1918 թվականը մեր երկրի վերածննդի խորհրդանիշն է ու ժառանգությունը․ Ալեն Սիմոնյան
Հանրապետության քաղաքացի լինելը, որքան էլ այդ ժամանակների համար անծանոթ իրողություն էր, այնուամենայնիվ, նոր դարաշրջանի սկիզբն էր, որն անշրջելի էր լինելու ժողովրդավարության եւ մեր օրերի Հանրապետությանը հասնելու համար:
Մեր ժողովրդի համար օրհասական պահին ստեղծված Հանրապետությունը ինքնակազմակերպման, ընտրությունների միջոցով կամարտահայտության եւ ազատատենչության կարեւոր մարմնավորումն էր:
Ամեն տարի այս օրը մենք հպարտությամբ ենք հիշում 1918 թվականի մայիսի 28-ին Սարդարապատի, Բաշ-Ապարանի, Ղարաքիլիսայի հերոսամարտերը, մեր հերոսներին, որոնց անհավանական սխրանքները փառավորում են մեր ինքնությունը, սնում մեր էությունը: Եվ ինչպես մեր գոյամարտի վերաբերյալ տարբեր աշխատություններում է գրված. «Ճակատամարտը շահված էր, Հայաստանը՝ փրկված»:
Առաջին Հանրապետությունը երկար կյանք չունեցավ, բայց անուրանալի դասեր թողեց հայոց պատմության էջերում, որոնք ուսումնասիրման, առերեսման եւ խորհելու մեծ հնարավորություն են տալիս սերունդներին:
1918 թվականը մեր երկրի վերածննդի խորհրդանիշն է ու ժառանգությունը, մեր պետականության հիմնաքարը, որի դրական եւ մնայուն արժեքները պահպանելու եւ ամրացնելու պատասխանատվություն ունենք:
Շնորհավոր տոնդ Հայաստանի Առաջին Հանրապետություն, հարգանք եւ խոնարհում պետականության ճանապարհին ընկած հերոսների եւ այն կերտող պետական գործիչների հիշատակին:

The year 1918 is the symbol and heritage of the rebirth of our country; Alain Simonyan
Being a citizen of the Republic, as much as it was an unknown reality for those times, was the beginning of a new era. It would be irreversible to achieve democracy and the Republic of our days.
The Republic created at a crucial moment for our people was an essential embodiment of self-organization, expression of will through elections, and desire for freedom.
Every year on this day, we proudly remember the heroic battles of Sardarapat, Bash-Aparan, and Gharakilisa on May 28, 1918, our heroes, whose incredible feats glorify our identity and nourish our essence. And as it is written in various works about our struggle for existence, "The battle was won; Armenia was saved."
The First Republic did not have a long life. Still, it left indelible lessons in the pages of Armenian history, which give generations an excellent opportunity to study, confront and ponder.
1918 is the symbol and heritage of our country's rebirth, the cornerstone of our statehood, whose positive and lasting values we must preserve and strengthen.
Happy holiday to the First Republic of Armenia; respect and bow to the memory of the heroes who fell on the road to statehood and the politicians who created it.