Ապրիլյան քառօրյա պատերազմի դասերը, որ այդպես էլ չքաղեցին
Այսօր լրանում է ապրիլյան քառօրյա պատերազմի 9-րդ տարելիցը։ 2016թ. ապրիլի 2-ի լուսաբացին մոտ՝ ժամը 3:00-ին, ադրբեջանական զինուժը ծավալուն հարձակողական գործողություններ նախաձեռնեց ԼՂ շփման գծի ամբողջ երկայնքով։ Գրոհներն առավել սաստիկ էին Թալիշի, Մարտակերտի, Մարտունու և Աղդամի ուղղություններով։ Հայկական զինված ուժերը կորցրին 110 զինծառայող, 120-ը վիրավորվեց։
Հատկանշական է, որ Ապրիլյան քառօրյա բախումները 1994-ի զինադադարից հետո տեղի ունեցած առաջին խոշորամասշտաբ ռազմական գործողություններն էին։ Ըստ այդմ, կատարվածը ոչ թե սոսկ ռազմական բախումներ էին, այլ ունեին քաղաքական խոր ենթատեքստ, նախազգուշացնող բնույթ։
Ադրբեջանի ռազմական գործողություններն, առանց չափազանցության, հիմնահատակ խարխլեցին պատերազմի անհնարինության և ստատուս-քվոյի անսասանության պատրանքը, որը շրջանառվում էր 1998թ. պալատական հեղաշրջումից ի վեր։
Այլևս ակնհայտ էր, որ ստատուս-քվոյի երկարատև պահպանումն անիրագործելի է, և այս հարցում կա միջազգային կոնսենսուս։ Միջազգային հանրությունը, հատկապես՝ ՌԴ-ն, որի միջամտությամբ դադարեցվեցին քառօրյա մարտական գործողությունները, այլևս չէին ցանկանում հանդուրժել հակամարտության չկարգավորված վիճակը։ Մանավանդ, որ հատկապես ՌԴ-ն լուրջ և տևական ծրագրեր ուներ դեպի Մերձավոր Արևելք և պետք է իր «թիկունքն ամրացներ»։
Միայն թե, կատարվածից հետևություններ անելու և կոնկրետ քայլերի դիմելու փոխարեն, տեղի ունեցավ հակառակը. Հայաստանի իշխանությունը՝ Սերժ Սարգսյանի գլխավորությամբ, ներքաղաքական դաշտում նոր եռանդով շարունակեց ստատուս-քվոն պահպանելու քաղաքականությունը՝ այս անգամ շրջանառության մեջ դնելով «Ազգ-բանակ» հայեցակարգը (այն ամրագրելով նաև կառավարության ծրագրում), և ԼՂ հակամարտության կարգավորման հարցում զիջումների բացառման ազդակ տվեց։ Ընդ որում, այս ողջ ընթացքում նախկինի պես ներքին լսարանին հրամցվում էր «անվտանգության գոտին» չզիջելու ուղերձը, մինչդեռ միջազգային հարթակներում անկաշկանդ քննարկվում էր 7 շրջաններն Ադրբեջանին վերադարձման հեռանկարը՝ այդպիսով շարունակելով ներքին և արտաքին հռետորաբանության երկակիության արատավոր գործելակերպը։
Հատկանշական է, որ 2016թ. ապրիլյան բախումներից հետո բանակցային գործընթացում ակնհայտ դարձավ ռուսական միջնորդական ջանքերի աննախադեպ ակտիվացումը։ Հայաստանի և Ադրբեջանի նախագահների երկրորդ հանդիպումը կազմակերպվեց անձամբ ՌԴ նախագահ Վլադիմիր Պուտինի նախաձեռնությամբ՝ հակամարտության կարգավորման օրակարգը Վիեննայից տեղափոխելով Սանկտ Պետերբուրգ։
Եթե 2016թ. մայիսի 20-ին Վիեննայում կայացած հանդիպման առանցքում հետաքննական մեխանիզմների ներդրումն էր՝ նպատակ ունենալով կանխել հետագա սրացումները, ապա մեկ ամիս անց՝ հունիսի 20-ին, Սանկտ Պետերբուրգում քննարկումների շրջանակն էապես ընդլայնվեց։ Եռակողմ հանդիպման արդյունքում հրապարակված հայտարարության մեջ նշվեց. «Պետությունների առաջնորդները հաստատեցին մի շարք հարցերի շուրջ փոխըմբռնման ձեռքբերման փաստը, որոնց իրագործումը հնարավորություն կստեղծի նպաստավոր պայմաններ ձևավորելու ԼՂ հիմնախնդրի կարգավորման գործում առաջխաղացման համար»։
