Մեծ բլեֆ է. լավ էլ արդյունք տալիս է. Միքայել Հայրապետյան
-  Խոսվում է, որ ԱՄՆ-ն վերականգնում է Ուկրաինային զենքի մատակարարումը: Սա ի՞նչ է նշանակում. պատերազմը արդյո՞ք նոր թափ է առնում։
- Այսօր Թրամփը հայտարարությամբ է հանդես գալու, որից առավել կորոշարկվի, թե իրականում ԱՄՆ-ն ինչպես է վարվելու Ուկրաինային զենքի մատակարարումների հարցում։ Իսկ մենք վստա՞հ ենք, որ այդ մատակարարումները երբևէ ընդհատվել էին։ Թրամփը, որպես գործարքների վարժված բիզնեսմեն, ԱՄՆ-Եվրոպա հարաբերություններն է բերում նոր տրամաբանության. դա հստակ երևում է ներեվրոպական վերադասավորումներից։ Իսկ, ընդհանրապես, ռուս-ուկրաինական պատերազմը պետք է դիտարկել որպես քաղաքակրթական պատերազմի մի մասնիկ, որտեղ Արևմուտքն ԱՄՆ-ի առաջնորդությամբ կա՛մ հանդես կգա որպես միասնական քաղաքակրթական բևեռ՝ նոր Անտանտ, ինչպես ձևակերպեց Մեծ Բրիտանիայի թագավորը Ֆրանսիայի նախագահ Մակրոնի հետ հանդիպման ընթացքում, կա՛մ մարդկությունը կտեղափոխվի Առաջին համաշխարհային պատերազմի նախօրյակ, որին ԱՄՆ-ն իր դեմքով միացավ միայն դրա ավարտից մեկ տարի առաջ՝ 1917թ.։ Այնպես որ, պատերազմը ոչ թե վերջանում, այլ նոր է սկսվում։
- Պուտինի ու Թրամփի շփումները, կարծես, արդյունք չեն տալիս: Ի՞նչն է պատճառը, ըստ Ձեզ:
- Մեծ բլեֆ է. լավ էլ արդյունք են տալիս։ ԱՄՆ-ն և Ռուսաստանը շախմատային խաղի չգրանցված քայլերն են անում, որոնց մասին կռահել են Եվրոպայում, Չինաստանում, Հնդկաստանում, չի բացառվում՝ նաև Հայաստանի որոշ շրջանակներում։

It is rumored that the US is restoring arms supplies to Ukraine. What does this mean? Is the war gaining new momentum?
- Today, Trump will make a statement, which will largely determine how the US will act on arms supplies to Ukraine. Are we sure that these supplies were ever interrupted? Trump, as a businessman accustomed to making deals, is bringing US-European relations to a new level of logic. This is evident from the intra-European rearrangements. And, in general, the Russian-Ukrainian war should be considered as a part of a civilizational war, where the West, led by the United States, will either act as a united civilizational pole, a new Entente, as the King of Great Britain formulated during a meeting with French President Macron, or humanity will be transported to the eve of the First World War, to which the United States joined with its face only a year before its end, in 1917. So, the war is not ending, but is just beginning.
- Putin and Trump's contacts are yielding no results. What is the reason, in your opinion?
- It's a big bluff. Well, they are yielding results. The United States and Russia are making unregistered moves in a chess game, which have been guessed about in Europe, China, India, and it is not excluded that some circles in Armenia will also do so.