Մարտի 12-ին Միացյալ Արաբական Էմիրությունների նախագահի խորհրդականը Թեհրանում Իրանի արտգործնախարարին է փոխանցել Իրանի բարձրագույն առաջնորդ Այաթոլլա Ալի Խամենեիին հասցեագրված ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփի նամակը։
Ավելի վաղը՝ մարտի 7-ին, Fox Business Network-ին տված հարցազրույցում ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփը նշել էր, թե Իրանի հոգևոր առաջնորդին ուղղված նամակում հույս է հայտնում, որ Իրանը պատրաստ կլինի բանակցությունների միջուկային ծրագրի շուրջ, քանի որ «եթե ստիպված լինենք ռազմական ճանապարհով լուծել հարցը, դա սարսափելի կլինի»։ Դանից առաջ Թրամփը Fox News-ի հետ զրույցում ավելի էր բացել փակագծերը՝ նշելով, թե Իրանի հետ երկու մոտեցում կա՝ ռազմական և գործարքի կնքում, սակայն իր համար նախընտրելի է գործարքը, «որը կլինի նույնքան լավ, որքան ռազմական հաղթանակը»՝ հավելելով, սակայն, որ դրա համար ժամանակը շուտով կանցնի»։
Իրան-ԱՄՆ դիվանագիտական փոխհրաձգություն
Նախագահ Թրամփի այս հայտարարություններին Իրանի բարձրագույն առաջնորդը հակադարձել էր, թե ԱՄՆ-ի նպատակը խնդիրները բանակցությունների միջոցով լուծելը չէ, այլ ձգտումը՝ պարտադրել իր պահանջները, ինչին Իրանը որևէ պարագայում չի համաձայնի։
Թեհրանի նման կոշտ հակադարձումը պայմանավորված է ԱՄՆ նոր վարչակազմի կողմից վերագործարկված՝ Իրանի նկատմամբ «առավելագույն ճնշման» քաղաքականությամբ։ Ինչես հասկանալի են դարձրել Սպիտակ տանից և անձամբ Թրամփի կողմից արված վերջին շրջանի հայտարարությունները, դրա իմաստն Իրանի նկատմամբ, հատկապես նավթի արտահանման հարցում կիրառվող պատժամիջոցների կտրուկ խստացումն է՝ որպես վերջինիս միջուկային ծրագրի շուրջ բանակցություններ պարտադրելու և դրա ընթացքում իրեն ցանկալի լուծումներ պարտադրելու միջոց։ Ընդ որում՝ եթե իր կառավարման առաջին շրջանում ԱՄՆ ներկայիս նախագահ Դոնալդ Թրամփի նման քաղաքականությունն ուղղված էր միայն Իրանի միջուկային ծրագրի դեմ, ապա ներկայում ուղիղ տեքստով հայտարարվում է, որ թիրախը նաև Իրանի բալիստիկ հրթիռների արտադրությունն է՝ որպես մերձավորարևելյան տարածաշրջանում ապակայունացնող գործոն։
Թե պաշտոնապես ինչ է պատասխանել Խամենեին Թրամփին, դեռևս պարզ չէ։ Սակայն ակնհայտ է, որ ԱՄՆ-ն, ուկրաինական հակամարտության կարգավորման իր ձեռնարկած մաքոքային բանակցություններին զուգահեռ սրում է իրանական օրակարգը։ Ընդ որում՝ «ճնշման միջոցով զիջումներ պարտադրելու» բանաձևը, որը Դոնալդ Թրամփը խոստանում էր ուկրաինական հարցում կիրառել Ռուսաստանի նկատմամբ, գործադրում է Իրանի դեմ։ Այս հարցում ԱՄՆ-ն սեթևեթելու կարիք չունի, քանի որ ի տարբերություն Ռուսաստանի՝ Իրանը չունի միջուկային զենք և Թրամփի կարող է իրեն թույլ տալ հանդես գալու «մաչոյի» դիրքերից։
Այն հանգամանքը, որ Իրանը ոչ միայն չի ընկրկում Սպիտակ տան ճնշումների առջև, ուղղակի հրաժարվում է ԱՄՆ-ի թելադրած կանոններով բանակցությունների նստելուց, այլ նաև հոխորտում է իր դեմ ռազմական էսկալացիա սանձազերծելու պարագայում պատասխանել ավելի ցավոտ, վկայում է, որ Մերձավորարևելյան տարածաշրջանում լրջորեն տաքանում է չափազանց լուրջ հետևանքներով հղի մի նոր կոնֆլիկտ։ Դրանում, ուղղակի կամ անուղղակի, կարող են ներգրավվել բազմաթիվ խաղացողներ։ Մասնավորապես, Իսրայելը չի թաքցրել, որ կողմնակից է Իրանի միջուկային օբյեկտներին