Սարգիս Խանդանյանն ընդգծել է Հայաստանի և Ադրբեջանի հարաբերությունների կարգավորման սկզբունքների կարևորությունը
ՀՀ ԱԺ պատվիրակությունը մասնակցում է Վիեննայում ընթացող Եվրոպայի անվտանգության եւ համագործակցության կազմակերպության խորհրդարանական վեհաժողովի ձմեռային նստաշրջանի աշխատանքներին:
Վեհաժողովում ելույթ է ունեցել ՀՀ ԱԺ պատվիրակության ղեկավար, ԱԺ արտաքին հարաբերությունների մշտական հանձնաժողովի նախագահ Սարգիս Խանդանյանը:
Դուք ներկայացրեցիք այս կոմիտեի զեկույցի նախագծի վերաբերյալ Ձեր տեսլականը: Իհարկե, մենք ժամանակ եւ հնարավորություն կունենանք մինչեւ Բուխարեստում կայանալիք մեր ամենամյա նստաշրջանը մեր ներդրումն ունենալու այս զեկույցում եւ բանաձեւի նախագծում, բայց ես կցանկանայի ընդգծել տեքստում Հայաստանի եւ Ադրբեջանի միջեւ հարաբերությունների կարգավորման սկզբունքների ներառման կարեւորությունը: Այդ սկզբունքները հետեւյալն են.
Հայաստանն ու Ադրբեջանը համաձայնել են միմյանց տարածքային ամբողջականությունը ճանաչել 1991 թվականի Ալմաթիի հռչակագրի հիման վրա:
ՀՀ-ն եւ Ադրբեջանը պայմանավորվել են երկու երկրների միջեւ սահմանազատումն իրականացնել 1991 թվականի Ալմաթիի հռչակագրի քաղաքական հիմքի վրա:
Երկու երկրները պայմանավորվել են ապաշրջափակել տրանսպորտային եւ տնտեսական կապերը, երկրների ինքնիշխանության եւ իրավասության հարգանքի հիման վրա՝ փոխադարձության եւ հավասարության սկզբունքով:
Վերոնշյալ սկզբունքները համաձայնեցվել եւ վերահաստատվել են Հայաստանի ու Ադրբեջանի ղեկավարների կողմից Պրահայում` 2022 թվականին, Բրյուսելում՝ անցյալ տարի եւ Մյունխենում՝ մի քանի օր առաջ: Այս հանդիպումներից հետո Հայաստանն ամենաբարձր մակարդակով վերահաստատել է իր հանձնառություններն այս հիմնարար կետերի շուրջ՝ հարաբերությունների շուտափույթ կարգավորման համար: Շատ կարեւոր է, հարգելի՛ գործընկերներ, շարունակել Ադրբեջանին կոչ անել հաստատակամորեն հավատարիմ մնալ այդ սկզբունքներին եւ մասնակցել այդ պայմանավորվածությունների վրա հիմնված խաղաղ գործընթացին՝ առանց հետագա ձգձգումների եւ պահանջների, ներառյալ Հայաստանի նկատմամբ տարածքային պահանջները:
Այս գործընթացի համար առաջնային նշանակություն ունի Ալմաթիի հռչակագրի սկզբունքներին հավատարմությունը: Խորհրդային 12 հանրապետություններ, միանալով այս հռչակագրին եւ դառնալով ինքնիշխան պետություններ, ճանաչեցին տարածքային ամբողջականությունը, սահմանների անխախտելիությունը եւ միմյանց ինքնիշխանությունը: Եվ այսպիսով, Ալմաթիի հռչակագրի ընդունմամբ խորհրդային հանրապետությունների միջեւ գոյություն ունեցող վարչական սահմանները դարձան պետական սահմաններ:
Այս սկզբունքն արդիական է ոչ միայն Հայաստանի եւ Ադրբեջանի միջեւ հարաբերությունների համատեքստում, այլեւ հիմնարար է հետխորհրդային մյուս հանրապետությունների, այդ թվում` Ուկրաինայի, Վրաստանի եւ Մոլդովայի տարածքային ամբողջականությունը հարգելու համար»,- ասել է Սարգիս Խանդանյանը:

Sargis Khandanyan emphasized the importance of the principles of regulating relations between Armenia and Azerbaijan
RA NA delegation participates in the winter session of the Parliamentary Assembly of the Organization for Security and Cooperation in Europe in Vienna.
Sargis Khandanyan, head of the RA NA delegation, and chairman of the NA Standing Committee on Foreign Relations, made a speech at the assembly.
You presented your vision for this committee's draft report. Of course, we will have time and opportunity before our annual session to be held in Bucharest to contribute to this report and the draft resolution, but I would like to emphasize the importance of including the principles of the regulation of relations between Armenia and Azerbaijan in the text. Those principles are as follows.
Armenia and Azerbaijan agreed to recognize each other's territorial integrity based on the 1991 Almaty Declaration.
Armenia and Azerbaijan have agreed to implement the border demarcation between the two countries on the political basis of the 1991 Almaty Declaration.
The two countries have agreed to unblock transport and economic ties, on the basis of respect for the sovereignty and jurisdiction of the countries, on the principle of reciprocity and equality.
The above principles were agreed and reaffirmed by the leaders of Armenia and Azerbaijan in Prague in 2022, in Brussels last year and in Munich a few days ago. After these meetings, Armenia reaffirmed at the highest level its commitments on these fundamental points for the early settlement of relations. It is very important, dear partners, to continue to call on Azerbaijan to firmly adhere to these principles and participate in the peace process based on these agreements, without further delays and demands, including territorial claims against Armenia.
Adherence to the principles of the Almaty Declaration is paramount to this process. 12 Soviet republics, joining this declaration and becoming sovereign states, recognized territorial integrity, inviolability of borders and each other's sovereignty. And thus, with the adoption of the Almaty Declaration, the existing administrative borders between the Soviet republics became state borders.
This principle is relevant not only in the context of relations between Armenia and Azerbaijan, but also fundamental for respecting the territorial integrity of other post-Soviet republics, including Ukraine, Georgia and Moldova," said Sargis Khandanyan.