Մտքեր են փոխանակվել տարածաշրջանային իրադրության, ԼՂ-ից տեղահանվածների իրավունքների պաշտպանության վերաբերյալ
Հայաստանի Հանրապետության ԱԺ նախագահ Ալեն Սիմոնյանը Եվրոպայի խորհրդի խորհրդարանների նախագահների եվրոպական համաժողովի շրջանակում սեպտեմբերի 29-ին հանդիպել է Ֆինլանդիայի խորհրդարանի խոսնակ Յուսսի Հալլա-Ահոյին:
Շնորհավորելով գործընկերոջը Ֆինլանդիայի խորհրդարանի խոսնակի պաշտոնում ընտրվելու կապակցությամբ՝ Ալեն Սիմոնյանը նշել է, որ օրենսդիր մարմինների միջեւ շփումները կակտիվանան՝ նպաստելով երկկողմ եւ միջազգային հարթակներում արդյունավետ համագործակցությանը: Կողմերը միակարծիք են եղել, որ միջպետական հարաբերությունների առաջմղման գործում կարեւոր դեր ունի միջխորհրդարանական համագործակցությունը:
Հանդիպման առանցքում են եղել Հայաստանում տիրող իրավիճակը եւ այն մարտահրավերները, որոնց հաղթահարման համար անհրաժեշտ է միջազգային գործընկերների աջակցությունը: ՀՀ ԱԺ նախագահը մանրամասներ է փոխանցել Լեռնային Ղարաբաղի հայերի դեմ իրականացված ադրբեջանական ագրեսիայից, լայնածավալ հարձակումից եւ տեղահանման հանգեցրած գործոններից: «Ադրբեջանի անօրինական գործողությունները բխում են միջազգային հանրության ոչ համարժեք արձագանքից»,- եզրափակել է ՀՀ ԱԺ նախագահը: Նա հավելել է, որ Լեռնային Ղարաբաղի մեր հայրենակիցների իրավունքներն ու անվտանգությունը պետք է միջազգայնորեն երաշխավորվեն: ՀՀ ԱԺ խոսնակը ներկայացրել է Ադրբեջանի կողմից Հայաստանի տարածքային ամբողջականության դեմ իրականացված ոտնձգությունները՝ հիշեցնելով, որ դեռ Ադրբեջանի կողմից չեն վերադարձվել պատանդառության մեջ պահվող մեր հայրենակիցները:
Քննարկում է ընթացել տարածաշրջանի իրադրությամբ պայմանավորված տեղեկատվական պատերազմների եւ Ադրբեջանի կողմից սոցցանցերով սոսկալի կադրեր եւ ապատեղեկատվություն տարածելու վերաբերյալ: Գործընկերոջ խնդրանքով ՀՀ ԱԺ նախագահն անդրադարձել է Հայաստանի կողմից Հռոմի ստատուտի վավերացման գործընթացին: Մտքեր են փոխանակվել հոկտեմբերի 5-ին Գրանադայում նախատեսված ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի եւ Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիեւի հանդիպման շուրջ:

Thoughts were exchanged regarding the regional situation and protecting the rights of those displaced from NK.
On September 29, the Speaker of the National Assembly of the Republic of Armenia, Alen Simonyan, met the Speaker of the Finnish Parliament, Jussi Halla-Aho, within the framework of the European Conference of Speakers of Parliaments of the Council of Europe.
Congratulations on his colleague's election to Speaker of the Parliament of Finland. Alen Simonyan noted that contacts between legislative bodies will be intensified, contributing to practical cooperation on bilateral and international platforms. The parties agreed that interparliamentary collaboration is vital in promoting interstate relations.
The main focus of the meeting was the situation in Armenia and the challenges that require the support of international partners to overcome. From an adequate response," the RA NA Speaker concluded. He added that the rights and security of our compatriots in Nagorno-Karabakh must be internationally guaranteed: The Speaker of the RA NA presented the aggressions carried out by Azerbaijan against the territorial integrity of Armenia, reminding us that Azerbaijan has not yet returned them. Our compatriots were held hostage.
The discussion is about the ongoing information wars caused by the situation in the region and the spread of fake footage and misinformation by Azerbaijan on social networks and at the request of a colleague, the President of the National Assembly of the Republic of Armenia referred to the process of ratification of the Rome Statute by Armenia. Thoughts were exchanged between RA Prime Minister Nikol Pashinyan and Azeri President Ilham in Granada on October 5 about Aliyev's meeting.
At the end of the meeting, the RA NA Speaker invited his colleague to Armenia for an official visit.