ռազմական հարվածներ հասցնելուն, իր ոխերիմ թշնամին համարող երկրի դեմ ռազմական գործողություններ սկսելուն։ Կարելի է չկասկածել, որ իրավիճակի այդ աստիճան սրման դեպքում Իսրայելը կարող է նախահարձակ գործողությունների դիմել։ Ավելին, Իսրայելը շատ ինտենսիվ քայլեր է ձեռնարկում Իրանի շուրջ օղակը սեղմելու և այդ նպատակներին Ադրբեջանին օգտագործելու շուրջ։ Նախորդ ուրբաթ՝ մարտի 14-ին հայտնի դարձավ, որ ուկրաինական կարգավորման շրջանակում Մոսկվա մեկնած Թրամփի հատուկ բանագնաց Ուիթքոֆը Մոսկվայից անմիջապես մեկնել է Բաքու։ Ըստ ռուսական և ադրբեջանական աղբյուրների՝ այդ այցը տեղի է ունենում հենց Իսրայել-Ադրբեջան-ԱՄՆ առանցքի ստեղծման իսրայելական կոմցեպցիայի շրջանակներում։ Իրանի տարածաշրջանային թուլացման հարցում նույնքան շահագրգռված են նաև Թուրքիան և Ադրբեջանը։
Հակաամերիկյան նոր ճակատի ուրվականը
Մյուս կողմից Թեհրանը ևս դիվանագիտական քայլերի է դիմում։ Հունվարին Իրանը Ռուսաստանի հետ ստորագրեց ռազմավարական համագործակցության համաձայնագիր։ Դրանով կողմերը պարտավորվել են մի կողմի ագրեսիայի ենթարկվելու դեպքում մյուս կողմից որևէ կերպ չաջակցել ագրեսորին, բայց ամենակարևորը՝ համատեղ հակազդել իրենց նկատմամբ երրորդ կողմից «միակողմանի հարկադրանքի միջոցների կիրառմանը»։
Բացի այդ, Իրանը ձգտում է ձևավորել այսպես կոչված ամերիկա-իսրայելական բևեռին հակակշիռ քաղաքական նոր բևեռ՝ ի դեմս Ռուսաստանի և Չինաստանի։ Մասնավորապես, անցած երեքշաբթի Իրանը, Չինաստանը և Ռուսաստանը Թեհրանի համար ստրատեգիական գոտում՝ Օրմուզի նեղուցի մոտ սկսել են համատեղ ռազմածովային զորավարժություններ՝ «Ծովային անվտանգության գոտի 2025» անվամբ։ Թեև դա հինգերորդ նման համատեղ զորավարժությունն է, սակայն պատահական չէ հենց այս շրջափուլում դրա իրականացումը։
Բացի այդ, մարտի 14-ին Իրանի միջուկային ծրագրի շուրջ ստեղծված իրավիճակի կապակցությամբ Պեկինում հանդիպել են Չինաստանի, Ռուսաստանի և Իրանի արտգործնախարարները։ Թեև դետալները դեռևս հայտնի չեն, սակայն ՉԺՀ արտաքին գործերի փոխնախարար Մա Չժաոսյուի փոխանցմամբ հանդիպման արդյունքում կողմերը հայտարարել են Իրանի նկատմամբ բոլոր անօրինական պատժամիջոցները վերացնելու անհրաժեշտության մասին։ Սա այլ կերպ, քան Թեհրանի նկատմամբ գործադրվող «առավելագույն ճնշման» քաղաքականությունը մերժելու եռակողմ դեմոնստրացիա, չի կարելի համարել։ Ավելի վաղ պաշտոնական Պեկինը հայտարարել էր, որ Չինաստանն աջակցում է միջուկային զենքի չտարածման միջազգային ռեժիմի պաշտպանությանը, Մերձավոր Արևելքում խաղաղության և կայունության խթանմանը, սակայն կողմ է խնդրի կարգավորմանը քաղաքական և դիվանագիտական միջոցներով։
Թե՛ Պեկինը և թե՛ Մոսկվան հանդես են գալիս Իրանի միջուկային ծրագրի շուրջ դեռևս Թրամփի առաջին պաշտոնավարման շրջանում ընդհատված՝ միջուկային գործարքի ձևաչափի՝ Համատեղ համապարփակ գործողությունների ծրագրի (ՍՎՊԴ) վերականգնմանը, որի շուրջ համաձայնությունը ձեռք էր բերվել Իրանի և վեց երկրների՝ Ռուսաստանի, ԱՄՆ-ի, Չինաստանի, Մեծ Բրիտանիայի, Ֆրանսիայի և Գերմանիայի միջև։ Թրամփը հետագայում ԱՄՆ-ն դուրս բերեց դրանից։
Ռիսկերը տարածաշրջանի և Հայաստանի համար
