ՄԱԿ-ի ներկայացուցիչների այցը Լեռնային Ղարաբաղ ուշացած է․ Խանդանյան
ԱԺ արտաքին հարաբերությունների մշտական հանձնաժողովի նախագահ Սարգիս Խանդանյանը ՄԱԿ ներկայացուցիչների այցը ԼՂ որակել է ուշացած։
«10 ամիս մենք կոչ էինք անում ՄԱԿ-ի առաքելությանը գնալ Լեռնային Ղարաբաղ և տեղում աշխատանքներ տանել փաստերի հավաքագրման ուղղությամբ, սակայն այդ կոչերը չլսվեցին։ ՄԱԿ-ի ներկայացուցիչների վերջին այցը Լեռնային Ղարաբաղ ուշացած է: Հուսով ենք, որ ՄԱԿ-ի առաքելությունը կարձանագրի, որ Լեռնային Ղարաբաղում տեղի է ունեցել էթնիկ զտում և կօգտագործի դրա գործիքները»,- ասել է նա։
Խանդանյանը նաև անդրադարձել է ռուս խաղաղապահների գործողություններին. «Լեռնային Ղարաբաղում հայ չի մնացել: Չեմ պատկերացնում, թե ում անվտանգությունն են ապահովելու ռուս խաղաղապահները Լեռնային Ղարաբաղում, քանի որ 10 ամիս և դրանից առաջ նրանք անգործություն են դրսևորել և չեն կարողացել պատշաճ մակարդակով կատարել իրենց գործառույթները»։
Այնուամենայնիվ, նա համոզված է, որ միջազգային հանրությունը պետք է հստակ գնահատական ​​տա Ադրբեջանի գործողություններին՝ էթնիկ զտումներին՝ դրանից բխող բոլոր հետևանքներով։

The visit of UN representatives to Nagorno Karabakh is delayed. Khandanyan
Sargis Khandanyan, chairman of the NA Standing Committee on Foreign Relations, described the visit of UN representatives to Nagorno-Karabakh as delayed.
"For 10 months, we have been calling on the UN mission to go to Nagorno Karabakh and work on the ground to gather facts, but these calls were not heard. The last visit of UN representatives to Nagorno Karabakh is overdue. We hope that the UN mission will report that ethnic cleansing has taken place in Nagorno-Karabakh and will use its tools," he said.
Khandanyan also referred to the actions of Russian peacekeepers, "There are no Armenians left in Nagorno-Karabakh. I can't imagine whose security the Russian peacekeepers will provide in Nagorno-Karabakh because they showed inaction for 10 months, and before that, they could not perform their functions properly."
However, he is convinced that the international community should make a clear assessment of Azerbaijan's actions, ethnic cleansing, and all the consequences arising from it.