Կայացել է Արմեն Գրիգորյանի և Հիքմեթ Հաջիևի հանդիպումը
Բրյուսելում կայացել է Հայաստանի անվտանգության խորհրդի քարտուղար Արմեն Գրիգորյանի և Ադրբեջանի նախագահի արտաքին քաղաքականության հարցերով խորհրդական Հիքմեթ Հաջիևի հանդիպումը, որին կարճ ժամանակով միացել էր նաև ԵԽ նախագահ Շառլ Միշելը։ Հանդիպմանը մասնակցել են Ֆրանսիայի և Գերմանիայի առաջնորդների խորհրդականները։
Հիքմեթ Հաջիևը ներկայացրել է տեղական բնակչությանը հումանիտար աջակցությամբ և անվտանգությամբ ապահովելու Ադրբեջանի ծրագրերը։
ԵՄ-ի կողմից ընդգծվել է թափանցիկության և ԼՂ հայերի վերաբերյալ Բաքվի քաղաքականությանը միջազգային մարդասիրական ու մարդու իրավունքների դերակատարների մասնակցության անհրաժեշտությունը։
Արմեն Գրիգորյանը և Հիքմեթ Հաջիևը քննարկել են կոնկրետ քայլերը, թե ինչպես առաջ մղել Հայաստան-Ադրբեջան խաղաղության գործընթացը, այդ թվում` սահմանազատման, անվտանգության, հաղորդակցությունների և հումանիտար հարցերը։
ԵՄ-ն համոզված է, որ հոկտեմբերի 5-ին Գրանադայում հնարավոր հանդիպումը պետք է օգտագործվի Երևանի և Բաքվի կողմից հրապարակայնորեն վերահաստատելու միմյանց տարածքային ամբողջականությունը և ինքնիշխանությունը ճանաչելու հանձնառությունը` հիմնված Պրահայում և Բրյուսելում կայացած համաձայնությունների վրա։

Армен Григорян и Хикмет Гаджиев встретились
В Брюсселе прошла встреча секретаря Совета безопасности Армении Армена Григоряна и советника президента Азербайджана по внешней политике Хикмета Гаджиева, к которой ненадолго присоединился и президент Совета Европы Шарль Мишель. Во встрече приняли участие советники лидеров Франции и Германии.
Хикмет Гаджиев представил планы Азербайджана по обеспечению местного населения гуманитарной помощью и безопасности.
ЕС подчеркнул необходимость прозрачности и участия международных гуманитарных и правозащитных организаций в политике Баку в отношении армян Нагорного Карабаха.
Армен Григорян и Хикмет Гаджиев обсудили конкретные шаги по продвижению армяно-азербайджанского мирного процесса, включая демаркацию границы, безопасность, коммуникации и гуманитарные вопросы.
ЕС убежден, что возможная встреча в Гранаде 5 октября должна быть использована Ереваном и Баку для публичного подтверждения своей приверженности признанию территориальной целостности и суверенитета друг друга на основе договоренностей, достигнутых в Праге и Брюсселе.