«Բաքուն «անցակետ՝ անցակետի դիմաց» խաղն է կիրառում, ինչը նոյեմբերյան համաձայնության էական խախտում է». Գանտահարյան
27 Մայիսի, 20:00
- Մոսկվայում ավարտվել է Փաշինյան-Ալիև-Պուտին հանդիպումը, որը 20 րոպե է տևել։ Պայմանավորվածություն է ձեռք բերվել բանակցությունները հաջորդ շաբաթ շարունակել փոխվարչապետերի մակարդակով։ Ի՞նչ տպավորություններ ունեք մոսկովյան հանդիպումից։
- Հանդիպումների երկարատև կամ կարճատև լինելը կարող է մեկնաբանությունների դուռ բացել։ Լրահոսն, օրինակ, կենտրոնացել է վաշինգտոնյան բանակցությունների երկարատևության վրա․ մինչ հիմա 20 րոպեի մասին է խոսվում։ Բայց երկու դեպքում էլ պարզ է, որ երաշխավորության, մոդերատորության մրցակցություն է գնում։ Չեմ ակնկալվում բեկումնային որևէ արդյունք․ զուգահեռ բանակցություններ են գնում։ Լուսարձակները կենտրոնացել են նոյեմբերի 9-ի համաձայնության 9-րդ կետի իրականացման վրա, իսկ այստեղ պարզ է, որ կան հակասական մոտեցումներ։
- Պուտինը հայտարարեց, որ Ադրբեջանը վստահեցնում է, որ անվերապահ ճանաչում է Հայաստանի լիակատար ինքնիշխանությունը, և որևէ այլ մեկնաբանություն՝ կապված տրանսպորտային կապերի ապաշրջափակման հետ, որևէ հիմք չունեն։ Սա ինչի՞ մասին է խոսում։
- Միանշանակ չի այս հայտարարությունը։ Եթե Ադրբեջանը ընդունում է Հայաստանի տարածքային ամբողջականությունը, այդ դեպքում ինչո՞ւ է բարձրացնում «միջանցքի» խնդիրը։ Կամ՝ զավթված տարածքներից հեռանալու մասին ակնարկ չկա։ Չեմ կարծում, որ խնդիրը «միջանցք-խաչմերուկ» տերմինաբանությանն է վերաբերում։ Խնդիրը տարածքային գերիշխանության և արտատարածքային հատված առաջադրելուն է վերաբերում և, իհարկե, զավթված տարածքներից հեռանալուն։
- ՌԴ նախագահի խոսքով՝ Ռուսաստանը երբեք չի փոխել իր դիրքորոշումը Լաչինի միջանցքի հարցում։ Նա նշել է, թե կողմերի հետ քննարկումներում հավատարիմ են եղել իրենց դիրքորոշմանը՝ եռակողմ հայտարարության ոգուն ու տառին համապատասխան։ Այդ դեպքում հարց է առաջանում՝ ինչու՞ չի բացվում Լաչինի միջանցքը։
- Մոսկվան կառչած է նոյեմբերյան և դրա ածանցյալ եռակողմ պայմանավորվածություններից։ Սա իրավապայմանագրային պատնեշ է Արևմուտքի թափանցմանը և զուգահեռ բանակցություններ վարելու առաջադրանքի իրականացմանը։ Մյուս կողմից, ճիշտ է Ձեր դիտարկումը, թե ինչու է Լաչինի միջանցքը մնում փակ։ Ավելի կոնկրետ՝ ադրբեջանական անցակետ է տեղադրված, ինչը չկար նոյեմբերյան համաձայնությունում։ Դա բացառապես ռուսական վերահսկողության տարածք է։ Կարծում եմ՝ սա ճնշամիջոց է՝ արագացնելու Նախիջևան-Ադրբեջան կապը կամ ապաշրջափակումը։ Իսկ այստեղ «անցակետ՝ անցակետի դիմաց» բանաձևն են փորձում առաջ քշել։ Սա արդեն եռակողմ համաձայնությունների լուրջ խախտում է։
- Նիկոլ Փաշինյանը հրապարակային հայտարարեց, որ Հայաստանի տարածքով միջանցք չի լինելու։ Այս հայտարարությունը ի՞նչ քաղաքական հետևանքներ կարող է ունենալ։
- Նոյեմբերյան համաձայնության մասին է խոսքը, որտեղ միջանցքի մասին խոսք չկա․ Ադրբեջանը, ճանաչելով Հայաստանի ամբողջականությունը, զորքերը պահելով հայաստանյան ինքնիշխան տարածքներում և միջանցք առաջադրելով, տորպեդահարում է կայացած և կայանալիք համաձայնությունները։ Ըստ էության, նոյեմբերյան համաձայնությունը չի հարգվում։ Դա կարող է դուռ բացել այլ ձևաչափերով և այլ երաշխավորությամբ համաձայնության նախագծերի առաջադրմանը։
- ԵԱՏՄ բարձրագույն նիստին Ալիևի ներկայությունը ինչպե՞ս կընկալի հավաքական Արևմուտքը։
- Դա կողմերի միջև չեզոքություն վարելու Մոսկվայի վարքագիծն է՝ ընդունելի երաշխավորի եւ միջնորդի կարգավիճակը պահպանելու համար։ Իսկ դա, իր հերթին, Արևմուտքի երաշխավորությունն ու ներգրավվածությունը արգելակելու միտում ունի։