Այս ձևակերպմամբ կողմերն, ըստ էության, քողարկված հուշում էին, որ ԼՂ հակամարտության կարգավորման ուղղությամբ գործընթացն արագընթաց բնույթ է կրում՝ շոշափելի արդյունքների հասնելու հեռանկարով։ Իսկ 2016թ. հուլիսի 12-ին Բաքու այցի ընթացքում ՌԴ արտգործնախարար Սերգեյ Լավրովն ուղիղ տեքստով հայտարարեց՝ ղարաբաղյան հակամարտության կարգավորման հարցում «կողմերն առավել, քան երբևէ, մոտեցել են հաջողության հեռանկարին... Ռուսաստանը և Ադրբեջանը քննարկում են կոնկրետ քայլեր, որոնք կարող են և պետք է հանգեցնեն ղարաբաղյան հիմնախնդրի կարգավորմանը»։
Փաստորեն, ապրիլյան պատերազմից հետո «վերակենդանացած» բանակցային գործընթացը Ռուսաստանը վերցրեց իր անմիջական վերահսկողության տակ՝ հետաքննության մեխանիզմների ներմուծման հարցադրմանը փոխարինելով ԼՂ հակամարտության կարգավորման՝ վերոհիշյալ «կոնկրետ քայլերով»։
Միայն թե, մինչ Ադրբեջանն ու Ռուսաստանը քննարկում էին «կոնկրետ քայլեր, որոնք կարող էին հանգեցնել ԼՂ հիմնախնդրի կարգավորմանը», Հայաստանը նկատելի պասիվություն էր դրսևորում այս օրակարգի շրջանակում։
Այս համատեքստում ՀՀ առաջին նախագահ Լևոն Տեր-Պետրոսյանը, որը, չնայած քաղաքական հակադրությանը, ապրիլյան դեպքերից հետո հանդիպում ունեցավ նախագահ Սերժ Սարգսյանի հետ, 2016թ. դեկտեմբերին ՀԱԿ համագումարում հայտարարեց. «Կարծես թե, հատկապես ապրիլյան պատերազմի հետևանքով առաջ եկած ցնցումը պետք է սթափեցնող ազդեցություն թողներ Հայաստանի իշխանությունների վրա՝ ստիպելով նրանց արմատապես վերաիմաստավորել ղարաբաղյան հարցում որդեգրած ապակառուցողական, կործանարար քաղաքականությունը, և մշակել այս մարտահրավերներին դիմակայելու իսպառ նոր ռազմավարություն։ Սակայն, դատելով իշխող վարչախմբի արձագանքից, այս հարցում ևս մեզ սպասում է հուսախաբություն, քանզի, ակնկալվող իրատեսական քայլերի փոխարեն, նա շրջանառության մեջ է դրել մի նոր անհեթեթ գաղափարաբանություն, որը կրկին մեզ մղում է փակուղի՝ իր հետ բերելով բոլոր բացասական հետևանքները։ Խոսքը վերաբերում է «ազգ-բանակ» կերտելու մտահղացմանը, որը, ցավոք, տեղ է գտել նույնիսկ նորաստեղծ կառավարության ծրագրում»։
Նա նաև վերահաստատեց հակամարտության անհապաղ կարգավորման անհրաժեշտությունը. «Այսօր մենք դարձյալ կանգնած ենք ղարաբաղյան հիմնահարցի կարգավորման հերթական պատեհ առիթը բաց չթողնելու հրամայականի առջև, ինչի ապացույցն են, մասնավորապես, վերջերս այդ ուղղությամբ Ռուսաստանի գործադրած լրջագույն ջանքերը։ Ես մի առիթով նշել եմ, որ ղարաբաղյան հիմնախնդրի լուծման բանալին գտնվում է Ռուսաստանի ձեռքում, և այժմ նրա այդ ջանքերը գալիս են հաստատելու այդ դրույթի հավաստիությունը։ Ընդ որում, Արևմուտքը ևս, որի գերակայությունների շարքում, ինչպես նշվեց, ղարաբաղյան հակամարտության կարգավորումը չի գրավում առաջնային տեղ, անկասկած, ոչ միայն գիտակցում, այլև արժևորում է Ռուսաստանի բացառիկ դերակատարությունն այս հարցում»։
Դասեր, բնականաբար, չքաղեցին։ Իսկ հետո եղավ այն, ինչ եղավ․ 44-օրյա պատերազմ, ապա ԼՂ վերջնական հայաթափում։

What were the lessons of the April Four-Day War that were never learned?
