Ղարաբաղի խորհրդարանը պետք է լուծարվի, իրեն նախագահ կոչող տարրը պետք է հանձնվի. Ալիև
Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևը հայտարարել է, որ Ադրբեջանը բոլոր հնարավորություններն ունի տարածաշրջանում (Ղարաբաղ) իրականացնելու ցանկացած գործողություն. «Ուստի խորհրդարանը պետք է լուծարվի, իրեն նախագահ կոչող տարրը պետք է հանձնվի, բոլոր նախարարները, պատգամավորները եւ մյուսները պետք է թողնեն իրենց պաշտոնները։ Միայն այս դեպքում կարող են զիջումներ լինել նրանց ու խոսել համաներման մասին»։
Իլհամ Ալիևը հայտարարել է նաև, որ Ղարաբաղի ներկայացուցիչները երկու անգամ հրաժարվել են Բաքվում երկխոսությունից, երրորդ առաջարկ չի լինելու։
«Իմ ներկայացուցիչը գնաց և նրանց հետ առաջին հանդիպումը անցկացրեց (2023թ. մարտի 1-ին), որից հետո նրանց հրավիրեցինք Բաքու՝ երկխոսության, նրանք հրաժարվեցին, դրանից հետո երկրորդ անգամ հրավիրեցինք Բաքու, նրանք էլ մերժեցին: Երրորդ հրավեր չի լինելու, կամ իրենք կգան գլուխները կախ, կամ իրադարձություններն այլ կերպ կզարգանան», ասել է Ալիևը և հավելել. «Մենք ինչ ասում ենք, անում ենք։ Այժմ եթե խոսում եմ համաներման մասին, թող այդ հնարավորությունը չկորցնեն։ Նրանք բազմաթիվ հնարավորություններ են բաց թողել, և ամեն անգամ ստիպված ենք եղել գլխներին տալ, որ ուշքի գան»։

The Karabakh parliament should be dissolved, the element calling itself president should surrender; Aliev
President of Azerbaijan Ilham Aliyev has stated that Azerbaijan has all the possibilities to carry out any action in the region (Karabakh), "Therefore, the parliament should be dissolved, the element calling itself president should surrender, and all ministers, deputies, and others should leave their positions. In this case, concessions can be made to them and talk about amnesty."
Ilham Aliyev also stated that the representatives of Karabakh refused the dialogue in Baku twice, and there will be no third proposal.
"My representative went and held the first meeting with them (March 1, 2023), after which we invited them to Baku for dialogue, but they refused; after that, we invited them to Baku for the second time, and they also refused. There won't be a third invitation; either they will come with their heads down, or events will develop differently."