"Baku is using the "checkpoint for checkpoint" game, which is a significant violation of the November agreement;" Gantaharyan
- The Pashinyan-Aliev-Putin meeting, which lasted 20 minutes, ended in Moscow. An agreement was reached to continue the negotiations next week at the level of deputy prime ministers. What are your impressions of the Moscow meeting?
- Long or short meetings can open the door to comments. The news, for example, focused on the length of the Washington negotiations. So far, they are taking about 20 minutes. But in both cases, there is apparent competition for guarantee and moderation. I do not expect any breakthrough results. Parallel negotiations are going on. The spotlights focused on the implementation of point 9 of the November 9 agreement, and here it is clear that there are conflicting approaches.
- Putin stated that Azerbaijan assures that it unconditionally recognizes the full sovereignty of Armenia, and any other comments related to the unblocking of transport links have no basis. What is this talking about?
- This statement needs to be clarified. If Azerbaijan accepts the territorial integrity of Armenia, then why does it raise the "corridor" issue? Or there is no hint of leaving the occupied territories. I don't think the problem relates to the terminology "corridor-intersection." The case concerns territorial supremacy and extra-territorial division and, of course, leaving the occupied territories.
- According to the Russian President, Russia has never changed its position regarding the Lachin Corridor. He noted that in discussions with the parties, they were faithful to their position by the spirit and letter of the tripartite declaration. In that case, the question arises: why is the Lachin corridor not opened?
- Moscow adheres to the November and its derivative tripartite agreements. This is a legal barrier to the penetration of the West and implementing the task of conducting parallel negotiations. On the other hand, your observation as to why the Lachin Corridor remains closed is correct. More specifically, an Azerbaijani checkpoint has been installed, which was not included in the November agreement. It is exclusively a territory of Russian control. This is a pressure measure to speed up the Nakhichevan-Azerbaijan connection or de-blockade. And here they are trying to advance the "checkpoint for checkpoint" formula. This is already a severe violation of tripartite agreements.
- Nikol Pashinyan publicly announced that there would be no corridor through the territory of Armenia. What political consequences can this statement have?
- We are discussing the November agreement, where the corridor needs to be mentioned. Azerbaijan, recognizing the integrity of Armenia, keeping the troops in the sovereign territories of Armenia, and proposing a gallery, is torpedoing the existing and future agreements. The November agreement needs to be respected. This may open the door to submitting consent projects in other formats and with additional guarantees.
- How will the collective West perceive Aliyev's presence at the EAEU supreme session?
- It is Moscow's behavior of maintaining neutrality between the parties to maintain the status of an acceptable guarantor and mediator. And this, in turn, tends to inhibit the guarantee and involvement of the West.