«ԱՄՆ-ից է կախված պատերազմական հետագա գործողությունների տարողությունը». Գանտահարյան
- Մերձավոր արևելքում իրավիճակը  սրվում է. Իսրայելը հարվածներ է հասցրել Իրանին։ Ինչու՞ եղավ, սպասելի՞ էր կատարվածը, տարածաշրջանում այլևս նոր պատերա՞զմ է։
- Կտրուկ սրվեց իրավիճակը Իսրայելի միակողմանի հարձակումով։ Չէր բացառվում նման հարձակում, այդուհանդերձ, կար տեսություն, որ դեկլարատիվ, հոգեբանական և ճնշամիջոցային գործողություններ էին սպառնալիքները։ Կարծում եմ՝ սերտորեն առնչվում է ԱՄՆ-Իրան բանակցային գործընթացի հետ, որից գոհ չէ Իսրայելը։ Վաղ է հաստատելը, որ կլինի մասշտաբային պատերազմ։ ԱՄՆ-ից շատ բան է կախված։ Ավելի շուտ հակված եմ մտածելու, որ կլինի վերահսկելի, և դուրս չի գա ԱՄՆ-ի սահմանած գծերից։
- ԱՄՆ պետքարտուղարը հայտնել է, որ իրենք ներգրավված չեն Իսրայելի գործողություններում։ Իսկապե՞ս այդպես է, իսկապե՞ս Իսրայելը ինքն է որոշել և իրագործում այդ քայլերը։
- Չեմ կարծում, որ առնչված չէ Վաշինգտոնը։ Ամեն ինչ ԱՄՆ-ի հետ է համաձայնեցվում. նկատի պետք է ունենալ նախորդ բախումները ԱՄՆ-Իրան հարաբերակցությամբ։
- Ինչպե՞ս եք տեսնում իրավիճակի ելքը. ռազմական գործողությունները երկա՞ր կշարունակվեն։
- Թել Ավիվը մի քանի շաբաթ հայտարարում է պատերազմի ժամկետների մասին։ Եթե, առընթեր, Թեհրանն ու Վաշինգտոնը շարունակեն խոսել, դա կնշանակի, որ տարածաշրջանային ծավալ չի ստանա պատերազմը։ Չմոռանանք, որ իրանյան պրոկսիները նախկին վիճակում չեն։
- Ինչի՞ սա կհանգեցնի տարածաշրջանում, եթե հաշվի առնենք, որ շատերը Հայաստանում ասում են, որ իրավիճակից կարող է օգտվել Ադրբեջանը՝ Հայաստանի նկատմամբ ռազմական գործողություններ իրականացնելու համար։
- Չի բացառվում և քաղաքական տրամաբանությամբ ընկալելի է այս հնարավորությունը։ Բայց միայն Իրանը չէ, որ շահագրգիռ է Սյունիքով, այլև՝ հավաքական Արևմուտքը՝ ԱՄՆ-ն և Եվրոպան։ Թուրանական կամրջի կառուցումը միայն Իրանը չէ, որ արգելակում է։
- Նաև կխնդրեմ անդրադառնալ ռուս-ուկրաինական հակամարտության կարգավորման շուրջ բանակցություններին. Մերձավոր Արևելքի իրադարձություններն ինչպե՞ս կանդրադառնան ռուս-ուկրաինական բանակցությունների վրա։
- Դեռ պարզ չէ։ Պարզ է այն, որ ԱՄՆ-ի վարչակարգը համակողմանի խաղաղությունների մասին էր խոսում, սակայն ստացվում է հակառակը թե՛ Ուկրաինայի, թե՛ միջինարևելյան մակարդակով։

"The extent of further military operations depends on the US." Gandaharian
- The situation in the Middle East is escalating. Israel has struck Iran. Why did it happen? Was what happened expected? Is there a new war in the region?
- The situation has sharply escalated with Israel's unilateral attack. Such an attack was not ruled out. However, there was a theory that the threats were declarative, psychological, and coercive. It is closely related to the US-Iran negotiation process, which Israel is unhappy with. It is too early to confirm that there will be a large-scale war. A lot depends on the US. I think it will be controllable and not go beyond the lines set by the US.
- The US Secretary of State stated that they are not involved in Israel's actions. Is this so? Has Israel decided to implement these steps?
- I don't think Washington is involved. Everything is coordinated with the US. We should take into account the previous clashes between the US and Iran.
- How do you see the outcome of the situation? Will the military operations continue for a long time?
- Tel Aviv has been announcing the terms of the war for several weeks. If Tehran and Washington continue to talk, this will mean that the war will not take on a regional scale. Let's not forget that Iranian proxies are not in the same state as before.
- What will this lead to in the region, considering that many in Armenia say Azerbaijan can take advantage of the situation to carry out military operations against Armenia?
- This possibility is not excluded and is understandable from a political logic. However, Iran is not the only one interested in Syunik; the collective West—the US and Europe—is also involved. Iran is not the only one blocking the construction of the Turanian bridge.
- I would also like you to discuss the negotiations to settle the Russian-Ukrainian conflict. How will the events in the Middle East affect the Russian-Ukrainian negotiations?
- It is not yet clear. The US administration was talking about comprehensive peace, but the opposite is happening in Ukraine and the Middle East.