Today marks the 9th anniversary of the April Four-Day War. At around 3:00 a.m. on April 2, 2016, the Azerbaijani armed forces launched large-scale offensive operations along the entire Nagorno-Karabakh contact line. The attacks were most severe in the Talish, Martakert, Martuni, and Aghdam directions. The Armenian armed forces lost 110 service members, and 120 were wounded.
Notably, the April Four-Day Clashes were the first large-scale military operations to take place after the 1994 ceasefire. Accordingly, what happened was not just military clashes but had a profound political subtext, a warning nature.
Azerbaijan's military actions, without exaggeration, fundamentally undermined the illusion of the impossibility of war and the immutability of the status quo, which had been circulating since the 1998 palace coup.
It was already apparent that maintaining the status quo for a long time was impractical, and there was an international consensus on this issue. The international community, especially the Russian Federation, whose intervention stopped the four-day hostilities, no longer wanted to tolerate the unresolved state of the conflict, especially since the Russian Federation, in particular, had profound and long-term plans for the Middle East and needed to "strengthen its rear."
However, instead of concluding what had happened and taking concrete steps, the opposite happened. The Armenian government, led by Serzh Sargsyan, continued its policy of maintaining the status quo in the domestic political arena with renewed vigor, this time putting into circulation the concept of the "Nation-Army" (also enshrining it in the government program) and gave a signal of excluding concessions in the issue of the settlement of the Nagorno-Karabakh conflict. Moreover, throughout this period, the message of not giving up the "security zone" was presented to the domestic audience as before. At the same time, the prospect of returning the seven regions to Azerbaijan was freely discussed on international platforms, thus continuing the vicious practice of duality of domestic and foreign rhetoric.
It is noteworthy that after the April 2016 clashes, an unprecedented activation of Russian mediation efforts became evident in the negotiation process. Russian President Vladimir Putin personally organized the second meeting of the presidents of Armenia and Azerbaijan, moving the agenda of the conflict settlement from Vienna to St. Petersburg.
If the focus of the meeting in Vienna on May 20, 2016, was the introduction of investigative mechanisms to prevent further escalation, then a month later, on June 20, the scope of discussions in St. Petersburg was significantly expanded. The statement issued as a result of the trilateral meeting noted, "The leaders of the states confirmed the fact of reaching mutual understanding on several issues, the implementation of which will create an opportunity to form favorable conditions for progress in the settlement of the Nagorno-Karabakh conflict."
With this formulation, the parties were hinting in a veiled manner that the process towards settling the Nagorno-Karabakh conflict is rapid, with the prospect of achieving tangible results. On July 12, 2016, during his visit to Baku, Russian Foreign Minister Sergey Lavrov stated directly that "the sides are closer than ever to the prospect of success in the Karabakh conflict resolution issue... Russia and Azerbaijan are discussing concrete steps that can and should lead to resolving the Karabakh issue."
Russia took the negotiation process "revived" after the April War under its direct control, replacing the issue of introducing investigative mechanisms with those above "concrete steps" for resolving the Nagorno-Karabakh conflict.
However, while Azerbaijan and Russia were discussing "concrete steps that could lead to the resolution of the Nagorno-Karabakh issue," Armenia was noticeably passive within the framework of this agenda.
In this context, the first President of the Republic of Armenia, Levon Ter-Petrosyan, who, despite the political opposition, met with President Serzh Sargsyan after the April events, stated at the ANC congress in December 2016, "It seems that the shock caused by the April war in particular should have had a sobering effect on the Armenian authorities, forcing them to radically rethink the destructive, destructive policy adopted in the Karabakh issue and develop a completely new strategy to confront these challenges. However, judging by the reaction of the ruling regime, disappointment awaits us in this issue as well because instead of the expected realistic steps, it has put into circulation a new absurd ideology, which again leads us to a dead end, bringing all the negative consequences. We are talking about the idea of ​​creating a "nation-army," which, unfortunately, was included even in the program of the newly formed government."
He also reaffirmed the need for an immediate resolution of the conflict: "Today, we are once again faced with the imperative not to miss another opportunity to resolve the Karabakh conflict, as evidenced, in particular, by the serious efforts made by Russia in this direction recently. have noted on this occasion that the key to the solution of the Karabakh problem lies in the hands of Russia, and now its efforts are coming to confirm the veracity of this statement. Moreover, the West, among whose priorities, as mentioned, the settlement of the Karabakh conflict does not occupy a primary place, undoubtedly not only recognizes but also values ​​​​Russia's exceptional role in this issue.