ՀԱՊԿ մշտադիտարկման առաքելության տեղակայման հարցի առնչությամբ հայկական կողմի դիրքորոշումը չի փոխվել. ԱԳՆ խոսնակ
ՀՀ ԱԳՆ խոսնակ Անի Բադալյանը RadarArmenia-ի հարցին ի պատասխան նշել է. «Հայաստանի և Ադրբեջանի միջազգային սահմանին ՀԱՊԿ մշտադիտարկման առաքելության տեղակայման հարցի առնչությամբ հայկական կողմի դիրքորոշումը ներկայացվել և հնչեցվել է տարբեր ձևաչափերում և այս պահին այդ հարցում փոփոխություն չկա»:
Հիշեցնենք, որ օրերս Ռուսաստանի ԱԳՆ ԱՊՀ երկրների առաջին դեպարտամենտի տնօրեն Միքայել Աղասանդյանը հայտարարել էր, որ ՀԱՊԿ-ը պատրաստ է վերադառնալ Հայաստանի և Ադրբեջանի սահմանին դիտորդական առաքելություն տեղակայելու հարցի քննարկմանը և Երևանից դեռևս ակնկալում են դրական արձագանք։

The position of the Armenian side has remained the same regarding the deployment of the CSTO monitoring mission. The spokesperson of the Foreign Ministry
RA MFA spokesperson Ani Badalyan stated in response to RadarArmenia's question, "The position of the Armenian side regarding the deployment of the CSTO monitoring mission on the international border of Armenia and Azerbaijan has been presented and voiced in different formats and there is no change in this matter at the moment."
Let's remind that the other day, the director of the first department of the CIS countries of the Russian Foreign Ministry, Mikael Aghasandyan, announced that the CSTO is ready to return to the discussion of the issue of deploying an observation mission on the border of Armenia and Azerbaijan. They still expect a positive response from Yerevan.