ՌԴ-ն պետք է հանդես գա իրավիճակի հստակ պարզաբանմամբ. Նիկոլ Փաշինյան (ՏԵՍԱՆՅՈՒԹ)
ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը, կառավարության նիստում անդրադառնալով Լաչինի միջանցքի շուրջ ստեղծված իրավիճակին, շեշտել է՝ այն 2020թ. նոյեմբերի 9-ի եռակողմ հայտարարության 6-րդ կետի կոպիտ խախտում է. «Այս կետով պարտավորություն են կրում եռակողմ հայտարարության կողմերից երկուսը՝ Ադրբեջանն ու Ռուսաստանը»։
Ըստ նրա՝ միջազգային հարթակներում Ադրբեջանի կողմից շրջանառվող դրույթը, թե Լաչինի միջանցքը բաց է երթևեկության համար, «սին է և իրականության հետ ոչ մի կապ չունի»։
Վարչապետը շեշտել է, որ Լաչինի միջանցքը փակվել է Ադրբեջանի կողմից, ինչը միջազգային պարտավորության կոպտագույն խախտում է. «Եթե նույնիսկ հիմնվենք Ադրբեջանի պրոպագանդիստական վարկածի վրա, թե Լաչինի միջանցքը փակել են էկոակտիվիստները, 2020թ. նոյեմբերի 9-ի եռակողմ հայտարարության 6-րդ կետով սահմանված՝ Լաչինի միջանցքով քաղաքացիների, տրանսպորտային միջոցների և բեռների անվտանգ երթևեկություն ապահովելն Ադրբեջանի ուղիղ պարտավորությունն է։
Այս պայմաններում իրավիճակի հստակ պարզաբանմամբ պետք է հանդես գա ԼՂ-ում ՌԴ խաղաղապահ զորախումբը և ՌԴ-ն, որն անվտանգային կոնկրետ պարտավորություններ է ստանձնել ԼՂ ժողովրդի առաջ։ Ո՞րն է իրադրության՝ ՌԴ գնահատականը, ո՞րն է Լաչինի միջանցքը վերականգնելու՝ նրա պլանը և ճանապարհային քարտեզը։ Սրանք հարցեր են, որոնց պատասխանները ՀՀ և ԼՂ հանրությունը սպասում է Ռուսաստանից, որը, հիշեցնեմ, ՄԱԿ ԱԽ մշտական անդամ է»։

The Russian Federation should provide a clear explanation of the situation; Nikol Pashinyan (VIDEO)
RA Prime Minister Nikol Pashinyan, referring to the situation around the Lachin Corridor at the government session, emphasized that it is a gross violation of point 6 of the tripartite statement of November 9, 2020. "Two parties to the tripartite declaration, Azerbaijan and Russia, are bound by this clause."
According to him, the statement circulated by Azerbaijan on international platforms that the Lachin Corridor is open for traffic is "vain and has nothing to do with reality."
The Prime Minister emphasized that the Lachin Corridor was closed by Azerbaijan, which is a gross violation of international obligations. "Even if we rely on Azerbaijan's propaganda version that the Lachin Corridor was closed by eco-activists, it is Azerbaijan's direct obligation to ensure the safe movement of citizens, vehicles, and cargo through the Lachin Corridor, defined by point 6 of the tripartite statement of November 9, 2020.
Under these circumstances, the Russian peacekeeping force in Nagorno-Karabakh and the Russian Federation, which has undertaken specific security obligations to the people of Nagorno-Karabakh, should come forward with a clear explanation of the situation. What is Russia's assessment of the problem, and what is its plan and road map for restoring the Lachin Corridor? These are questions that the Armenian and Nagorno-Karabakh community is waiting for answers to from Russia, which, let me remind you, is a permanent member of the UN Security Council.