Չնայած ուկրաինական հարցում ՌԴ-ի և ԱՄՆ-ի որոշակի մերձեցմանը, իրանական ճգնաժամը կարող է գլոբալ հակամարտության նոր օջախ դառնալ։ Իրանական հարցում իր նկատելի ակտիվացմամբ Պեկինը հստակ ուղերձներ է հղում, որ Իրանն իր համար կարող է «կարմիր գիծ» լինել՝ Թրամփի հակաչինական ծրագրերի առումով։ Այս խորապատկերին Իրանի շուրջ բորբոքվող կրքերը չեն կարող լրջորեն չանհանգստացնել տարածաշրջանի երկրներին, որոնք կարող են խոշոր խաղացողների կողմից ընկալվել որպես պլացդարմ, ինչպես օրինակ, Ադրբեջանը՝ Իսրայելի տեսանկյունից։
Իրանի շուրջ ապակայունացման ցանկացած պրոցես ուղղակիորեն հակասում է Հայաստանի կենսական շահերին և էական ռիսկեր ձևավորում նրա անվտանգության համար։ Թերևս նաև դրանով կարող են պայմանավորված լինել Ադրբեջանի հետ խաղաղության գործընթացն ավարտին հասցնելու հարցում Երևանի վերջին քայլերը։ Իրատեսական համարելով իրանական հակամարության հետագա խորացումը՝ Երևանը, թերևս, փորձում է փակել այն հնարավոր ռիսկային սողանցքները, որոնք կարող են ծագել Իրանի դեմ գործողությունների քողածածկույթի տակ։ մասնավորապես՝ Ադրբեջանին առիթ տալ ոտնձգելու Հայաստանի տարածային ամբողջականության նկատմամբ։
Պարզ է, որ խաղաղության համաձայնագրի ստորագրումը չի կարող դրանից խուսափելու լիարժեք երաշխիքներ ապահովել։ Սակայն դա կարող է ընդհանրապես, միջազգային հանրության մոտեցումների տեսանկյունից ապալեգիտիմացնել իրավիճակից օգտվելով Բաքվի որևէ հնարավոր ռազմական գործողություն։

Waiting for a "nuclear explosion," or if Trump's Iran deal fails
On March 12, an adviser to the president of the United Arab Emirates delivered a letter from US President Donald Trump to Iran's Supreme Leader Ayatollah Ali Khamenei to the Iranian foreign minister in Tehran.
Earlier, on March 7, in an interview with Fox Business Network, US President Donald Trump said that in his letter to Iran's spiritual leader, he expressed hope that Iran would be ready to negotiate over its nuclear program because "if we have to solve the issue militarily, that would be terrible." Earlier, Trump had opened the brackets further in an interview with Fox News, noting that there are two approaches to dealing with Iran: military and making a deal, but that an agreement is preferable for him, "which would be as good as a military victory," adding, however, that time for that will soon pass.
Iran-US Diplomatic Skirmish
Iran's Supreme Leader responded to President Trump's statements by saying that the US's goal is not to resolve issues through negotiations but to impose its demands, which Iran will not agree to under any circumstances.
Tehran's brutal response is due to the "maximum pressure" policy against Iran relaunched by the new US administration. Recent statements from the White House and Trump himself have made it somewhat clear that its meaning is a sharp tightening of sanctions against Iran, especially on oil exports, as a means of forcing negotiations over its nuclear program and imposing solutions it wants during it. Moreover, if in the first period of his administration, the current US President Donald Trump's policy was aimed only against Iran's nuclear program, now it is directly stated that the target is also Iran's production of ballistic missiles as a destabilizing factor in the Middle East region.
