Թրամփը Ռուսաստանի համար վերջնաժամկետ սահմանելով սեղմում է ինքն իրեն
Responsible Statecraft կայքում հրապարակվել է Մերիմաունթ համալսարանի պատմության դասախոս, դոկտոր Մարկ Էպիսկոպոսի հոդվածը, որը վերաբերում է ռուս-ամերիկյան հարաբերություններին։ Radar Armenia-ն ներկայացնում է հոդվածի բովանդակությունը.
«Թրամփը Ռուսաստանի համար վերջնաժամկետ սահմանելով՝ սեղմում է ինքն իրեն»
Նրա սկզբնական բանակցային մոտեցումը ճիշտ էր․ նա չպետք է թույլ տար, որ հիասթափությունը կամ արագ «հաղթանակի» ձգտումը խաթարեն իր դատողությունը։
Ռուսաստան-Ուկրաինա պատերազմում ընտրության ժամանակն է։
Նախագահ Դոնալդ Թրամփի որոշումը՝ զգալիորեն կրճատելու Ռուսաստանի համար Ուկրաինայի հետ անվերապահ զինադադարի համաձայնության 50-օրյա վերջնաժամկետը, արտացոլում է նրա աճող հիասթափությունը խաղաղ գործընթացի բարդություններից։
Երկուշաբթի օրը նախագահը խոստովանել է, որ այս քայլը հազիվ թե փոխի Ռուսաստանի դիրքորոշումը․ «Եթե գիտեք, թե ինչ պատասխան եք ստանալու, ինչո՞ւ սպասել», – ասել է նա։
Մինչ Սպիտակ տունը խորհում է հետագա քայլերի մասին, արժե դիտարկել Թրամփի առջև ծառացած աշխարհաքաղաքական իրավիճակը։ Ընդամենը ութ ամիս առաջ կենսունակ դիվանագիտական կարգավորման մասին խոսակցությունները նախկին վարչակազմի կողմից համարվում էին միամիտ և կարճատես զիջում բռնապետությանը։
Թրամփի վարչակազմը արժանի է գնահատանքի՝ Ռուսաստանի հետ երկխոսության եռամյա արգելքը վերացնելու համար, ինչը արևմտյան առաջնորդների լուրջ սխալ էր և խորացրեց Ուկրաինայի առջև ծառացած դիվանագիտական փակուղին։
Ռուսաստանի և ԱՄՆ-ի միջև բարձր մակարդակի ուղիղ կապերը վերականգնվեցին գրեթե անմիջապես Թրամփի պաշտոնը ստանձնելուց հետո։ Թրամփի և Ռուսաստանի նախագահ Վլադիմիր Պուտինի միջև ամիսներ տևած երկխոսությունը, ինչպես նաև հատուկ բանագնաց Սթիվ Ուիթքոֆի անդադար դիվանագիտական ջանքերը, նվազեցրին ԱՄՆ-Ռուսաստան լարվածությունը և ձևավորեցին Ռուսաստանի հետ խաղաղ կարգավորման ավելի հստակ, թեև ոչ առատաձեռն պատկեր։
Ամենակարևորը՝ նախագահ Թրամփը վճռականորեն հերքեց նախկին վարչակազմի «քանի դեռ պետք է» կարգախոսի ռազմավարական սնանկությունն ու քաղաքական անիմաստությունը, որը բնորոշում էր արևմտյան մոտեցումը Ուկրաինայի հանդեպ։ Այժմ Սպիտակ տան ղեկավարությամբ լայնորեն ընդունվում է, որ պատերազմը պետք է ավարտվի էական դիվանագիտությամբ։
Սակայն վարչակազմը բախվում է երկընտրանքի, որը, եթե չլուծվի, կարող է խաթարել հունվարից ի վեր ձեռք բերված դիվանագիտական առաջընթացը։ Սա ոչ միայն Ռուսաստանի և Ուկրաինայի միջև երկկողմ հակամարտություն է, այլև Ռուսաստանի և Արևմուտքի առճակատում, որն ընթանում է Ուկրաինայի տարածքում։ Կայուն կարգավորման համար անհրաժեշտ է հաշվի առնել այս երկու ուղղությունները։
Առաջինին առաջնահերթություն տալը և երկրորդը անտեսելը՝ պատերազմը դիտարկելով որպես նեղ հակամարտության լուծման կամ սահմանագծման խնդիր, ձախողման բանաձև է։
Թրամփն իրավացիորեն կարծում է, որ այս ճգնաժամը խորացվել և սխալ է կառավարվել այնպիսի գործիչների կողմից, որոնց հետ նա կապ չունի, այդ թվում՝ նրանց, ովքեր առաջ են տարել կեղծ «Russiagate» պատմությունները, որոնք խաթարել են նրա առաջին պաշտոնավարումը և բացասական հետք թողել ԱՄՆ-ի ազգային անվտանգության դիսկուրսում։
