Կիրակի օրը Իսրայելի տարբեր քաղաքներում ցուցարարները դուրս են եկել փողոցներ՝ պահանջելով դադարեցնել Գազայի պատերազմը և համաձայնագիր կնքել «Համասի» կողմից պատանդներին ազատ արձակելու վերաբերյալ։
Այս թեմայի շուրջ Radar Armenia-ն զրուցել է «Իսրայելահայեր» թերթի գլխավոր խմբագիր, Իսրայելի Պետախ Տիկվա քաղաքի իսրայելահայերի «Նաիրի» միության նախագահ Արտյոմ Չերնամորյանի հետ։
-Իսրայելում գործադուլներն ու լայնածավալ ցույցերը պահանջում են ոչ միայն պատերազմին վերջ տալ, այլև՝ անմիջապես ազատ արձակել Գազայում «Համասի» կողմից պահվող պատանդներին։ Ինչպե՞ս կբնութագրեք հասարակական տրամադրությունները․ գերակշռում է պատանդների վերադարձի պահա՞նջը, թե՞ խաղաղության հասնելու կոչերը։ Ի՞նչ ելք կունենա այս ամենը։
-Այո, հասարակական լուրջ շարժումներ են սկսել Իսրայելում՝ 2 օր առաջ 400 բնակավայրում բողոքի ցույցեր են։ Հիմնական պահանջը՝ ընկերներին ետ վերադարձնեն, և խաղաղություն հաստատվի։
-Ցուցարարները փակել են մայրուղիներ, այդ թվում՝ Թել Ավիվի գլխավոր ճանապարհը։ Արդյո՞ք այս բողոքի ալիքը կարող է վերաճել ավելի համակարգված շարժման, որը կառավարությանը կստիպի վերանայել Գազայում ռազմական գործողությունները։
-Հիմնական պահանջը գերիների վերադարձն է ու խաղաղությունը։ Բայց վարչապետն իր հաշվարկներն ունի․ 2026 թվականի աշնանը տեղի են ունենալու ընտրություններ, և եթե նա շարունակի պատերազմը, կարող է ընտրություններն ուղղակի չեղարկել։ Սրանից է ժողովուրդը վախենում։ Բայց եթե համընդհանուր գործադուլների և բողոքի ակցիաների վերածվի, Նեթանյահուն հասարակ պատասխան ունի․ ասում է՝ սա բնակչության միայն մի մասն է, իսկ մյուս մասը մեր թիկունքին է։
-Անվտանգության կաբինետը վերջերս հաստատեց Գազա քաղաքի վրա վերահսկողություն հաստատելու ծրագիրը։ Ձեր կարծիքով՝ այս որոշումը որքանո՞վ է հակասում հասարակական պահանջներին և կարո՞ղ է խորացնել ներքին ճգնաժամը։
-Գազայի գոտու այս որոշումը մի քանի նպատակ ունի։ Նախ, նրանք մեսիջներ ուղարկեցին միջազգային խաղացողներին, որոնք շտապում էին ճանաչել Պաղեստինի անկախությունը։ Երկրորդ մեսիջը «Համասին» էր․ եթե զենքը վայր չդնես և պատանդներին բաց չթողնես ու հեռանաս Գազայից, մենք ամբողջությամբ կգրավենք այն։ Իսկ պաղեստինցիների, հատկապես՝ «Համասի» համար հողերի պաշտպանությունը ծայրահեղ մեծ նշանակություն ունի։ Նրանք, ի տարբերություն արցախահայերի, գետնի տակից էլ դուրս են գալիս և պայքարում Իսրայելի ռազմական մեքենայի դեմ։ Իսկ Արցախում մեկ օր նույնիսկ չդիմացան։
-Պատանդների ճակատագիրը շարունակում է սրել ներքին լարվածությունը․ ենթադրվում է՝ մոտ 20 հոգի դեռ ողջ է։ Ի՞նչ ազդեցություն ունի այս տեղեկությունը հասարակության և, հատկապես, ցույցերի ինտենսիվության վրա։
-Պատանդները կմախքների են նման, մարդկանց ընդհանրապես հաց էլ չեն տալիս ուտելու։ Լարվածությունն այժմ մնում է, բայց հասարակությունը ամբողջությամբ դուրս չի գալիս։ Շատերը այս պատերազմի պատճառով աշխատանք են կորցրել, և նրանք, ովքեր պատերազմի ընթացքում աշխատանք են գտել, չեն ջանում գործը թողնել ու վազել ցույցերի։ Ասում են՝ 20 հոգի դեռ ողջ է, բայց դա էլ կասկածելի է։

The main demand of the people is the return of the prisoners and peace. Chernamoryan
On Sunday, protesters took to the streets in various Israeli cities, demanding an end to the Gaza war and an agreement on the release of hostages by Hamas.
Radar Armenia spoke to Artyom Chernamoryan, editor-in-chief of the Israel-Armenians newspaper and president of the Nairi Union of Israeli-Armenians in the Israeli city of Petah Tikva, on this topic.
-The strikes and large-scale demonstrations in Israel demand not only an end to the war, but also the immediate release of the hostages held by Hamas in Gaza. How would you characterize the public mood: is the demand for the return of the hostages dominant or the calls for peace? What will be the outcome of all this?
-Yes, serious public movements have begun in Israel; 2 days ago, there were protests in 400 settlements. The primary demand is to return our friends and establish peace.
-The protesters have blocked highways, including the main road to Tel Aviv. Can this wave of protests develop into a more coordinated movement that will force the government to reconsider its military operations in Gaza?
-The primary demand is the return of prisoners and peace. But the prime minister has his calculations: elections will be held in the fall of 2026, and if he continues the war, he can cancel the elections. This is what the people are afraid of. But if it turns into general strikes and protests, Netanyahu has a simple answer: he says, This is only a part of the population, and the rest is behind us.
-The Security Cabinet recently approved a plan to establish control over Gaza City. To what extent does this decision contradict public demands, and can it deepen the internal crisis?
-This decision in the Gaza Strip has several goals. First, they sent messages to international players who were in a hurry to recognize the independence of Palestine. The second message was to Hamas: if you do not lay down your weapons, do not release the hostages, and leave Gaza, we will completely occupy it. And for the Palestinians, especially Hamas, the defense of their lands is of utmost importance. They, unlike the Armenians of Artsakh, are coming out of the ground and fighting against the Israeli military machine. And in Artsakh, they did not even last a day.
-The fate of the hostages continues to exacerbate internal tensions: it is believed that about 20 people are still alive. What impact does this information have on society and, especially, the intensity of the demonstrations?
-The hostages are like skeletons; people are not even given bread to eat. The tension remains now, but society does not entirely come out. Many people have lost their jobs because of this war, and those who found jobs during the war are not trying to quit their jobs and run to the demonstrations. They say that 20 people are still alive, but that is also doubtful.