It is not yet clear what Khamenei has officially replied to Trump. However, it is evident that the US, in parallel with the shuttle negotiations it has undertaken to resolve the Ukrainian conflict, is intensifying the Iranian agenda. Moreover, the formula of "forcing concessions through pressure," which Donald Trump promised to apply to Russia in the Ukrainian issue, is being used against Iran. The US does not need to be coy on this issue because, unlike Russia, Iran does not have nuclear weapons, and Trump can afford to act from a "macho" position.
The fact that Iran not only does not bow to pressure from the White House but refuses to sit down for negotiations according to the rules dictated by the US but also threatens to respond more painfully in the event of a military escalation against it indicates that a new conflict with dire consequences is seriously heating up in the Middle East region. Many players may be involved in this, directly or indirectly. In particular, Israel has not hidden that it is in favor of launching military strikes on Iran's nuclear facilities, launching military operations against a country it considers its arch-enemy. There is no doubt that if the situation escalates to such an extent, Israel may resort to preemptive actions. Moreover, Israel is taking very intensive steps to tighten the noose around Iran and use Azerbaijan for these purposes. Last Friday, March 14, it became known that Trump's special envoy Witkoff, who had left for Moscow within the framework of the Ukrainian settlement, immediately left Moscow for Baku. According to Russian and Azerbaijani sources, this visit takes place within the framework of the Israeli concept of creating an Israel-Azerbaijan-US axis. Turkey and Azerbaijan are equally interested in Iran's regional weakness.
The Specter of a New Anti-American Front
On the other hand, Tehran is also taking diplomatic steps. In January, Iran signed a strategic cooperation agreement with Russia. In this agreement, the parties committed themselves not to support the aggressor in any way if one side is subjected to aggression by the other, but most importantly, to jointly counter the "unilateral use of coercive measures" by a third party against them.
In addition, Iran is striving to form a new political pole, represented by Russia and China, to counterbalance the so-called US-Israeli pole. In particular, last Tuesday, Iran, China, and Russia began joint naval exercises in the strategic area for Tehran, near the Strait of Hormuz, called "Maritime Security Zone 2025." Although this is the fifth such joint exercise, it is no coincidence that it is being held now.
In addition, on March 14, the foreign ministers of China, Russia, and Iran met in Beijing to discuss the situation surrounding Iran's nuclear program. Although details are still unknown, according to Chinese Vice Foreign Minister Ma Zhaoxu, the parties declared the need to lift all illegal sanctions against Iran due to the meeting. This differs from the trilateral rejection of the "maximum pressure" policy against Tehran, which cannot be considered a demonstration. Earlier, official Beijing stated that China supports the protection of the international regime of non-proliferation of nuclear weapons and the promotion of peace and stability in the Middle East but is in favor of resolving the issue through political and diplomatic means.
Both Beijing and Moscow advocate the restoration of the Joint Comprehensive Plan of Action (JCPOA), the format of the nuclear deal on Iran's nuclear program that was interrupted during Trump's first term, on which an agreement was reached between Iran and six countries: Russia, the United States, China, Great Britain, France and Germany. Trump later withdrew the United States from it.
Risks for the region and Armenia
The Iranian crisis may become a new hotbed of global conflict despite a certain rapprochement between Russia and the United States on the Ukrainian issue. With its noticeable activation on the Iranian issue, Beijing is sending clear messages that Iran may be a "red line" for it in terms of Trump's anti-Chinese plans. Against this backdrop, the passions raging around Iran cannot but seriously worry the countries of the region, which may be perceived by major players as a springboard, as, naturally, Azerbaijan from the point of view of Israel.
Any process of destabilization around Iran directly contradicts Armenia's vital interests and poses significant risks to its security. This may also be the reason for Yerevan's recent steps in completing the peace process with Azerbaijan. Considering the further deepening of the Iranian conflict, Yerevan is likely to close the possible risky loopholes that may arise under the guise of actions against Iran, mainly to give Azerbaijan an opportunity to encroach on Armenia's territorial integrity.
It is clear that signing a peace agreement cannot guarantee full avoidance of this. However, it may, in general, delegitimize any possible military action by Baku, taking advantage of the situation from the perspective of the international community.