Իշխանությունը այլևս հապաղելու իրավունք չունի. Անահիտ Ադամյան
-Ինչպե՞ս կգնահատեք ԱՄՆ-ի կողմից Ռուսաստանի նկատմամբ նոր պատժամիջոցների սպառնալիքը։ Այս մեխանիզմն արդյունավե՞տ է եղել նախկինում։
-Ռուսաստանը պատերազմն սկսել է մեկ նպատակով՝ հեղաշրջում անել Կիևում և իր դրածոյին բերել իշխանության, որպեսզի ժամանակի ընթացքում Ուկրաինան ու Բելառուսն ունենան նույն կարգավիճակը: Խաղաղության գնալու՝ ՌԴ պայմանները հենց դա են վկայում: Ցավալի է, բայց Ուկրաինայի դեմ պատերազմը պատժամիջոցներով հնարավոր չէ կանխել:
-Դոնալդ Թրամփը նշում է, որ Պուտինի հետ ունեցել է «հիանալի զրույցներ», սակայն դրանք չեն հանգեցրել հրադադարի։ Ի՞նչ կարող ենք եզրակացնել այստեղից։
-ԱՄՆ նախագահը արձանագրել է նաև իր խոր հիասթափությունը: Երևի նա վերջին մարդն է աշխարհում, որ դեռ հավատում է Պուտինի հետ զրույցներով պատերազմի հնարավոր ավարտին: Պուտինին պետք չէ դադարեցնել պատերազմը, որքան էլ երկկողմանի զոհեր լինեն: Նախ, Մոսկվան պատերազմի մսաղացի մեջ է նետում ՌԴ քաղաքացիներին, պայմանագրեր է կնքում կալանավորների հետ ու թեթևացնում բանտերը, ապավինում է հյուսիսկորեացիներին ու աֆրիկացիներին: Զորահավաք չի հայտարարում և խուսանավում է երկրում բողոքի ալիքից՝ անիմաստ մարդասպանության համար: Երկրորդ, ՌԴ քարոզչամեքենան սլավոնների սպանությունը սլավոնների ձեռքով ներկայացնում է … հայրենական պատերազմ։ Իրականում հենց Ռուսաստանն է հայտարարում, որ Ուկրաինա պետություն չկա, Լենինն է հնարել, ուկրաինացի ազգ չկա, և ուկրաինացիների պայքարը հանուն ինքնության է: Իր վիթխարի տարածքների մեծ մասում բնակչություն չունեցող երկրին միանշանակ նոր տարածքներ պետք չեն, անգամ՝ բնական հանածոները հաշվի առնելով: Պատերազմի սկզբում խնդիրը Օդեսան գրավելն էր, հիմա Ռուսաստանը պայման է դնում, որ գրաված տարածքներից դուրս չի գալու, ավելին՝ չգրավածն էլ է ուզում։ Ասում է, որ Ուկրաինան իրավունք չունի անդամակցել ոչ ՆԱՏՕ-ին, ոչ ԵՄ-ին, ոչ էլ կարող է պահել իր բանակը… Եթե անգամ այս պայմանները ընդունվեն, Կրեմլը չի կարող խաղաղության համաձայնագիր կնքել Վլադիմիր Զելենսկու հետ, որովհետև նա «լեգիտիմ չէ»… Նվազագույնը տարօրինակ է, որ ՌԴ նախագահն իրեն համարում է լեգիտիմ, իսկ ժողովրդավարական ընտրություններով ընտրված Զելենսկուն՝ ոչ։ Այս իրավիճակում Դոնալդ Թրամփը մինչև իր պաշտոնավարման ժամկետը կարող է «հիանալի զրույցներ» ունենալ, միևնույն է, հաջորդ օրը Վլադիմիր Պուտինը թիրախավորելու է խաղաղ բնակչությանը…
-Ըստ Թրամփի նոր հայտարարության՝ եթե ռուսները չգնան ուկրաինացիների հետ գործարքի, ամերիկացիները պատժամիջոց են սահմանելու նաև այն երկրների դեմ, որոնք ռուսական նավթ կգնեն։ Ի՞նչ ազդեցություն կարող են ունենալ ԱՄՆ-ի հնարավոր պատժամիջոցները՝ հաշվի առնելով մեր տնտեսության կախվածությունը Ռուսաստանից։
-Ազդեցության մասին հնարավոր է խոսել, երբ պատժամիջոցները սահմանվեն: Բայց սա ևս մեկ ապացույց է, որ Հայաստանի իշխանությունը բավականին ժամանակ արդեն կորցրել է և այլևս հապաղելու իրավունք չունի՝ վերացնելու տնտեսության կախվածությունը ռուսական մոնոպոլիաներից ու ոչ թե հայտարարությունների, այլ իրականում դիվերսիֆիկացնելու տնտեսությունը: Ռուսաստանը աշխարհի միակ երկիրը չէ, որ էներգակիրներ ունի: ՀՀ տնտեսական անվտանգության ապահովման անհրաժեշտության մասին «Հանրապետություն» կուսակցությունը խոսում է 2018-ից առայսօր՝ կարևորելով անվտանգությունն ու աշխատատեղերը, շեշտադրելով տնտեսության զարգացումն՝ իբրև ինքնիշխանության նոր մակարդակի հաստատում: Մենք չենք կարող զարգացած երկիր լինել, երբ մեր տնտեսությունը մնում է սպասարկման ոլորտի, շինարարության ու զբոսաշրջության հույսին, մեզ պետք է արդյունաբերություն, մեզ պետք է մարզերի հավասարաչափ զարգացում: Մենք վիթխարի հնարավորություններ ունենք հանքարդյունաբերության ոլորտում: Տնտեսության և բյուջեի կառուցվածքի փոփոխությունը մնում է օրակարգում: Միայն նոր տեխնոլոգիաների ու ներդրումների պարագայում մենք կարող ենք մրցունակ ապրանքների արտահանման հնարավորություն ունենալ: Հայաստանում պետք է լինեն լաբորատորիաներ, որտեղ ապրանքների որակի համապատասխանությունը կորոշվի միջազգային ստանդարտներին և կտրվեն որակի սերտիֆիկատներ: Դա նաև կխթանի արտադրողներին՝ իրենց արտադրանքի որակը բարելավելու: Սա պետք է երկկողմանի աշխատանք լինի՝ թե իշխանության, թե բիզնեսի ընդառաջ քայլերով: Եթե շարունակենք նույն տեղապտույտը՝ ԵԱՏՄ-ի շրջանակներում ու ՌԴ արտահանումներով, կամ ՌԴ-ից ներմուծումներով, առանց պատժամիջոցների էլ մեր տնտեսությունը բարեհաջող ինքն իրեն կսպառի՝ մշտապես կախման մեջ լինելով Կրեմլի տնտեսական սահմանափակումներից… Խնդիրը միայն նավթը չէ, միայն հնարավոր պատժամիջոցները չեն, պետությունը պետք է զարգացման ծրագիր ու հեռանկար ունենա, ՀՀ իշխանությունները դեռ առաջնորդվում են «օրը բացվի, բարին հետը» կարգախոսով՝ ապահովելով օրընթաց խնդիրների այս կամ այն կերպ լուծումը: Սա իրականում տեղապտույտի փիլիսոփայություն է, որը չի ապահովում ոչ խաղաղություն, ոչ անվտանգություն, ոչ զարգացում, ոչ նոր աշխատատեղեր, իմա՝ չենք ունենում ոչ քաղաքական, ոչ ռազմական, ոչ տնտեսական, ոչ ժողովրդագրական անվտանգության երաշխիքներ:

