Շվեդիան 15 միլիոն շվեդական կրոն (ավելի քան 1,3 մլն ԱՄՆ դոլար) է հատկացրել Կարմիր խաչի միջազգային կոմիտեին՝ հոգալու Լեռնային Ղարաբաղի բնակչության հումանիտար կարիքները։
««Շվեդիան Շվեդական միջազգային զարգացման համագործակցության գործակալության (SIDA) միջոցով Կարմիր խաչի միջազգային կոմիտեին է հատկացրել 15 մլն շվեդական կրոն՝ հոգալու Լեռնային Ղարաբաղի ժողովրդի հումանիտար կարիքները՝ այդ թվում և բժշկական տրանսպորտը, սննդամթերքն ու գումարային նվիրատվությունները»,- այս մասին իր «X»-ի էջում գրել է ՀՀ-ում Շվեդիայի դեսպան Պատրիկ Սվենսոնը։

Sweden provided 1.3 million dollars to the ICRC for the humanitarian needs of the NK population
Sweden has allocated 15 million Swedish kroner (more than 1.3 million US dollars) to the International Committee of the Red Cross to take care of the humanitarian needs of the people of Nagorno Karabakh.
"Sweden, through the Swedish International Development Cooperation Agency (SIDA), has allocated 15 million Swedish kronor to the International Committee of the Red Cross to take care of the humanitarian needs of the people of Nagorno-Karabakh, including medical transport, food, and monetary donations," said his "X" about this. Swedish Ambassador to Armenia Patrick Svensson wrote on the page.