Ալեն Սիմոնյանը հանդիպել է ԵԱՀԿ ԽՎ նախագահի հետ
ՀՀ ԱԺ նախագահը համոզմունք է հայտնել, որ ԵԱՀԿ ԽՎ նորընտիր նախագահը կխրախուսի անդամ բոլոր պետությունների միջեւ երկխոսությունն ու համագործակցությանն ուղղված քայլերը: Ալեն Սիմոնյանը ողջունել է ԵԱՀԿ ԽՎ աշնանային նստաշրջանը Երեւանում անցկացնելու որոշումը՝ ընդգծելով, որ Հայաստանի կառավարությունն ու Ազգային ժողովն ամենայն պատասխանատվությամբ պատրաստվում են բոլոր գործընկերներին նոյեմբերին հյուրընկալել Հայաստանում: Անդրադառնալով Լեռնային Ղարաբաղի հայերի դեմ իրականացված ադրբեջանական հարձակման մանրամասներին եւ դրա հետեւանքներին՝ Ալեն Սիմոնյանը ներկայացրել է բռնի տեղահանվածների խնդիրներն ու իրավիճակի բարդությունը: Գործընկերոջ խնդրանքով նա անդրադարձել է նաեւ գործողությունների այն ծրագրին, որով Հայաստանը սկսել է ընդունել ԼՂ-ից տեղահանված մեր հայրենակիցներին:
Կողմերը քննարկել են Հայաստանի տարածքային ամբողջականության եւ ինքնիշխանության դեմ Ադրբեջանի կողմից պարբերաբար իրականացվող ագրեսիան՝ անթույլատրելի համարելով պաշտոնական Բաքվի անթաքույց նկրտումները: ՀՀ ԱԺ նախագահը նշել է, որ Հայաստանում ակնկալում են, որ ԵԱՀԿ ԽՎ-ն՝ որպես ժողովրդավարական արժեքների պաշտպան եւ կոնֆլիկտները խաղաղ ճանապարհով լուծելուն կողմնակից կառույց, իր դիրքորոշումը կհայտնի մեր երկրի դեմ իրականացվող գործողությունների շուրջ: ՀՀ ԱԺ նախագահը նշել է, որ Հայաստանում իրականացվող ժողովրդավարական բարեփոխումներն անշրջելի են, եւ ժողովրդավարությունն է մեր երկրի առաջնային օրակարգը: Կողմերը քննարկել են նաեւ տարածաշրջանում տիրող իրավիճակը՝ առանձնացնելով մարտահարավերներն ու դրանց անմիջական ազդեցությունը Հայաստանի վրա:
ԵԱՀԿ ԽՎ նախագահը նշել է, որ ամենօրյա ռեժիմով հետեւում են զարգացումներին՝ հետաքրքրվելով Հայաստանի տարածքային ամբողջականության դեմ ադրբեջանական սպառնալիքներով: Նա նշել է, որ առաջիկայում ԵԱՀԿ ԽՎ արտակարգ նիստ է պլանավորվում, որին նախատեսում են Հայաստանի, Վրաստանի եւ Ադրբեջանի պատվիրակությունների ղեկավարների մասնակցությունը. կքննարկվեն տարածաշրջանում խաղաղության հաստատման հեռանկարները:

Alen Simonyan met with the Chairman of the OSCE PA
The Speaker of the National Assembly of the Republic of Armenia expressed his belief that the new Chairman of the OSCE PA will encourage dialogue and cooperation between all member states. Alen Simonyan welcomed the decision to hold the autumn session of the OSCE PA in Yerevan, stressing that the Government of Armenia and the National Assembly are preparing responsibly for all partners in November host in Armenia. Reflecting on the details of the Azerbaijani attack against the Armenians of Nagorno-Karabakh and its consequences, Alen Simonyan presented the problems of forcibly displaced people and the complexity of the situation.
The parties discussed the aggression carried out regularly by Azerbaijan against Armenia's territorial integrity and sovereignty, considering it unacceptable official Baku's undisguised intentions. The RA NA Speaker noted that Armenia expects the OSCE PA to be a structure that supports democratic values and resolves conflicts peacefully, will express his position on the actions being taken against our country. The Speaker of the National Assembly of the Republic of Armenia noted that the democratic reforms implemented in Armenia are irreversible, and democracy is the primary agenda of our country. The parties also discussed the situation in the region, highlighting the drivers of war and their direct impact on Armenia.
The Chairman of the OSCE PA noted that they follow the developments daily, being interested in threats to Armenia's territorial integrity against Azerbaijan. He said that an emergency meeting of the OSCE PA is planned shortly, in which the heads of the Armenia, Georgia, and Azerbaijan delegations are expected to participate. Prospects for establishing peace in the region will be discussed.