Այդ նույն գործիչներից շատերն այժմ հորդորում են Թրամփին հրաժարվել իր խոստման վրա հիմնված ճիշտ դատողությունից՝ Ամերիկան անվերջ ռազմական ներգրավվածություններից զերծ պահելու մասին, և ընդունել Բայդենի ժամանակաշրջանի ձախողված քաղաքականության մեղմորեն վերափաթեթավորված տարբերակը, որը նա արդարացիորեն դատապարտել էր։
Այս ճգնաժամը Թրամփի վրա պարտադրվել է իրենից անկախ ուժերի կողմից, սակայն նրա պարտականությունն է այն լուծել։ Սպիտակ տան առաջիկա որոշումները կարևոր հետևանքներ կունենան ոչ միայն Ուկրաինայի խաղաղ գործընթացի, այլև վարչակազմի՝ իր ավելի լայն արտաքին քաղաքական տեսլականն իրականացնելու կարողության համար։ ԱՄՆ ռեսուրսների կայուն վերաբաշխումը Եվրոպայից դեպի Հնդկա-Խաղաղօվկիանոսյան տարածաշրջան անհնար կլինի, քանի դեռ պատերազմը շարունակվում է կամ ավարտվում է Եվրոպայի անկայունությամբ՝ Ռուսաստանի հետ ուղղակի առճակատման եզրին։
Այստեղից «հեռանալը» հնարավոր չէ, բացառությամբ մարտավարական առումով՝ օգտագործելով ԱՄՆ-ի օգնությունը կենսունակ խաղաղ համաձայնագրի ճանապարհը հարթելու համար։ Տեխնիկապես անհնար է և բացարձակապես անցանկալի վերադառնալ Բայդենի ժամանակաշրջանի փակուղային քաղաքականությանը, երբ Ուկրաինային օգնություն էր տրամադրվում փաթեթ առ փաթեթ՝ առանց վերջնական նպատակի։ ԱՄՆ-ի անվտանգության օգնությունն ու պատժամիջոցները կարող են Ռուսաստանի համար ծախսեր առաջացնել՝ երկարաձգելով հակամարտությունը, սակայն այդ գործիքները երբեք բավարար չեն եղել Ուկրաինային հաղթանակի հասցնելու համար մաշող, սպառող պատերազմում՝ շատ ավելի մեծ հակառակորդի դեմ։
Դիվանագիտական մեկնարկային կետ պետք է լինի այն իրողության ճանաչումը, որ Ռուսաստանը երբեք չի համաձայնի 30-օրյա անվերապահ զինադադարի։ Այդ նպատակով վերջնաժամկետներ սահմանելը, անկախ դրանց տևողությունից, չի վերացնում Ռուսաստանի հիմնական առավելությունը՝ ռազմական գերակայությունն ու էսկալացիայի վերահսկողությունը Ուկրաինայի նկատմամբ, առանց Կիևի և Արևմուտքի էական զիջումների։ ԱՄՆ-ն քիչ բան կարող է առաջարկել Ռուսաստան-Ուկրաինա ռազմական դինամիկայի փոփոխության առումով, ինչը Ռուսաստանը չի կարող վերցնել ուժով, եթե պատերազմը շարունակվի մինչև 2026 թվականը։
Միակ ելքը կայուն և ստեղծագործ դիվանագիտությունն է, որը հաշվի է առնում ԱՄՆ-Ռուսաստան հարաբերությունների մարտահրավերների և հնարավորությունների ամբողջ շրջանակը։ Խաղադրույքները գերազանցում են Ուկրաինայի սահմանները․ նախագահ Թրամփն ունի հնարավորություն ոչ միայն վերջ դնելու այս պատերազմի արյունահեղությունն ու ողբերգությունը, այլև դա անել՝ առաջ մղելով Ամերիկայի ռազմավարական շահերը՝ Ռիչարդ Նիքսոնի՝ Չինաստանի հետ հարաբերությունների բացման ժամանակներից ի վեր չտեսնված ձևով։ Սակայն այս հնարավորությունն օգտագործելու համար Սպիտակ տունը պետք է Ուկրաինայի պատերազմը դիտարկի որպես բարդ, բազմաշերտ խնդիր։
Ուկրաինայի հետպատերազմյան կողմնորոշման հարցը պետք է լինի զինադադարի և կայուն խաղաղության ճանապարհային քարտեզի առանցքում։ Բանակցությունների մեկնարկային կետը պետք է լինեն երաշխիքները, որ Ուկրաինան չի միանա ՆԱՏՕ-ին, և Ուկրաինայի տարածքում ՆԱՏՕ-ի զորքեր չեն տեղակայվի՝ ի պատասխան Մոսկվայի կողմից վերահաստատելու, որ այն առարկություն չունի Ուկրաինայի՝ Եվրամիության անդամակցության ձգտման դեմ։
