«ԱՄՆ-Թեհրան պայմանավորվածությունը կվերափոխի տարածաշրջանը». Գանտահարյան
- Տեղի ունեցավ Իրանի ու ԱՄՆ-ի ներկայացուցիչների հանդիպում, որից հետո Իրանի ԱԳ նախարարը մեկնեց Մոսկվա՝ հանդիպելու Պուտինին։ Նաև սպասվում է Հռոմում Իրանի ու ԱՄՆ-ի անուղղակի բանակցությունների երկրորդ հանդիպումը։ Ինչպե՞ս կմեկնաբանեք այդ հանդիպումները. ինչու՞ Իրանի ԱԳ նախարարը մեկնեց ՌԴ այս հանդիպումների արանքում։ Նաև, կա՞ն նախադրյալներ պայմանավորվածությունների հասնելու հարցում։
- Թեհրան-ԱՄՆ հարաբերությունները թափ են հավաքել և շարունակվելու են։ Կլինեն հանգրվաներ, գուցե՝ կանգառներ։ Այնուամենայնիվ, ընդհանուր միտումը պարզ է։ Որքան էլ ԱՄՆ-ՌԴ դեկլարատիվ մերձեցումներ լինեն, պարզ է, որ ԱՄՆ՝ Թեհրանի հետ համաձայնությունը Մոսկվան հաշտ չի ընկալելու։ Դրանով է պայմանավորվում դեպի Մոսկվա այցերը։
- Ադրբեջանի ԱԳ նախարարը հայտարարեց, որ Հայաստանի ու Ադրբեջանի միջև դելիմիտացիայի գործընթացը շարունակվում է, սակայն կապուղիների բացման հարցը դեռ լուծված չէ: Նա նաև նշել է, թե Ադրբեջանը, բացի ընդհանուր կոմունիկացիաների բացումից, պահանջում է հատուկ մոտեցում արևմտյան շրջանների և Նախիջևանի միջև կապերի հաստատման հարցում, «որովհետև չկա այնպիսի դեպք, որ երկիրը երկու մասի բաժանվի»։ Սա ի՞նչ էր նշանակում։
- Բաքուն ընկալել է, որ իր պատկերացմամբ միջանցք չի լինելու։ Հիմա կապուղի է առաջադրում։ Ասածը Նախիջևան-Ադրբեջան կապուղու մասին է։
- Կա տեսակետ, որ Ադրբեջանը սպասում է Իրանի շուրջ զարգացումներին։ Իսրայելի գործոնը հաշվի առնելով՝ արդյոք կլինի էսկալացիա, թե՞ ոչ, ու ըստ այդմ նա կորոշի դիրքավորվել։ Այս առումով ի՞նչ կասեք։
- Այո։ Ադրբեջանը սպասում է իրանյան իրադարձությունների զարգացմանը։ ԱՄՆ-Թեհրան պայմանավորվածությունները չեն բխում Ադրբեջանի և Անկարայի շահերից։ Իրանի նկատմամբ էսկալացիայի դեպքում Ադրբեջանը կառիթավորվի՞։
- Հակառակ Հայաստանի պնդումներին, որ պատրաստ է ստորագրել խաղաղության համաձայնագիրը, Ադրբեջանը երկու նախապայման է առաջ քաշում. ինչո՞ւ միջազգային հանրության կողմից Ադրբեջանի նկատմամբ չկա ճնշում՝ ստորագրելու խաղաղության համաձայնագիրը։
- Միակ ազդեցիկ գործոնը, որը կպարտադրի Բաքվին, Վաշինգտոնն է։ Թվում է՝ դեռ պահը չի հասունացնել։ Շղթայական է լինելու։ Պայմանագրի կնքումն ու Թուրքիայի սահմանի բացումը կդիտարկվի տարածաշրջանային փոփոխությունների համատեքստում, ընդ որում, ռուսական գործոնի թուլացման։

"US-Tehran agreement will transform the region." Gandaharian
- A meeting between Iranian and US representatives took place, after which the Iranian Foreign Minister left for Moscow to meet with Putin. The second indirect negotiations meeting between Iran and the US is also expected in Rome. How would you comment on these meetings? Why did the Iranian Foreign Minister leave for Russia between these meetings? Also, are there any prerequisites for reaching agreements?
- Tehran-US relations have gained momentum and will continue. There will be stops, perhaps stops. However, the general trend is clear. No matter how much the US-Russia declarative rapprochement may occur, it is clear that Moscow will not peacefully perceive the US agreement with Tehran. This is what determines the visits to Moscow.
- The Azerbaijani Foreign Minister announced that the delimitation process between Armenia and Azerbaijan is ongoing, but the channel opening issue has not yet been resolved. He also noted that Azerbaijan, in addition to opening general communications, requires a unique approach to establishing ties between the western regions and Nakhichevan "because there is no such case that the country will be divided into two parts." What did this mean?
- Baku has understood that there will be no corridor in its vision. Now, it is proposing a channel. What was said is about the Nakhichevan-Azerbaijani channel.
- There is a point of view that Azerbaijan is waiting for developments around Iran. Considering the Israeli factor, whether there will be an escalation or not, it will decide to position itself accordingly. What do you say in this regard?
- Yes. Azerbaijan is waiting for the development of Iranian events. The US-Tehran agreements do not stem from the interests of Azerbaijan and Ankara. In the event of an escalation towards Iran, Azerbaijan will take advantage.
- Contrary to Armenia's claims that it is ready to sign a peace agreement, Azerbaijan puts forward two preconditions: why is there no pressure from the international community on Azerbaijan to sign a peace agreement?
- The only influential factor that will force Baku is Washington. The moment has not yet come. It will be a chain reaction. The signing of the agreement and opening of the Turkish border will be considered in the context of regional changes, including the weakening of the Russian factor.