Ալմա Աթայի հռչակագրի վերաբերյալ ՀՀ ԳԽ վերապահումները ԱՊՀ չեն ներկայացվել
Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև հարաբերությունների կարգավորման և խաղաղության պայմանագրի ստորագրման գործընթացի շրջանակներում Ադրբեջանից պնդումներ են հնչում, որ Հայաստանի ԱԺ-ն պետք է չեղարկի 1992թ. ՀՀ ԳԽ կողմից ընդունված վերապայմանները։ Այս համատեքստում արդբեջանական կողմը նաև փորձում է արժեզրկել Ալմա Աթայի հռչակագիրը՝ այն երկու երկրների հարաբերությունների հիմքում չդնելու նպատակով և որպես պատրվակ մատնանշելով նաև ՀՀ ԳԽ վավերապայմանները։
Այդ կապակցությամբ Radar Armenia-ն Հայաստանի ԱԳ նախարարությունից փորձել է պարզել, թե արդյո՞ք Հայաստանը ԱՊՀ է ներկայացրել Ալմա Աթայի հռչակագրի վերաբերյալ ՀՀ Գերագույն խորհրդի վերապահումները։ Այլ կերպ ասած՝ արդյո՞ք այդ վերապահումները իրավական կարգավիճակ ունեն և վերաբերելի են Հայաստանի՝ միջազգայնորեն ստանձնած պարտավորություններին։
Արտգործնախարարությունից պատասխանել են, որ ՀՀ-ն 1991թ. դեկտեմբերի 21-ի Ալմա Աթայի հռչակագիրը ստորագրել է առանց վերապահումների։ Նախարարությունից մանրամասնել են, որ ՀՀ Գերագույն խորհրդի՝ 1992թ. դեկտեմբերի 8-ի «1991թ. դեկտեմբերի 8-ին Մինսկում Բելառուսի Հանրապետության, Ռուսաստանի Դաշնության (ՌԽՖՍՀ) և Ուկրաինայի կողմից ստորագրված Անկախ պետությունների համագործակցության ստեղծման մասին համաձայնագրի վավերացման մասին» որոշմամբ՝ «ԳԽ կողմից ձևակերպվել են վերապահումներ, որոնց առնչությամբ առկա չէ տեղեկատվություն՝ պայմանավորվող մյուս պետություններին ծանուցելու վերաբերյալ»։
«Վերոգրյալից հետևում է, որ ապահովված չեն 1969թ. մայիսի 23-ի «Միջազգային պայմանագրերի իրավունքի մասին» Վիեննայի կոնվենցիայի 23-րդ հոդվածի 1-ին կետով սահմանված՝ վերապահումներ ձևակերպելու կարգը և պայմանները»,- ասված է ԱԳՆ-ի պարզաբանման մեջ։

Предусловия Верховного Совета РА по поводу Алма-Атинской декларации не были представлены СНГ
В рамках процесса нормализации отношений между Арменией и Азербайджаном и подписания мирного договора со стороны Азербайджана звучат требования о том, что Национальное Собрание Армении должно отменить предусловия касательно договора 1992 года, принятые ВС РА. В этом контексте азербайджанская сторона также пытается девальвировать Алма-Атинскую декларацию, чтобы не ставить ее в основу отношений между двумя странами, используя в качестве повода предусловия ВС РА в качестве оправдания.
В связи с этим  "Radar Armenia" попыталась выяснить в МИД Армении, представила ли Армения в СНГ предусловия Верховного Совета Армении относительно Алма-Атинской декларации. Иными словами, имеют ли эти предусловия правовой статус и связаны ли они с международными обязательствами Армении?
МИД ответил, что 21 декабря 1991 г. РА подписала Алма-Атинскую декларацию без предусловий. В министерстве уточнили, что Верховный Совет РА 8 декабря 1992 г.  (Решением о ратификации Соглашения об установлении сотрудничества между независимыми государствами, подписанного Республикой Беларусь, Российской Федерацией (РСФСР) и Украиной 8 декабря 1991 г. в Минске,) "ВС сформулировал предусловия, относительно которых нет никакой информации об уведомлении других договаривающихся государств».
«Из вышеизложенного следует, что не был обеспечен порядок и условия формулирования предусловий определенные статьей 23, пунктом 1 Венской конвенции 23 мая 1969 года "О праве международных договоров ", - говорится в разъяснении МИД.