Թրամփի վարչակազմը պետք է ուրվագծի կոնկրետ քայլեր՝ ԱՄՆ-Ռուսաստան առևտրային կապերը վերականգնելու և Ռուսաստանը արևմտյան ֆինանսական հաստատություններին վերաինտեգրելու համար՝ որպես փաթեթային գործարքի մաս, որը հիմնված կլինի Ռուսաստանի՝ իր տարածքային պահանջները մեղմելու պատրաստակամության վրա։ Սպիտակ տունը նաև պետք է հստակեցնի, որ Ուկրաինայում բանակցային կարգավորումը կստեղծի բարի կամքի և վստահություն ձևավորող մեխանիզմներ, որոնք անհրաժեշտ են սպառազինությունների վերահսկման և Արևելյան Եվրոպայում ՆԱՏՕ-ի զորքերի տեղակայման շուրջ կառուցողական երկխոսության համար՝ Կրեմլի հիմնական մտահոգությունները հաշվի առնելու նպատակով։
Պետք է մշակվեն ստեղծագործ լուծումներ՝ Ուկրաինայի հետպատերազմյան անվտանգության կարիքները բավարարելու համար՝ այնպես, որ դա չհանգեցնի ապագա էսկալացիոն պարույրների Ռուսաստանի և նրա հարևանների միջև։ Իմ առաջարկած արտաքին պահեստների համակարգը նպատակ ունի հենց դա ապահովել։
Կարճ ասած, Ուկրաինայի շուրջ բանակցային հաջող դիրքորոշման բանալին բանակցությունները անմիջական հակամարտության լուծումից տեղափոխելն է դեպի հիմնարար ռազմավարական հարցեր, որոնցում շահագրգռված են և՛ Մոսկվան, և՛ Վաշինգտոնը։ Դա կարող է իրականացվել միայն ընդունելով և հետևողականորեն գործելով այն իրողության հիման վրա, որ Ամերիկայի ազդեցության հիմնական աղբյուրները գտնվում են մարտի դաշտից դուրս։ Ոչ ոք չի ասել, որ դա հեշտ կլինի, սակայն անգործության գինը՝ ինչպես Ուկրաինայի, այնպես էլ ԱՄՆ-ի գլոբալ շահերի համար, շատ ավելի բարձր է։
Խաղաղությունը ուժի միջոցով միշտ նշանակել է ավելին, քան պարզապես ռազմական պատրաստվածությունը, թեև այն նույնպես կարևոր է։ Ուժի իսկական չափանիշը ձեր տրամադրության տակ գտնվող բոլոր գործիքների օգտագործման կարողությունն է՝ հստակ ազգային շահերին հասնելու համար։ Ուկրաինայի ճգնաժամից ավելի հաշվետու պրագմատիզմ պահանջող այլ վայր չկա։ Նախագահ Թրամփի՝ գործարք կնքողի բնազդները նրան հասցրել են այսքան հեռու․ այժմ ժամանակն է ավարտին հասցնել»։

Trump is putting pressure on himself by setting a deadline for Russia
Responsible Statecraft has published an article by Dr. Mark Episkopos, a history professor at Marymount University, on Russian-American relations. Radar Armenia presents the content of the article.
“Trump is putting himself under pressure by setting a deadline for Russia.”
His initial negotiating approach was correct; he should not have allowed frustration or the desire for a quick “victory” to cloud his judgment.
It is time to choose the Russia-Ukraine war.
President Donald Trump’s decision to significantly shorten the 50-day deadline for Russia to agree to an unconditional ceasefire with Ukraine reflects his growing frustration with the complexities of the peace process.
On Monday, the president acknowledged that the move is unlikely to change Russia’s position. “If you know what you’re going to get, why wait?” he said.
As the White House ponders its next steps, it is worth considering the geopolitical situation facing Trump. Just eight months ago, talk of a viable diplomatic settlement was seen by the previous administration as a naive and short-sighted concession to tyranny.
The Trump administration deserves credit for lifting a three-year ban on dialogue with Russia, a grave mistake by Western leaders that deepened the diplomatic impasse facing Ukraine.
