«Ռուսաստանը փորձելու է քիթը խոթել հայ-ադրբեջանական հարաբերությունների մեջ». Ռուբեն Մեհրաբյան
- Փաշինյանը Մայիսի 9-ին Ռուսաստանում էր, այժմ էլ Լավրովն է գալիս Հայաստան։ Ըստ Ձեզ՝ հայ-ռուսական հարաբերությունների մերձեցու՞մ է նկատվում։
-Ոչ, քանի որ դրա համար այդ փաստի ամրագրումներ են պետք, որոնք այս պահի դրությամբ մենք չունենք։ Օրինակ, ինչ-որ զիջումներ Հայաստանի կողմից, կամ ռուսներն ինչ-որ նոր դիրքեր վերցնեն Հայաստանի ներսում։ Այդ ամենը չկա։
- Նշվում է, որ Փաշինյանն ու Լավրովը կքննարկեն նաև հայ-ադրբեջանական հարաբերությունները․ չե՞ք կարծում, որ Ռուսաստանը կրկին փորձ է անում առանցքային գործոն դառնալ հայ-ադրբեջանական հարաբերություններում։
- Այո, ռուսները փորձել են, փորձում են և փորձելու են քիթները մտցնել այդ պրոցեսի մեջ, իսկ հայկական կողմն էլ մինչև հիմա ինչ արել է, պատմել է դրա մասին, թե ինչ են խոսել, և թույլ չի տվել, որ քիթը մտցնեն դրա մեջ։
- Իսկ Ռուսաստանի մոտեցումներում փոփոխություն չի՞ նկատվում։
- Ռուսաստանը չի հրաժարվել իր մտադրություններից, գլխի պարունակությունը չի փոխվել։ ՌԴ-ն, վռնդված լինելով դռնից, հիմա մտնելու է օդանցքից, օդանցքից վռնդվի՝ կմտնի կոյուղուց, Ռուսաստանն այդպես է։ Ե՞րբ է կանգ առնում, երբ իրեն կանգնեցնում են, իսկ Հայաստանը դեռ չի կանգնեցրել Ռուսաստանին։ Այնպես որ, այս փորձերը շարունակվելու են։ Ռուսաստանն ուզում է, որ մենք պետություն չլինենք, լինենք հավաքական Արա Աբրահամյան և Սիմոնյան Մարգո, իրենք ինչ ուզեն, անեն, մենք էլ միշտ լինենք շնորհակալ ու ասենք, որ դուք մեզ փրկեցիք։ Ռուսաստանի պլանների մեջ է՝ նախկին ետխորհրդային տարածքը վերադարձնել իր գերիշխանության տակ, և միութենական պետություն ասվածը այդ գործիքներից մեկն է, բայց ոչ՝ միակը։
- Իսկ կանգնեցնելու համար ի՞նչ պետք է անի Հայաստանը։
- Ռուսական ներկայության լիկվիդացում Հայաստանի ներսում։ Այն բաները, որոնք արդեն արվել են, պետք է շարունակվի։ Ռուսական ռազմաբազայի դուրսբերում, «Ռոսսատդրուդնիչեստվո»-ի փակում, «Գազպրոմի» և РЖД-ի հետ պայմանագրի խզում, և այդպես շարունակ։ ՌԴ դեսպանությունն էլ լինի ոչ թե մի 10 հարկանոց գործակալական որջ, այլ լինի թերթի կրպակի չափ։

"Russia will try to poke its nose into Armenian-Azerbaijani relations." Ruben Mehrabyan
- Pashinyan was in Russia on May 9, and now Lavrov is coming to Armenia. In your opinion, is there a rapprochement between Armenian-Russian relations?
- No, because we need confirmation of that fact, which we do not have now. For example, Armenia made some concessions, or the Russians took new positions inside Armenia. There is none of that.
- It is noted that Pashinyan and Lavrov will also discuss Armenian-Azerbaijani relations. Is Russia again trying to become a key factor in Armenian-Azerbaijani relations?
- Yes, the Russians have tried, are trying, and will try to poke their noses into that process, and the Armenian side has done what it has done so far, told about it, what it has said, and has not allowed them to poke their noses into it.
- And is there no change in Russia's approaches?
- Russia has not given up on its intentions, and its mind has not changed. Having been kicked out of the door, Russia will now enter through the vent, kicked out of the vent, and will enter through the sewer; that's how Russia is. When does it stop when it is stopped? Armenia has not stopped Russia yet. So, these attempts will continue. Russia wants us not to be a state but a collective Ara Abrahamyan and Simonyan Margo; whatever they want, we will always be grateful and say that you saved us. Russia's plans include returning the former post-Soviet territory under its sovereignty, and the so-called union state is one of these tools, but not the only one.
- And what should Armenia do to stop it?
- Liquidation of the Russian presence inside Armenia. The things that have already been done must be continued: withdrawal of the Russian military base, closure of "Rossatdrudnichestvo," termination of the contract with "Gazprom" and Russian Railways, and so on. The Russian embassy should not be a 10-story agent's den but the size of a newspaper stand.