Քաղաքական խորհրդակցություններ Հայաստանի և Օմանի ԱԳ նախարարությունների միջև
Հոկտեմբերի 2-ին Մասկատում տեղի են ունեցել քաղաքական խորհրդակցություններ Հայաստանի Հանրապետության և Օմանի Սուլթանության արտաքին գործերի նախարարությունների միջև՝ ՀՀ ԱԳ նախարարի տեղակալ Վահան Կոստանյանի և Օմանի ԱԳ նախարարի քաղաքական հարցերով տեղակալ Շեյխ Խալիֆա Ալ-Հարիսի գլխավորությամբ:
Քաղաքական խորհրդակցությունների ընթացքում կողմերը մտքեր են փոխանակել երկկողմ և բազմակողմ հարթակներում համագործակցության շուրջ, կարևորել երկու երկրների միջև տնտեսական համագործակցության խթանումը: Երկուստեք ընդգծվել է վերականգնվող էներգիայի, տեղեկատվական տեխնոլոգիաների, արհեստական բանականության, առողջապահության ոլորտներում, ինչպես նաև գյուղատնտեսության և զբոսաշրջության բնագավառներում համագործակցության կարևորությունը:
Խորհրդակցությունների ընթացքում անդրադարձ է կատարվել նաև Հարավային Կովկասում և Մերձավոր Արևելքում տարածաշրջանային և անվտանգային խնդիրներին: ԱԳ նախարարի տեղակալ Վահան Կոստանյանն Օմանի իր գործընկերոջն է ներկայացրել ադրբեջանական հարձակման արդյունքում Լեռնային Ղարաբաղի ժողովրդի զանգվածային բռնի տեղահանման հետևանքով ստեղծված հումանիտար ճգնաժամային իրավիճակը։
Այցի ընթացքում ԱԳ նախարարի տեղակալը հանդիպում է ունեցել նաև Օմանի առևտրի, արդյունաբերության և ներդրումների առաջմղման նախարարի տեղակալ Իբթիսամ Ահմեդ Սաիդ ալ-Ֆարուջիի հետ: Հայկական պատվիրակությունը ճանաչողական այց է կատարել «Ինվեսթ Օման» ցուցասրահ:

Political consultations between the Ministries of Foreign Affairs of Armenia and Oman
Political consultations between the Ministries of Foreign Affairs of the Republic of Armenia and the Sultanate of Oman were held in Muscat on October 2, under the leadership of Deputy Foreign Minister of Armenia Vahan Kostanyan and Deputy Foreign Minister of Oman for Political Affairs Sheikh Khalifa Al-Haris.
During the political consultations, the parties exchanged ideas on bilateral and multilateral cooperation, emphasizing the promotion of economic cooperation between the two countries. Both sides stressed the importance of collaboration in renewable energy, information technology, artificial intelligence, healthcare, agriculture, and tourism.
Regional and security issues in the South Caucasus and the Middle East were also discussed during the consultations. Deputy Foreign Minister Vahan Kostanyan presented to his Omani counterpart the humanitarian crisis created due to the massive forced displacement of the people of Nagorno-Karabakh due to the Azerbaijani attack.
During the visit, the Deputy Minister of Foreign Affairs also met with the Deputy Minister of Trade, Industry, and Investment Promotion of Oman, Ibtisam Ahmed Said Al-Faruji. The Armenian delegation made a familiarization visit to the "Invest Oman" exhibition hall.