The government has no right to delay any longer. Anahit Adamyan
-How would you assess the threat of new sanctions against Russia by the US? Has this mechanism been effective in the past?
-Russia started the war with one goal: to stage a coup in Kyiv and bring its protégé to power, so that over time, Ukraine and Belarus will have the same status. Russia's conditions for peace testify to this. It is sad, but the war against Ukraine cannot be prevented with sanctions.
-Donald Trump notes that he had "great conversations" with Putin, but they did not lead to a ceasefire. What can we conclude from this?
-The US president has also recorded his deep disappointment. He is probably the last person in the world who still believes in the possible end of the war through talks with Putin. Putin does not need to stop the war, no matter how many victims there are on both sides. First, Moscow is throwing Russian citizens into the meat grinder of war, signing contracts with prisoners and releasing prisoners, relying on North Koreans and Africans. It is not announcing a mobilization and is dodging the wave of protests in the country over the senseless murder. Second, the Russian propaganda machine presents the killing of Slavs by Slavs as ... a patriotic war. It is Russia that declares that there is no state of Ukraine, that Lenin invented, that there is no Ukrainian nation, and that the struggle of Ukrainians is for identity. A country with no population in most of its vast territories does not need new territories, even considering its natural resources. At the beginning of the war, the primary objective was to capture Odessa. Now, Russia is setting a condition that it will not leave the occupied territories; moreover, it wants what it has not captured. It says that Ukraine has no right to join either NATO or the EU, nor can it maintain its army... Even if these conditions are accepted, the Kremlin cannot sign a peace agreement with Volodymyr Zelensky, because he is "not legitimate." It is at least strange that the Russian president considers himself legitimate, while Zelensky, who was elected through democratic elections, does not. In this situation, Donald Trump can have "great conversations" until the end of his term, but the next day, Vladimir Putin will target civilians…
-According to Trump's new statement, if the Russians do not make a deal with the Ukrainians, the Americans will also impose sanctions against countries that buy Russian oil. What impact could possible US sanctions have, given the dependence of our economy on Russia?
-It is possible to talk about the impact when sanctions are imposed. However, this is further evidence that the Armenian government has already wasted considerable time and no longer has the justification to delay eliminating the economy's dependence on Russian monopolies and diversifying the economy, not just in rhetoric, but in reality. Russia is not the only country in the world that has energy resources. The "Republic" party has been discussing the need to ensure Armenia's economic security since 2018, focusing on job creation and economic development as a means to establish a new level of sovereignty. We cannot be a developed country if our economy relies solely on the service sector, construction, and tourism. We need industry and balanced regional development. We have enormous opportunities in the mining industry. Changing the structure of the economy and the budget remains on the agenda. Only with new technologies and investments can we have the opportunity to export competitive goods. There must be laboratories in Armenia where the conformity of the quality of products to international standards will be determined. Standards will be issued quality certificates. This will also encourage manufacturers to improve the quality of their products. This should be a collaborative effort, involving steps from both the government and business. Suppose we continue the same stagnation within the framework of the EAEU and with Russian exports, or imports from Russia, without sanctions. In that case, our economy will exhaust itself, remaining constantly dependent on the Kremlin's economic restrictions... The problem is not only oil and possible sanctions; the state must also have a development program and perspective. The Armenian authorities are still guided by the slogan "the day will open, good will follow", ensuring the solution of daily problems in one way or another. This philosophy of stagnation does not provide peace, security, development, or new jobs; that is, we have neither political, nor military, nor economic, nor demographic security guarantees.