce on May 5.
James O'Brien emphasized with satisfaction that the session was held effectively, adding that the US administration will continue to support the RA government in promoting reforms in various directions.
The interlocutors referred to the discussions on the Armenia-Azerbaijan peace treaty, the border demarcation process based on the Alma-Ata declaration, the RA government's "Crossroads of Peace" project, and its principles.
Prime Minister Pashinyan said that the government has approved the housing provision program for people forcibly displaced from Nagorno-Karabakh and emphasized the need for the support of international partners in its implementation.