Նիկոլ Փաշինյանը Գերմանիայի կանցլերին հրավիրել է Հայաստան
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը շնորհավորական ուղերձ է հղել Գերմանիայի Դաշնային Հանրապետության կանցլեր Օլաֆ Շոլցին ազգային տոնի՝ Միասնության օրվա առթիվ: Շնորհավորական ուղերձում ասված է.
«Ջերմորեն շնորհավորում եմ Ձեզ և Գերմանիայի ժողովրդին ազգային տոնի՝ Միասնության օրվա կապակցությամբ:
Երեսուներեք տարի առաջ նշանակալի այս իրադարձությունը դարձել է գերմանացի ժողովրդի և համաեվրոպական միասնության ամրագրման խորհրդանիշը։
Գերմանիան Հայաստանի վստահելի ու կայուն գործընկերներից է, մեր երկրում ժողովրդավարական ու տնտեսական բարեփոխումներին, ինչպես նաև Հայաստան-Եվրամիություն փոխգործակցության ընդլայնման ակտիվ աջակիցը:
Գոհունակությամբ պետք է արձանագրեմ, որ ընթացիկ տարում Հայաստանի և Գերմանիայի միջև միջպետական հարաբերությունները մեծապես ակտիվացել են, տեղի են ունեցել բարձր մակարդակի փոխայցելություններ:
Ջերմությամբ եմ հիշում այս տարվա գարնանը Գերմանիա կատարած աշխատանքային այցիս շրջանակներում մեր հանդիպումը, որի ընթացքում կառուցողական քննարկումներ ունեցանք քաղաքական, անվտանգային, առևտրատնտեսական, էներգետիկ, կրթամշակութային և երկկողմ հարաբերությունների այլ ոլորտներին առնչվող հարցերի շուրջ:
Մեծապես կարևորում ենք մեր պետությունների միջև առկա բարձր մակարդակի քաղաքական երկխոսությունը և գնահատում Գերմանիայի ջանքերը մեր տարածաշրջանում խաղաղության և կայունության պահպանման ու ամրապնդման գործընթացում, ինչպես նաև անձամբ Ձեր ներգրավվածությունը Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև խաղաղության հաստատմանն ուղղված հնգակողմ բանակցություններին։
Լիահույս եմ, որ երկուստեք ջանքերով նոր հաջողություններ կունենանք երկկողմ և բազմակողմ համագործակցության շրջանակներում՝ ի շահ մեր ժողովուրդների:
Վերստին շնորհավորում եմ Ձեզ և Գերմանիայի ժողովրդին Միասնության օրվա կապակցությամբ՝ մաղթելով հետագա առաջընթաց:

Nikol Pashinyan invited the Chancellor of Germany to Armenia
Prime Minister Nikol Pashinyan congratulated the Chancellor of the Federal Republic of Germany, Olaf Scholz, on the occasion of the national holiday, Unity Day. It is said in the congratulatory message:
"I warmly congratulate you and the people of Germany on the national holiday, Unity Day.
Thirty-three years ago, this significant event has become a symbol of the confirmation of the German people and pan-European unity.
Germany is one of Armenia's reliable and stable partners, an active supporter of democratic and economic reforms in our country, as well as the expansion of Armenia-EU cooperation.
In the current year, the interstate relations between Armenia and Germany have significantly been activated, and high-level mutual visits have occurred.
I warmly remember our meeting in the framework of my working visit to Germany in the spring of this year, during which we had constructive discussions on political, security, trade-economic, energy, educational and cultural, and other spheres of bilateral relations.
We attach great importance to the high-level political dialogue between our states and appreciate Germany's efforts in maintaining and strengthening peace and stability in our region and your involvement in the five-party talks to establish peace between Armenia and Azerbaijan.
I sincerely hope that with the efforts of both sides, we will achieve new successes in the framework of bilateral and multilateral cooperation for the benefit of our people.
Once again, I congratulate you and the people of Germany on Unity Day and wish you further progress.