Հայաստանն արտաքին հետախուզական ծառայություն կունենա. ԱԺ-ն ընդունել է օրենքը
Արտաքին հետախուզական ծառայության ստեղծմամբ նախատեսվում է Հայաստանում ձևավորել հետախուզական համայնք ու այդ համայնքում կարևոր դերակատրություն է ունենալու արտաքին հետախուզական ծառայությունը։
Քանի որ թե՛ Պաշտպանության նախարարությունում, թե՛ Ազգային անվտանգության ծառայությունում գոյություն ունեն համանման գործառույթներ իրականացնող ստորաբաժանումներ, որոնցում ծառայությունը հանդիսանում է զինվորական ծառայություն, առկա է քաղաքական որոշում՝ ստեղծել պետական ծառայության նոր տեսակ, որը չի հանդիսանա զինվորական ծառայություն: Դրանով հնարավորություն կստեղծվի նորաստեղծ մարմինը համալրել նաև այլ գերատեսչություններում աշխատող հանրային ծառայողներով, ովքեր իրենց փորձով, գիտելիքներով ու արհեստավարժությամբ կնպաստեն Արտաքին հետախուզության ծառայության կայացմանը։
Արտաքին հետախուզության ծառայության ստեղծման ընդունումից երեք տարի անց արտաքին հետախուզական գործունեություն իրականացնող մյուս մարմիններն ու ստորաբաժանումները կդադարեն այդպիսի գործունեություն իրականացնել:
Արտաքին հետախուզական ծառայության պետը կդառնա ՀՀ անվտանգության խորհրդի անդամ։
Արտաքին հետախուզության ծառայությունում չեն կարող ծառայության անցնել դիտավորյալ հանցագործություն կատարած քաղաքացիները։

В Армении появится служба внешней разведки. Национальное собрание приняло закон
С созданием Службы внешней разведки в Армении планируется сформировать разведывательное сообщество, и Служба внешней разведки будет играть важную роль в этом сообществе.
Поскольку и в Министерстве обороны, и в Службе национальной безопасности есть подразделения, выполняющие аналогичные функции, в которых служба является военной службой, принимается политическое решение о создании нового вида гражданской службы, которая не будет связана  с военной службой. Это создаст возможность пополнения вновь созданного органа государственными служащими, работающими в других ведомствах, которые своим опытом, знаниями и профессионализмом будут способствовать становлению Службы внешней разведки.
Через три года после принятия решения о создании службы внешней разведки иные органы и подразделения, осуществляющие внешнеразведывательную деятельность, прекратят такую ​​деятельность.