Ալմա Աթայի հռչակագրի վերաբերյալ ՀՀ ԳԽ վերապահումները ԱՊՀ չեն ներկայացվել
Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև հարաբերությունների կարգավորման և խաղաղության պայմանագրի ստորագրման գործընթացի շրջանակներում Ադրբեջանից պնդումներ են հնչում, որ Հայաստանի ԱԺ-ն պետք է չեղարկի 1992թ. ՀՀ ԳԽ կողմից ընդունված վերապայմանները։ Այս համատեքստում արդբեջանական կողմը նաև փորձում է արժեզրկել Ալմա Աթայի հռչակագիրը՝ այն երկու երկրների հարաբերությունների հիմքում չդնելու նպատակով և որպես պատրվակ մատնանշելով նաև ՀՀ ԳԽ վավերապայմանները։
Այդ կապակցությամբ Radar Armenia-ն Հայաստանի ԱԳ նախարարությունից փորձել է պարզել, թե արդյո՞ք Հայաստանը ԱՊՀ է ներկայացրել Ալմա Աթայի հռչակագրի վերաբերյալ ՀՀ Գերագույն խորհրդի վերապահումները։ Այլ կերպ ասած՝ արդյո՞ք այդ վերապահումները իրավական կարգավիճակ ունեն և վերաբերելի են Հայաստանի՝ միջազգայնորեն ստանձնած պարտավորություններին։
Արտգործնախարարությունից պատասխանել են, որ ՀՀ-ն 1991թ. դեկտեմբերի 21-ի Ալմա Աթայի հռչակագիրը ստորագրել է առանց վերապահումների։ Նախարարությունից մանրամասնել են, որ ՀՀ Գերագույն խորհրդի՝ 1992թ. դեկտեմբերի 8-ի «1991թ. դեկտեմբերի 8-ին Մինսկում Բելառուսի Հանրապետության, Ռուսաստանի Դաշնության (ՌԽՖՍՀ) և Ուկրաինայի կողմից ստորագրված Անկախ պետությունների համագործակցության ստեղծման մասին համաձայնագրի վավերացման մասին» որոշմամբ՝ «ԳԽ կողմից ձևակերպվել են վերապահումներ, որոնց առնչությամբ առկա չէ տեղեկատվություն՝ պայմանավորվող մյուս պետություններին ծանուցելու վերաբերյալ»։
«Վերոգրյալից հետևում է, որ ապահովված չեն 1969թ. մայիսի 23-ի «Միջազգային պայմանագրերի իրավունքի մասին» Վիեննայի կոնվենցիայի 23-րդ հոդվածի 1-ին կետով սահմանված՝ վերապահումներ ձևակերպելու կարգը և պայմանները»,- ասված է ԱԳՆ-ի պարզաբանման մեջ։

The RA State Council's reservations regarding Alma Ata's declaration were not submitted to the CIS
Within the framework of the normalization of relations between Armenia and Azerbaijan and the signing of the peace treaty, the Azerbaijani representatives that the National Assembly of Armenia should repeal the reservations adopted by the 1992 RA Supreme Council. In this context, the Azerbaijani side is also trying to devalue the declaration of Alma Ata, not to put it as the basis of relations between the two countries, but also to point to the reservations adopted by the RA SC as an excuse.
In this regard, Radar Armenia tried to find out from the Ministry of Foreign Affairs whether Armenia submitted to the CIS the reservations of the Supreme Council of the Republic of Armenia regarding the declaration of Alma Ata. In other words, do these reservations have legal status, and are they related to Armenia's international obligations?
The Ministry of Foreign Affairs replied that Armenia signed the Alma Ata Declaration of December 21, 1991, without reservations. The Ministry detailed that with the decision of the RA Supreme Council of December 8, 1992, "On Ratification of the Agreement on the Establishment of Cooperation of Independent States signed by the Republic of Belarus, the Russian Federation (RFFSR), and Ukraine on December 8, 1991, in Minsk," "the SC formulated reservations, regarding which there is no information about notifying the other contracting states."
"It follows from the above that the procedure and conditions for formulating reservations defined by Article 23, Clause 1 of the Vienna Convention "On the Law of International Treaties" of May 23, 1969, are not ensured," said the Ministry of Foreign Affairs in a statement.