High-level direct contacts between Russia and the United States were restored almost immediately after Trump took office. Months of dialogue between Trump and Russian President Vladimir Putin, as well as the relentless diplomatic efforts of special envoy Steve Witkoff, have reduced U.S.-Russian tensions and painted a clearer, if not more generous, picture of a peaceful settlement with Russia.
Most importantly, President Trump has resolutely rejected the strategic bankruptcy and political futility of the previous administration’s “for as long as it takes” rhetoric that characterized the Western approach to Ukraine. It is now widely accepted within the White House that the war must be ended with substantive diplomacy.
But the administration faces a dilemma that, if not resolved, could undermine the diplomatic progress made since January. This is not just a bilateral conflict between Russia and Ukraine, but also a confrontation between Russia and the West, which is taking place on Ukrainian soil. A lasting settlement will require addressing both of these issues.
Prioritizing the former and ignoring the latter, treating the war as a narrow conflict resolution or border demarcation issue, is a formula for failure.
Trump rightly believes that this crisis has been exacerbated and mismanaged by figures he has no connection to, including those who fueled the false “Russiagate” narratives that marred his first term and tarnished the U.S. national security discourse.
Many of those exact figures are now urging Trump to abandon the sound judgment based on his promise to keep America out of endless military engagements and embrace a gently repackaged version of the failed Biden-era policies that he rightly condemned.
This crisis was forced upon Trump by forces beyond his control, but it is his responsibility to resolve it. The White House’s upcoming decisions will have significant implications not only for the Ukraine peace process but also for the administration’s ability to implement its broader foreign policy vision. A sustainable reallocation of U.S. resources from Europe to the Indo-Pacific will be impossible as long as the war continues or ends with Europe destabilized on the brink of confrontation with Russia.
There is no “walking away” from here, except tactically, using U.S. assistance to pave the way for a viable peace agreement. It is technically impossible and highly undesirable to return to the stalemate policy of the Biden era, when aid to Ukraine was provided in a piecemeal fashion without an end in sight. U.S. security assistance and sanctions may prolong the conflict. Still, these tools have never been sufficient to propel Ukraine to victory in a drawn-out, all-consuming war against a much larger adversary.
The diplomatic starting point should be to recognize that Russia will never agree to a 30-day unconditional ceasefire. Setting deadlines for this purpose, regardless of their length, does not eliminate Russia’s main advantage: military superiority and escalation control over Ukraine, without significant concessions from Kiev and the West. The United States has little to offer in terms of changing the Russia-Ukraine military dynamic, which Russia cannot take by force if the war continues into 2026.
The only way out is sustainable and creative diplomacy that takes into account the full range of challenges and opportunities in US-Russia relations The stakes go beyond Ukraine: President Trump has an opportunity not only to end the bloodshed and tragedy of this war, but to do so while advancing America’s strategic interests in a way not seen since Richard Nixon’s opening of relations with China. But to seize this opportunity, the White House must view the war in Ukraine as a complex, multifaceted issue.
The question of Ukraine’s postwar orientation must be at the heart of a roadmap for a ceasefire and lasting peace. The starting point for negotiations should be guarantees that Ukraine will not join NATO and that NATO troops will not be stationed on Ukrainian territory, in return for Moscow’s reassertion that it has no objections to Ukraine’s bid to join the European Union.
The Trump administration should outline concrete steps to restore U.S.-Russia trade ties and reintegrate Russia into Western financial institutions as part of a package deal based on Russia’s willingness to soften its territorial claims. The White House should also make clear that a negotiated settlement in Ukraine will create the goodwill and confidence-building mechanisms necessary for a constructive dialogue on arms control and NATO troop deployments in Eastern Europe, addressing the Kremlin’s core concerns.
Creative solutions must be developed to meet Ukraine’s postwar security needs in a way that does not lead to future spirals of escalation between Russia and its neighbors. The system of external reserves I have proposed aims to ensure just that.
In short, the key to a successful negotiating position on Ukraine is to shift the focus from the immediate conflict resolution to the fundamental strategic issues in which both Moscow and Washington have an interest. This can only be done by acknowledging and acting consistently on the reality that America’s primary sources of influence lie beyond the battlefield. No one said it would be easy, but the cost of inaction, both for Ukraine and for U.S. global interests, is much higher.
Peace through strength has always meant more than just military preparedness, although that is important too. The accurate measure of strength is the ability to use all the tools at your disposal to achieve a clear national interest. No place demands more accountable pragmatism than the Ukraine crisis. President Trump’s deal-making instincts have taken him this far; now it’s time to finish.”